У рамках міжнародного проєкту BSB1010 “Розвиток та просування спільної спадщини” операційної програми EMS «Басейн Чорного моря 2014-2020» з 14 по 18 серпня в місті Болград пройшов навчальний літній тематичний табір “Спільна спадщина”. Активну участь в таборі прийняла молодь Болградської громади. Також у рамках табору для учасників з Болгарії та Румунії навчальні заняття проводилися в онлайн-режимі.
Програма табору була дуже насиченою та цікавою. П’ять днів пролетіли швидко, але залишили багато вражень, знань, емоцій та знайомств.
В перший день учасників табору познайомили з історичними пам’ятками міста Болград. Завітали у місцевий парк відпочинку та у рамках розважальної програми “Давай познайомимося” дізналися багато нового про літній павільйон в парку ім.Пушкіна, який мешканці Болграда називають Будинок Малевінського. Після екскурсії по місту молодь відвідала туристичну локацію “Медовий центр”. Подружжя Баурда провели екскурс у світ меду. Учасники табору мали можливість на власні очі побачити різноманітний інвентар для роботи з медом, а також дізнатися про секрети успішного бізнесу.
“Як багато цікавого ми дізналися, скуштували різні сорти меду, пограли у вікторину, а найактивніші з нас отримали приємні та смачні призи”, – поділилися учасники табору.
У навчальних заходах молодь заглибилася у загальну спадщину людства – культурні та природні цінності, які належать усьому людству. Лекцію прочитала Тетяна Сімонова.
Другий день табору також розпочався з навчальних занять за темою “Бу́кові пра́ліси Карпа́т та інших регіонів Європи транскордонний серійний природний об’єкт”. Теорію підкрипили першою практичною роботою “let’s go!»( Ходімо). Молодь повинна була створити лепбук про бу́кові пра́ліси України, Болгарії та Румунії, а потім захистити свої міні – проєкти.
Однією з найцікавіших частин табору можна сміливо назвати відвідування туристичних локацій Болградської громади. Активна молодь Болградщини завітала в гості до “Балканскі ястія”. Господарь туристичної локації крафтового виготовлення м’ясної продукції Сергій Русєв розповів про виробництво. Сергій разом із дружиною Наталією Русевою, відроджують стародавні рецепти приготування м’ясних делікатесів, прянощів, консервації та іншої продукції, яка характеризує гастрономічні смаки Бессарабії.
Наступне місце зупинки табору – обласні центри культури. Спочатку учні завітали до обласного центру гагаузької культури в селі Виноградівка, потім навідалися до обласного центру болгарської культури, розташованого в місті Болград. Директорки обласних центрів культури Ольга Кулаксиз та Галина Іванова розповіли про історію гагаузів та болграр, які оселилися багато століть саме на цих землях. Молодь змогла доторкнутися до старовинних речей та побачити моду далеких 40-х, 50-х та 80-х років. Знати історію своїх предків та передати її наступним поколінням – справа честі.
Екватор табору був присвячений темі нематеріальної культурної спадщини та особливостям використання нематеріальної культурної спадщини в туризмі. Лекції читав Валерій Дімітров, який наглядно показав та розказав про важливість збереження та використання в туризмі саме нематеріальної культурної спадщини.
Підкрипили нові знання учасники табору екскурсією до Будинку народних ремесел в с. Кубей. Це дуже атмосферна туристична локація, яка здивувала всіх учасників своєю самобутністю.
“Все, що можна було б показати з побуту предків, я намагаюся демонструвати у себе на локації. Цей будинок – місце, де можна доторкнутися до живої історії. Для мене це ціле життя. Я пишаюся тим, що маю можливість зберегти історію предків та маю надію на те, що цей дім-музей буде діяти та приймати гостей ще багато років“, – підкреслив Олександр Полібза, господар локації.
