Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

Як живе музей в молдавському селі Саратської громади?

31 Липня 2023 15:00
Алла Корінь
Як живе музей в молдавському селі Саратської громади?

У селі Новоселівка Саратської громади, де злагоджено та гідно проживають етнічні молдовани, шанують, плекають та трепетно бережуть свою національну історичну спадщину.

Серцем історичної пам’яті мешканців села про свою історію і культуру, славне минуле та пращурів, серед яких багато яскравих особистостей, є сільський народознавчий музей. Тут завжди є відвідувачі.

Новоселівці, які мешкають у різних куточках України й усього світу, проїжджаючи додому, до рідного села, часто приходять до музею. Тут їх радо зустрічає Єфросинія Кірева, завідувачка музею. Вона – людина невгамовної енергії та ентузіазму, стояла біля витоків музею та власними руками збирала, приносила та приймала до нього перші експонати.

З того часу минули десятиріччя. Музей поповнився безліччю історичних речей, старовинних виробів та предметів побуту. Кожен з них пам’ятає та розповідає про минуле. Про кожний Єфросинія Георгіївна знає у подробицях та ділиться ними з відвідувачами із великою любов’ю і захопленням. А нові експонати продовжують надходити. 

Останнім часом у музеї ще побільшало людей і життя. Тут за власним бажанням проводить майстер-класи з ткацтва національних молдовських килимів та доріжок поважна жителька Новоселівки, майстриня Дарія Онеску. Кожний охочий може прийти до музею і навчитись ткати килими з вовняних ниток у різних техніках та доріжки із нарізаних з тканини смужок на ткацьких станках, встановлених у музеї. 

Нещодавно музей відвідали гості з міста Арциз. Єфросинія Георгіївна провела для них екскурсію, а Дарія Георгіївна дала майстер-клас по ткацтву килима в техніці “ніцурка”. В перекладі з молдовського “ніцє” означає “пряді”. Такий килим тчуть із нарізаних маленьких шматочків вовни однакової довжини, які намотують на нитки основи килима так, щоби кінці були підняті доверху. Ці ниточки в процесі ткацтва утворюють пухнасте махрове полотно. 

Захопилися ткацьким рукоділлям і новоселівські діти молодшого шкільного віку. Нещодавно побували на майстер-класі четвертокласниці сільської школи. Дівчатка дуже швидко засвоїли ази та технологічний процес виготовлення килимів в техніці “ніцурка”, і скоро змогли вже самостійно ткати килим.

Поділитись
Зараз читають