Минулого тижня в одному із залів Ізмаїльської картинної галереї відкрилася експозиція «Чарівна глина у дитячих долонях». Автори експонатів – юні вихованці арт-студії «Фрактал», керує якою член Національної спілки художників України Надія Ільїна.
Виставка приурочена до Міжнародного дня захисту дітей, відкрилася вона в рамках традиційного міжнародного дитячого фестивалю «Дунай – ріка дружби», який проводиться Обласним центром естетичного виховання імені Емілії Євдокимової з 2013 року. Журналістка інтернет-видання «Махала» теж відвідала цей захід, де і поспілкувалася з Надією Ільїною.
За словами Надії Генріхівни, на суд глядачів представлено 64 панно та понад 300 глиняних фігурок. Головні персонажі експозиції – герої казок та дитячих фільмів, домашні улюбленці, фантастичні тварини, дівчата у вишуканих сукнях, браві парубки на конях – словом, все те, що радує та надихає серця дівчаток та хлопчиків. А деякі з представлених робіт були створені за мотивами народної художниці Марії Приймаченко. На яскравих колоритних панно простежуються епізоди, близькі серцю кожного українця – розписні будиночки, квіти, сім’ї у національному одязі тощо.
«Я вже 12 років займаюся з дітьми, але офіційно відкрилася цього року. До цього працювала на станції юних техніків та у палаці дітей та юнацтва. Оскільки тягнути декілька творчих робіт було дуже важко, вирішила звідти піти та присвятити себе повністю своїй студії, – розповідає Надія Генріхівна. – До цієї виставки ми почали готуватись після нового року. А деякі гарні роботи я відібрала ще й минулої осені».
Головна підтримка та опора Надії Ільїної – її чоловік Іван Ільїн. Іван Олексійович – теж творча особистість, він спеціалізується на виготовленні бронзових статуеток.
«Ми з чоловіком – художники з минулого століття, з 1999 року. Нам двом як сімейній парі спілка художників Ізмаїла видала майстерню, в якій згодом я й організувала творчу студію. Приміщення напівпідвальне, під час тривог воно використовується як бомбосховище. Ми там спокійно працюємо з дітьми», – каже співрозмовниця.
Ліпити з глини Надія Ільїна почала ще в дитинстві, це заняття її настільки захопило, що переросло у професію. Протягом майже 30 років вона виставляла власні вироби на ярмарках, брала участь у пленерах. А з часом у Надії Генріхівни виникло бажання ділитися досвідом та знаннями з іншими. Так було створено студію «Фрактал». До речі, спочатку передбачалося, що займатимуться в ній дорослі. Але вийшло так, що заняття з ліплення більше залучили дітей, вони і стали основними учасниками студії. Хоча обмеження за віком, як і раніше, немає, займатися тут можуть усі бажаючі.
«Одноразово на занятті працюють максимум шестеро дітей, але частіше четверо. До кожного учня маю індивідуальний підхід, з кожним працюю на його рівні розвитку. І підтягую вище. У мене немає строгої програми, адже діти всі різні, з різними потребами. Комусь достатньо просто 20 кульок зліпити, щоби розвинути дрібну моторику, а хтось уже скульптури ліпить. І вони можуть займатись одночасно. Заняття триває дві години, за цей час діти встигають і поліпити, і подумати.
Я їх ніколи не оцінюю. Вони оцінюють себе самі. Порівнюють себе із собою півроку, рік тому, а не з дитиною, яка сидить поряд», – ділиться керівниця студії.
Матеріалом для скульптур є керамічна глина, що виробляється в Слов’янську. Перш ніж розпочати ліплення, бажану фігурку малюють на папері. Потім ліплять. Фігурки накопичуються, а коли набирається кількість, необхідна для обпалювання, їх відносять в іншу майстерню. Тоді до роботи вже приєднується Іван Ільїн. Він обпалює скульптурки у печі, яку сам збудував для цієї мети.
Обпалені та затверділі іграшки знову повертаються до дітей. Маленькі творці їх розмальовують акриловими фарбами та покривають лаком. А якщо роблять панно, то готують фон: або розмальовують фарбами, або обтягується тканиною або мішковиною. Потім глиняні фігурки за допомогою клею прикріплюють до основи. Виготовлення глиняних виробів – процес тривалий, але дуже захоплюючий.
«Моє завдання – познайомити дітей із глиною, щоб вони зрозуміли, що це за матеріал. У дитинстві треба спробувати все – танець, співи, музичні інструменти, плавання, гончарство.
Стабільно до мене приходять на заняття близько 20 дітей. Є учні, які займаються у студії вже п’ять-шість років.
Хтось уже має серйозні досягнення. Ось, наприклад, моя учениця Аліна Канцедалова у міжнародному конкурсі «Дунай – річка дружби» цього року у номінації «Скульптура» здобула диплом за друге місце. На конкурс було представлено її роботу «Маленький принц»», – з гордістю каже Надія Генріхівна.
За інтонацією, з якою Надія Ільїна розповідає про своїх учнів, за її поглядом і словами відчувається, що робота в студії – це її улюблена справа, справа її життя.
«Я завжди запитую себе: чи можна з цієї маленької дитини зробити творця? Ось він мені каже: “Я хочу зліпити планету”. Я йому відповідаю: Ну, давай! У тебе все вийде!” І ми починаємо разом із ним вигадувати. Це так цікаво! Вони в себе вірять, і такі чудеса починають ліпити! Я отримую величезне задоволення від роботи!» – захоплено ділиться Надія Генріхівна.
І це чудово, коли викладач для маленької дитини стає однодумцем, другом, коли разом вони вирушають у дивовижний світ творчості та безмежної фантазії, у світ, де прокидаються таланти, закладені Творцем.