П’ятого квітня Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко підписав наказ про включення до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України нових елементів. Одним з них стало вівчарство, яке широко розповсюджене саме на півдні Одещини.
Це не дивно, бо отари овець, баранина і національні блюда з неї (каварма, булгур), бринза, вироби з вовни давно є візитівкою цього краю. Традиції вівчарства і ремесла, пов’язаного з цим видом діяльності, передаються з покоління в покоління.
Галузь вівчарства поширена по всій території Одеської області. «Найбільш розповсюдженим регіоном є територія півдня Бессарабії: в Болградському, Ізмаїльському, Білгород – Дністровському районах», – говориться в наказі.
Зокрема вказуються території розповсюдження:
село Котловина Ренійської міської громади Ізмаїльського району Одеської області;
село Виноградівка Болградської міської громади Болградського району Одеської області;
села Тарутинської селищної громади Болградського району Одеської області;
м. Болград Болградської міської громади Болградського району Одеської області;
село Фрумушика – Нова Бородінської селищної громади Болградського району Одеської області;
село Фурманівка Кілійської міської громади Ізмаїльського району Одеської області;
село Новоселівка Кілійської міської громади Ізмаїльського району Одеської області.
Також Експертна ради з питань нематеріальної культурної спадщини дає Рекомендації та пропозиції щодо забезпечення охорони елемента НКС.
Громаді у термін до 15 червня 2023 року необхідно буде подати Міністерству культури та інформаційної політики України План охорони елемента на 1-5 років, розроблений з широким залученням носіїв та заінтересованих організацій.
У Плані охорони елемента треба звернути увагу на питання підвищення ролі та значення традиційної способів виробництва. Розробити низку семінарів про взаємозв’язок елемента та природного простору, а також про традиційні форми харчування та традиційні ремесла. Також необхідно буде підсилити розбудову потенціалу всередині громад, які стосуються культурного розмаїття та міжкультурного діалогу на основі спільної нематеріальної культурної спадщини.