Інтернет-видання Бессарабії

В селищі Катлабуг Ізмаїльського району відсвяткували традиційне болгарське свято «Трифон Зарезан»

15 Лютого 2025 11:12
Оксана Чумак
В селищі Катлабуг Ізмаїльського району відсвяткували традиційне болгарське свято «Трифон Зарезан»

В селищі Катлабуг Суворовської громади відзначили «Трифон Зарезан» – свято виноградарів і початку весняних польових робіт, назване на честь покровителя виноробів Святого Трифона. Про те, як пройшло святкування, журналістка видання «Махала» дізналася у розмові з Олександрою Ніколаєвою, спеціалісткою з питань культури Суворовської селищної ради.

Традиційне болгарське свято «Трифон Зарезан» вже дев’ять років відзначають у селищі Катлабуг. Цьогоріч урочистості відбулися в центрі селища – біля церкви та навпроти Будинку культури.

Працівники Будинку культури створили святкову інсталяцію у вигляді виноградників, що додало заходу особливого колориту.

Як розповіла Олександра Ніколаєва, свято розпочалося з дегустації вин, які принесли запрошені царі попередніх років. Цар – головна постать святкування, якій доручають найважливіший ритуал – обрізання виноградної лози, яку поливають вином та свяченою водою. Щороку організатори обирають нового царя, і за дев’ять років існування традиції цей почесний титул вже отримали дев’ять чоловіків.

На головній площі селища зі запальними етнічними танцями виступив колектив «Фантазія» – молоді хлопці та дівчата під керівництвом Марини Ракової.

«Символічним стало те, що чоловіки об’єдналися у велике спільне хоро. У всі попередні роки цей танець називали «Калагуряска», але цього року ми перейменували його на «Танець виноградарів», – розповідає Олександра Ніколаєва.

Крім того, отець Платон відслужив в місцевій церкві акафіст, на якому були присутні всі гості свята.

«Цього року до святкування ми додали кілька нових елементів. Зокрема, святкову болгарську підводу, прикрашену домотканими килимами. Два царі – новообраний цього року та минулорічний – разом із музикантами та молоддю в етнічних костюмах здійснили коло пошани, проїхавши вулицями селища», – зазначає пані Олександра.

Згодом відбувся традиційний обряд коронації: минулорічний цар урочисто передав символічну корону своєму наступнику. Обидва царі були перев’язані святковою стрічкою у знак пошани. Цьогорічним царем став Іван Миколайович Блєцов.

Під час ритуального обрізання виноградної лози вони навчали молодого парубка правильній техніці, передаючи таким чином свої знання та традиції наступному поколінню. Усі дійства супроводжувалися болгарською музикою та віршами болгарською мовою.

Особливу увагу на святі приділили всім чоловікам на ім’я Трифон. У знак пошани їм вручили «карлигу» – гілочку виноградної лози, щоб вони могли висадити її вдома та в майбутньому отримати новий урожай.

Також без подарунків не залишилися й інші гості-чоловіки – на їхні голови поклали вінки, сплетені з виноградної лози.

Почесними гостями свята стали також представники освіти з усієї громади, які цього дня з’їхалися на засідання освітянської профспілки.

«Ми накрили щедрий стіл із традиційними болгарськими стравами, а гостей пригощали гарячим глінтвейном – подарунком від голови громади», – зазначає Олександра Ніколаєва.

Це свято стало яскравим підтвердженням того, що болгари не лише вміють сумлінно працювати, а й знають, як добре відпочивати та шанувати свої етнічні традиції.

Фото надані Олександрою Ніколаєвою

Поділитись
Зараз читають