Олександр разом зі своїм помічником Валерієм Гайдаржи навчили молодь грати в ігри наших предків: ошик та курам. Хлопці були у захваті від ігор, а дівчата більше приділяли увагу жіночим прикрасам, сукням та ткацтву.
Повернувшись до Болграду, учасники табору взяли участь у репетиції театральної студії “Он’Ъгл” та познайомилися із трупою на чолі з режисером Серафимом Савченко.
Четвертий день тематичного табору розпочався з відвідування смачної локації “Щедра околиця” у селі Табаки Болградської громади. Власники крафтової сироварні з 2018 року дарують бессарабцям та гостям неймовірно смачні сири. Тут виготовляється понад 20 видів твердих, напівтвердих сирів та бринзи. До війни виробництво набирало обертів, налагодився збут продукції. Бізнес сім’ї Курдових вийшов за межі Одеського регіону. Набрала популярності й «Щедра околиця» як туристична локація. Сироварня увійшла до винно-гастрономічного туристичного маршруту «Дороги вина та смаку Придунайської Бессарабії».
Галина Курдова провела цікаву екскурсію “Щедрою околицею” та розповіла допитливій молоді про всі етапи виготовлення крафтового сиру та бринзи. Авжеж, кожна зустріч завершувалася дегустацією виробів та спілкуванням молоді з власниками туристичних локацій.
Після смачної локації молодь долучилася до майстер – класу “Петриківська розпис” від Людмили Гацури.
Майстриня майже два роки проживає в місті Болград. Спочатку повномасштабного вторгнення вона з доньками знайшла тут прихисток і продовжила улюблену справу, переїхавши до Болграду з Миколаєва. 17 серпня в Болграді вперше пройшли виставка “Петриківський розпис” , в якій прийняла участь й молодь. Роботи майстрині побачили гості та всі бажаючі доторкнутися до старовинного українського декоративно-орнаментального народного живопису.
В цей же день учасники табору мали можливість поспілкуватися з головою Болградської громади Сергієм Димитрієм та задати питання, які бентежать молодь.
Не дитячі запитання звучали до голови громади:
Які пріоритети у діяльності міської ради?
Над якими проєктами працює міська влада?
Що буде з місточком на міському пляжі?
Як іде підготовка соціальних об’єктів Болградської громади до зимового періоду?
Що потрібно зробити, щоб школи громади стали сучасними?
На всі питання учні отримали змістовні відповіді.
“Нам завжди потрібні свіжі ідеї та нове бачення того, якою буде Болградська громада зараз і в майбутньому – я відкритий для ваших ідей та спільної роботи”, – підкреслив у своїй промові Сергій Димитрієв.
Фінальною частиною тематичного табору стало представлення та захист власних проєктів. Три команди розповіли та показали свої проєкти, яким вони бачать туристичний потенціал Болградської громади.
Три команди – це три туристичні агенції, які запропонували свою рекламу та бізнес-ідеї.
Туристична агенція «Шалені зірки” показала створення унікального місця відпочинку та оздоровлення в селі – “Хатинка здоров’я”. Тут гості зможуть насолоджуватися природою, традиціями та зберігати своє здоров’я.
Туристична агенція «Спадкоємці” перенесла всіх присутніх у історичну “Феєрію Мандрів” та показали багату історичну спадщину Болградської громади.
Вдалося передати атмосферу та меседж “Історико-культурного комплексу “Бессарабський колорит” туристичній агенції «Чудотворці». Вони представили неймовірну роботу та ідею, через яку змогли передати весь спектр яскравого та колоритного краю, історію, традиції, звичаї, кухню, майстерність, народні танці Бессарабії.
Долучилися до представлення проєктів й міжнародні партнери з Румунії.
На розгляд журі, до складу якого входили представники туристичних локації громади, а саме: Ольга Кулаксиз – директорка обласного центру гагаузької культури, Галина Іванова – директорка обласного центру болгарської культури та Наталя Русєва – власниця “Балканских ястій” – команди запропонували дуже цікаві проєкти.
