Рівно місяць тому в Ізмаїлі сталася подія, що сколихнула любителів тварин та зоозахисників. 26 квітня в районі Горіхової балки водій червоного Renault здійснив навмисний наїзд на собаку Білочку, яка спокійно стояла біля дороги. Цей момент зафіксувала вулична відеокамера. Волонтери громадської організації «Котопес» за цим фактом написали заяви до патрульної поліції та до Ізмаїльського райвідділу. Містяни сподівалися, що справа буде об’єктивно розслідувана, винний понесе покарання, що в подальшому послужить уроком як для нього, так і для інших. Однак з’ясувалося, що порадувати городян, нічим…
Як повідомила журналістці інтернет-видання «Махала» волонтер ГО «Котопес» Олена Григорян, яка виступила в ролі заявниці, кримінальне провадження так і не відкрили.
За словами зоозахисниці, їй із самого початку здалася дивною поведінка співробітників нацполіції. Так, наприклад, Вадим Кошельник, який складав заяву, усвідомлено перекрутив зміст інформації, яку повідомила Олена, написавши в документі, що нібито наїзд стався випадково, хоча заявниця наголосила на тому, що наїзд на тварину був умисним. Поліцейський не дав часу Олені уважно прочитати заяву, заборонив її сфотографувати.
Того ж дня поліцейський разом із Анатолієм Шаповаловим, який наїхав на собаку, навідався до одного з міських волонтерів з проханням вплинути на Олену Григорян, щоб та забрала заяву. Однак цей варіант не спрацював. Зоозахисниці почали телефонувати.
– Анатолій Шаповалов дзвонив мені двічі. Відразу він пропонував дві тисячі за те, щоб я забрала заяву. Нібито на лікування собаки. Я сказала, що, по-перше, операція коштувала не дві тисячі, а дорожче. По-друге, мені простіше зробити пост у групі, і люди перерахують гроші від щирого серця, ніж брати їх з його рук, та ще й забирати заяву.
Пізніше мені зателефонувала якась жінка, яка представилася працівницею прокуратури. Дзвонила близько одинадцятої ночі, була «під шафе». Дуже багато говорила, випитувала в мене інформацію про собаку, питала, де вона. Звичайно, я їй нічого не сказала.
Наступний дзвінок був від дружини Шаповалова. Вона сказала, що не виправдовує чоловіка, що вдома був скандал із цього приводу, але, оскільки він її чоловік, вона підтримуватиме його до кінця. Пропонувала заплатити за лікування собаки в обмін на те, щоб я забрала заяву. Я їй відповіла: «Можете підійти до клініки, дізнатися, скільки коштувала операція, і залишити там гроші. Це ваша особиста справа. Але заяви я не заберу однозначно.
Потім знову дзвонив Анатолій. На цей раз він уже пропонував сплатити операцію. Знову ж таки за те, щоб я забрала заяву. Я відмовилася і попросила його більше мені не дзвонити. Зрештою ніхто нічого так і не заплатив, – розповіла Олена.
Волонтер до останнього чекала на дзвінок від поліції, вважаючи, що справа була відкрита, але врешті-решт вирішила сама піти до правоохоронців. «Вони на мене дивилися підозріло, а потім із канцелярії принесли листи. Коли я прочитала їх, довго не могла нічого зрозуміти», – каже зоозахисниця.
І це не дивно. Незрозуміло, чому цих листів було два. Адресовані обидва були Олені Григорян, але в одному з них її чомусь називають «шановною Світланою». Заяву вона писала 27 квітня, але в тому листі, де її перехрестили, дату подання вказано 24 квітня – тобто виходить, що заяву вона написала за два дні до самої події!
Ці факти лише свідчать, що «відповіді» писалися лівою ногою, як кажуть, але давайте подивимося самі тексти.
«Шановна пані Світлано! Повідомляємо Вам, що на Ваше звернення зареєстровано в ЄО Ізмаїльського РВП ГУНП в Одеській області, за № 4674 від 24.04.2023 року. Співробітниками Ізмаїльського РВП ГУНП в Одеській області за вказаним повідомленням проведено перевірку, та прийнято рішення у відмові внесення матеріалів до ЕРДР у зв’язку із тим, що встановити причетну особу до даного кримінального правопорушення не вдається можливим», – йдеться в одному із них.
Підписав цей документ колишній начальник Ізмаїльського відділу поліції полковник поліції Олег Швець (5 травня райвідділ очолив новий начальник). Олег Петрович, мабуть, не читав новини, інакше був би в курсі, що фото з особою, яку «немає можливості встановити», облетіли місцеві пабліки. Мало того, поруч із цією “особою” на фотографіях стояв співробітник поліції!
В іншому листі повідомляється вже інша причина відмови: «Шановна пані Олено! Повідомляємо Вам, що Ваше звернення зареєстровано в ЄО Ізмаїльського РВП ГУНП в Одеській області, за № 4843 від 27.04.2023 року. Співробітниками Ізмаїльського РВПГУНП в Одеській області за вказаним повідомленням проведено перевірку, та прийнято рішення у відмові внесення матеріалів до ЕРДР у зв’язку із тим, що у гр. Шаповалова А.М. не було прямого умислу наїжджати на собаку, та зробив він це не навмисно».
Виникає питання, а хіба робота слідчого не полягає у тому, щоб зібрати всю інформацію та передати справу до суду? Чи має він право самостійно давати оцінку діям, вчиненим особою, на яку було написано заяву? Ну і, зрештою, як він міг взагалі дати таку оцінку, коли є відео, на якому чітко видно, як водій різко повернув у бік собаки та наїхав на неї?
Порівняємо вищевикладені факти: умови, які створив співробітник поліції в момент подання заяви, а також спотворена ним передача змісту заяви, візити поліцейського до волонтера, дзвінки Олені від порушника з пропозицією грошей в обмін на те, щоб вона забрала заяву. Висновок напрошується сам собою – «баранчик у папірці» таки знайшов руки для вирішення проблеми Анатолія Шаповалова…
Зазначимо, що волонтери не мають наміру залишати цю справу. На сьогоднішній день за допомогою юристів вони готують звернення до відповідних органів. І щось підказує, що до справи про жорстоку поведінку з твариною може долучитися й інша – про корупцію в правоохоронних органах…