Етнографічний колектив «Седєф» кожного тижня збирається на посиденьки аби співати болгарські пісні, займатися рукоділлям, відтворювати болгарські традиції. 13 грудня місцеві активістки мали святковий привід для збору – день Андрія Первозванного.
В національних костюмах жінки відвідали Городненський історико-краєзнавчий музей, захід розпочався з роботи майстринь над в’язанням, вишивкою тощо. Вважається, що на Андрія, на відміну від інших свят, варто займатися рукоділлям, аби в наступному році у майстринь це ремесло мало гарний результат.
«Раніше збиралися на посиденьки в одному з будинків. Молоді дівчата готували пісні страви, оскільки тривав Різдвяний піст, а жінки вишивали, займалися обробкою вовни. Кожна дівчина мала покласти головку часнику в миску з водою. За повір’ям, у кого проросте часник, та й вийде заміж протягом року. Хлопцям було весело спостерігати за обрядами, вони намагалися вкрасти часник, а дівчата мали його зберегти», – розповідає Ганна Константинова.
На столі мають бути пісні страви, які цього дня готують в кожному домі – картопля з червоним перцем, риба, піта – Андріївський хліб, що займає центральне місце. Та як символ майбутнього рясного врожаю на столі має бути місткість з зерном, в неї кладуть свічку, яка горить весь вечір.
Будинки, де жив Андрій, також в цей день відвідували місцеві жителі, омивали, вітали, а він мав їх винагородити подарунками. Якщо ж гості були звані спеціально на свято, то вони приходили з гостинцем.
«Сьогодні звичай більш стилізований, але жителі нашого села все одно збираються, готують страви. Ми запрошуємо гостей, залучаємо молодь, бо ми маємо зберегти традиції нашого регіону та популяризувати», – каже Ганна Михайлівна.
Свято Андрія завершили спільною трапезою й учасниці етнографічної групи.
Читайте також: в Залізничненському ліцеї пройшли Андрієвські вечорниці
Тетяна Манолова
Фото: Майя Константинова