Після розгляду всіх ідей було прийнято спільне рішення нагородити золотим кубком за найкращий проєкт туристичну агенцію «Чудотворці», яка представила проєкт “Бессарабський колорит”. Другими стали “Шалені зірки”, бронзу вибороли туристична агенція “Спадкоємці”.
П’ять днів табору промайнули дуже швидко. Чудовий час з можливістю відпочити і чомусь навчитися.
Цей матеріал створений за фінансової підтримки Європейського Союзу. Відповідальність за зміст цієї публікації покладається на Болградську міську раду і не відображає офіційну позицію Європейського Союзу.
As part of the international project BSB1010 “Development and Promotion of Common Heritage” of the operational program EMS “Black Sea Basin 2014-2020”, an educational summer thematic camp “Common heritage” was held in the city of Bolgrad from August 14 to 18. The youth of the Bolgrad community took an active part in the camp. Also, as part of the camp, training sessions for participants from Bulgaria and Romania will be held online.
A rich program of the camp
The camp program was very rich and interesting. Five days flew by quickly, but left many impressions, knowledge, emotions and acquaintances.
On the first day, the participants of the camp were introduced to the historical sights of the city of Bolgrad. They visited the local recreation park and learned a lot about the summer pavilion in the Pushkin park, which the residents of Bolgrad call the Malevinsky House, as part of the “Let’s get to know each other” entertainment program. After a tour of the city, the youth visited the “Honey Center” tourist location. Baurda family made an in-depth excursion into the world of honey. The participants of the camp had the opportunity to see with their own eyes a variety of equipment for working with honey, as well as to learn about the secrets of a successful business.
“We learned a lot of interesting things, tasted different types of honey, played a quiz, and the most active among us received pleasant and tasty prizes,” the camp participants shared.
In educational events, young people delved into the common heritage of humanity, namely cultural and natural values that belong to all humanity, the lecture was given by Tetyana Simonova
The second day of the camp also began with training sessions on the topic “Beech forests of the Carpathians and other regions of Europe, a cross-border serial natural object.” The theory was supported by the first practical work “Let’s go!” (Let’s go). The youth had to create a lapbook about the beech forests of Ukraine, Bulgaria and Romania, and then defend their mini-projects.
One of the most interesting parts of the camp was visiting the tourist locations of the Bolgrad community. The active youth of Bolgrad region came to visit “Balkanski Yastiya”. Serhiy Rusev, the owner of the tourist location of craft meat production, talked about the production. Serhiy, together with his wife Natalya Ruseva, revive ancient recipes for cooking meat delicacies, spices, preserves and other products that characterize the gastronomic tastes of Bessarabia.
The next stop of the camp is regional cultural centers. First, the students visited the regional center of Gagauz culture in the village of Vynogradivka, then they visited the regional center of Bulgarian culture located in the city of Bolgrad. The directors of the regional cultural centers, Olga Kulaksyz and Halyna Ivanova, told about the history of the Gagauz and Bulgarians, who settled many centuries ago on these lands. Young people were able to touch old things and see the fashion of the distant 40s, 50s and 80s. Knowing the history of your ancestors and passing it on to future generations is a matter of honor.
The equator of the camp was devoted to the topic of intangible cultural heritage and the specifics of using intangible cultural heritage in tourism. The lectures were given by Valery Dimitrov, who clearly showed and told about the importance of preservation and use of intangible cultural heritage in tourism. Camp participants reinforced their new knowledge with an excursion to the House of Folk Crafts in the village of Kubey. This is a very atmospheric tourist location, which surprised all participants with its originality.
“Everything that could be shown from the life of my ancestors, I try to demonstrate in my location. This house is a place where you can touch living history. For me, this is a whole life. I am proud that I have the opportunity to preserve the history of my ancestors and I hope that this house-museum will continue to operate and receive guests for many more years,” emphasized Oleksandr Polibza, the owner of the location.
