Ще один виклик для системи освіти в умовах воєнного стану – це друк підручників для п’ятикласників, які продовжують навчання за програмою Нової української школи (НУШ).
За інформацією пресслужби НУШ, цьогоріч приблизно 400 тисяч п‘ятикласників розпочнуть навчання за новою програмою. Однак, попри те, що навчальний рік вже згодом розпочнеться, підручників у друкованому вигляді ще немає.
ДРУК ПІД ЗАГРОЗОЮ
Зазвичай найбільше підручників друкували видавництва «Ранок» і «Фоліо». Але поки остаточного рішення, де будуть друкувати підручники, немає, оскільки багато друкарських потужностей розташовувалися в Харкові, і від початку війни велика їх кількість зруйнована. Частково видавництва передислокували на Захід України, і тепер вони шукають папір для друку, бо його бракує не лише в Україні.
Та навіть якби була можливість безпечного друку в Харкові та гарантія оплати, на цей процес знадобляться мінімум шість місяців. Щодо джерел фінансування, то надсилаються запити до різних фондів.
ЩО КАЖУТЬ У МОН?
За словами міністра освіти і науки Сергія Шкарлета, відповідна домовленість про фінансування друку підручників вже досягнута з міжнародними партнерами МОН.
«Команда міністерства разом з партнерами й донорами докладають максимум зусиль для пошуку коштів та інших джерел для фінансування виготовлення підручників. Нас дуже сильно підтримує Рада Європи, дитячий фонд ЮНІСЕФ. Вже є домовленість про друк підручників для 5 класу з математики та української мови загальним накладом понад 1 млн 300 тисяч примірників”, – зазначив Шкарлет.
Шкарлет зазначив, що інші підручники будуть доступні в електронному вигляді на сайті МОН та ІМЗО. А видавництва, які друкують підручники, планують перераховувати частину прибутку від друку у фонд United24. У такий спосіб хочуть зібрати кошти на інші підручники.
Але якщо до війни, коли видавництва працювали в повному обсязі, основну частину підручників друкували до 1 вересня, а остаточно школярі були оснащені підручниками до 15 жовтня, то зараз цей процес може тривати до грудня.
«Якби не воєнний час, то була б змога вже отримувати підручники та привозити їх до громади», – пояснює консультант професійного розвитку педагогічних працівників Болградського відділу освіти Наталя Гейдарова.
ЕЛЕКТРОННІ ПІДРУЧНИКИ ЗАМІСТЬ ДРУКОВАНИХ
Поки питання друку залишається відкритим, заклади освіти вже отримали ПДФ-версії підручників. Однак це викликає нові суперечки з боку батьків, бо, по-перше, це навантаження на зір дітей, по-друге – є певна незручність у використанні. Окрім гаджетів для онлайн освіти, батькам потрібно буде або самостійно друкувати сторінки книжок, або ж мати додаткову електронну книгу.
В майбутньому, якщо друк паперових підручників зможуть замінити інтерактивні електронні підручники з аудіо, відео, тестами, то вони значно спростять роботу закладів освіти.
«Більшість батьків в нашій громаді обирають онлайн форму навчання. Як діти зможуть використовувати ПДФ-формат, як прилаштуються до гаджетів та яка якість сприйняття інформації буде – передбачити важко», – занепокоєна начальниця відділу освіти молоді, спорту, культури та туризму Василівської громади Тетяна Беліогло.
ЗАЛИШКИ ОСВІТНЬОЇ СУБВЕНЦІЇ В ГРОМАДАХ БОЛГРАДСЬКОГО РАЙОНУ НЕ ПОКРИЄ ВИТРАТИ НА ДРУК
Нестача підручників – проблема не нова і загалом стосується не тільки реформи НУШ. Але якщо раніше батьки замовляли самостійно примірники, або ж громада могла профінансувати їх закупівлю, то в умовах воєнного стану масштаб цього питання загальноукраїнський, і тільки через донорські кошти можна запустити цей процес.
В Криничненській громаді, як повідомила начальник відділу освіти, культури, спорту, молоді та туризму Надія Ламбова, два п’ятих класи. Їх потрібно забезпечити по 42 екземпляри підручників з кожного предмету.
«Поки заклад освіти готується до роботи з електронним форматом підручників. Але ми маємо залишок освітньої субвенції, яку, можливо, зможемо направити на друк підручників для основних предметів. Поки чекаємо розпоряджень», – повідомила Надія Іванівна.
В Василівській громаді вдвічі більше п’ятикласників, які навчатимуться за програмою НУШ. Тут освітня субвенція була направлена на виплату заробітної плати й відпустки працівникам та облаштування укриттів закладів освіти. Тому крім як на фінансування друку підручників коштом держави розраховувати не можуть.
«Залишку освітньої субвенції не вистачить для того, щоб забезпечити підручниками усіх учнів, це 87 комплектів з кожного предмету», – розповіла Тетяна Беліогло.
Болградська громада взагалі потребує 284 екземплярів підручників з кожного предмету, без урахування їх для вчителів. Освітня субвенція тут також вже розподілена, тому наразі очікується рішення Міністерства освіти, щодо фінансування друку підручників.
А поки навчальний рік починається не лише за новою програмою реформи НУШ для школярів та вчителів, але з новими перепонами. Залишається лише сподіватися, що процес друку буде запущений.
Тетяна Манолова