Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

Як Болград виглядав раніше? В мережі зʼявилися раритетні листівки (Фото)

13 Серпня 2023 16:12
Ганна Ковальова
Як Болград виглядав раніше? В мережі зʼявилися раритетні листівки (Фото)

Уродженець села Владичень Болградської громади, приватний колекціонер Олександр Ганчев опублікував у Фейсбуці цілу добірку унікальних листівок, на яких зображено Болград на початку XX століття у проміжок часу від 1904 до 1908 років. 

На думку колекціонера, який сумлінно вивчав дату виготовлення листівок, вони належать відразу декільком друкарням початку минулого століття.

«Першою листівкою із зображеннями Болграда є лепорелло, видане Карлом Андрійовичем Фішером у Москві, ймовірно 1905 року. Зворотна сторона фотографії не поділена на дві частини. Незважаючи на те, що від 1904 року було встановлено новий порядок. Адресну сторону відкритого листа наказувалося розділити вертикальною лінією на дві частини. Це ж лепорелло пізніше перевидавалося австрійським видавцем T. Schwidernoch, Wien-Hacking (Austria) як мінімум двічі, оскільки існують листівки його видання з правильним написанням «Болград» та з помилковим «Белград» – зазначає Олександр.

На сьогодні залишилися електронні копії поштових листівок Болграда з зображенням павільйону у міському саду, жіночої гімназії та Миколаївської церкви. Скоріше за все у цій серії були також інші пам’ятки Болграда тодішнього часу, а саме: Спасо-Преображенський собор, чоловіча гімназія та інші архітектурні споруди.

Є також цікаві видові листівки.

«Листівки не датовані, але оборот дає нам підставу говорити, що надруковані вони не пізніше 1906 року, тобто, мабуть, у 1904-1905 роках. Припускаю, що ці листівки є першою спробою місцевого майстра залишити в історії види Болграда. Одна з представлених листівок знайдена на просторах інтернету та зображення обороту відсутнє, але техніка виконання лицьової сторони дає підстави вважати, що листівки одного часу і зроблені однією рукою» – пояснив колекціонер.

Поділитись
Зараз читають