Oleksandr together with his assistant Valery Haydarzhy taught the youth to play the games of our ancestors: oshik and kuram. Boys were delighted with games, while girls paid more attention to women’s jewelry, dresses and weaving.
Returning to Bolgrad, the camp participants took part in the rehearsal of the “Ongyl” theater studio and got to know the troupe led by director Seraphim Savchenko.
The fourth day of the thematic camp began with a visit to the delicious location “Schedra okolitsia” in the village of Tabaki of the Bolgrad community. Since 2018, the owners of the craft cheese factory have been giving Bessarabians and guests incredibly tasty cheeses. More than 20 types of hard, semi-hard cheeses and cottage cheese are made here. Before the war, production gained momentum, sales of products improved. The business of the Kurdovy family went beyond the Odesa region. “Schedra okolitsia” also gained popularity as a tourist location. The cheese factory was included in the wine-gastronomic tourist route “Wine and Taste Roads of Danube Bessarabia”.
Halyna Kurdova conducted an interesting tour of the “Schedra Okolitsia” and told the inquisitive youth about all the stages of making craft cheese and cottage cheese.
Indeed, each meeting ended with a tasting of products and a conversation between young people and the owners of tourist locations.
After the delicious location, young people joined the master class “Petrykivska painting” by Lyudmila Gatsura.
The craftswoman has been living in the city of Bolgrad for almost two years. At the beginning of the full-scale invasion, she and her daughters found shelter here and continued their favorite business, moving to Bolgrad from Mykolaiv. On August 17, the exhibition “Petrykivski painting” was held for the first time in Bolgrad, in which young people took part. The craftswoman’s works were seen by the guests and everyone who wanted to touch the ancient Ukrainian decorative and ornamental folk painting.
On the same day, the participants of the camp had the opportunity to talk with the head of the Bolgrad community, Serhiy Dimitriy, and ask questions that confuse the youth. Not children’s questions sounded to the head of the community:
What are the priorities in the activities of the city council?
What projects is the city government working on?
What will happen to the small bridge on the city beach?
How is the preparation of social facilities of the Bolgrad community going for the winter period?
What needs to be done to make community schools modern.
Students received meaningful answers to all questions.
“We always need fresh ideas and a new vision of what the Bolgrad community will be like now and in the future. I am open to your ideas and joint work,” emphasized Serhiy Dimitriev in his speech.
The final part of the thematic camp was the presentation and defense of one’s own projects. The three teams told and showed their projects, which they see as the tourist potential of the Bolgrad community.
The three teams are three travel agencies that offered their advertising and business ideas.
The tourist agency “Shaleni Zirky” showed the creation of a unique place for rest and recovery in the village, namely “Health Hut”. Here guests will be able to enjoy nature, traditions and maintain their health.
The “Spadkoemtsi” travel agency took everyone present to the historical “Feeriya Mandriv” and showed the rich historical heritage of the Bolgrad community.
The “Chudotvortsi” travel agency showed the atmosphere and message of the “Bessarabian Color” historical and cultural complex. They presented an incredible work and idea through which they were able to convey the entire spectrum of the bright and colorful region, history, traditions, customs, cuisine, craftsmanship, folk dances of Bessarabia.
International partners from Romania also participated in the presentation of the projects.
The teams proposed very interesting projects to the jury, which included representatives of the community’s tourist locations, namely: Olga Kulaksiz – director of the regional center of Gagauz culture, Galina Ivanova – director of the regional center of Bulgarian culture and Natalya Ruseva – owner of “Balkansii Yastiya”.
After consideration of all ideas, a joint decision was made to award a gold cup for the best project to the travel agency “Chudotvortsi”, which presented the “Bessarabian Color” project. “Shaleni Zirky” came second, the travel agency “Spadkoemtsi” won the bronze.
The five days of the camp flew by very quickly. A wonderful time with the opportunity to relax and learn something.
This material was created with the financial support of the European Union. The content of this publication is the responsibility of Bolgrad City Council and does not reflect the official position of the European Union