Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

В БЕССАРАБІЇ ВІДБУВСЯ І-Й МІЖНАРОДНИЙ ФОРУМ «ГАГАУЗИ УКРАЇНИ: СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНІ ТА ЕТНОКУЛЬТУРНІ ЧИННИКИ РОЗВИТКУ»

03 Серпня 2022 12:00
Софія Чебан
В БЕССАРАБІЇ ВІДБУВСЯ І-Й МІЖНАРОДНИЙ ФОРУМ «ГАГАУЗИ УКРАЇНИ: СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНІ ТА ЕТНОКУЛЬТУРНІ ЧИННИКИ РОЗВИТКУ»

30-31 липня на базі Ізмаїльського державного гуманітарного університету (ІДГУ) проведений І-й міжнародний форум «Гагаузи України: соціально-економічні та етнокультурні чинники розвитку». Про це повідомляє  ІДГУ.

На форумі, в якому взяли активну участь представники освітньо-наукових установ України та інших країн (Болгарія, Молдова, Туреччина), органів публічного управління та громадських організації були розглянуті такі основні питання:

☝ «Перспективи соціально-економічного розвитку гагаузьких населених пунктів України»,

☝ «Тюркське історико-культурне минуле Буджака: погляд через віки»,

☝ «Культура та освіта як основа етнічної ідентичності гагаузів»,

☝ «Гагаузи України як чинник зміцнення українсько-турецьких відносин»,

☝«Болгарсько-гагаузьке середовище життєдіяльності населення: збагачення культур для сталого розвитку Буджака» тощо.

Форум урочисто відкрив ректор ІДГУ Ярослав Кічук, який акцентував увагу на унікальній етнічній ідентичності гагаузів, котрі мають право на статус корінного народу України, а також на принциповій проукраїнській позиції лідерів гагаузького руху Буджака в умовах війни з російськими окупантами. Враховуючи це, особливої актуальності набуло дискусійне питання щодо готовності до конструктивного примирення проєвропейських гагаузів після Перемоги України з частиною гагаузів Молдови, які внаслідок багаторічної російської пропаганди, несвідомо підтримували російську війну проти українського народу.

Також у перший день форуму директоркою гагаузського центру Ольгою Кулаксиз була представленна презентація – доклад “Діяльність комунальної установи обласного центру гагаузської культури”.

У роботі форуму взяли активну участь лідери гагаузьких проукраїнських рухів – Юрій Дімчогло та Іван Капсамун.

На форумі «Гагаузи України: соціально-економічні та етнокультурні чинники розвитку» вдалося поговорити про раніше зазначені напрямки діяльності – повернення старих назв, або перейменування гагаузьких населених пунктів, визначення статусу гагаузького етносу в Україні, збереження унікальності народу (мова, культура). Рух триває. Будуть ще новини”, – підкреслив на своїй сторінці у Facebook Іван Капсамун.

Другий день форуму проводився на базі Одеського обласного центру гагаузької культури в легендарному селі Виноградівка (Курчу) Болградского району. Директор центру Ольга Кулаксиз яскраво представила діяльність досвідченого колективу Одеського обласного центру гагаузької культури та унікальної колекції предметів матеріальної та духовної культури гагаузів Українського Буджака.

“Мені було дуже цікаво почути думку вчених, які знають та бачать перпективу в розвитку гагаузських сіл. Були дуже цікаві моменти та пропозиції. Багато говорили про історічні моменти. Про висновки: будемо рухатись тільки вперед, та хотіли б, щоб гагаузи, які проживають на території Української Бессарабії набули статусу “корінні жителі України”, – розповіла Махалі директорка гагаузського центру Ольга Кулаксиз.

Ректор ІДГУ Ярослав Кічук та директорка обласного центру гагаузської культури Ольга Кулаксиз провели круглий стіл «Етнічна самоідентифікація гагаузів: роль національно-культурних товариств». На якому були присутні секретарь Болградської міської ради Віри Ніколаєнко, начальниця відділу культури, туризму, молоді та спорту Болградської міської ради Жанна Сусліна.

“Всі учасники круглого столу підтримали ідеї розвитку гагаузської культури. Це дуже тішить, скоріше б настав мир та нам вдалось реалізувати всі плани”, – завершила Ольга Кулаксиз.

Проведення наступного форуму «Соціально-економічні моделі розвитку гагаузької громади Одещини: внутрішньодержавні та міжнародні аспекти» заплановано на жовтень. В рамках форуму будуть обговорені успішні моделі міжнародного співробітництва задля сталого розвитку гагаузьких територіальних громад, освітні аспекти збереження людського потенціалу гагаузької громади та перспективи проєктної діяльності задля збереження якості життя в місцях компактного розселення гагаузів.

Поділитись
Зараз читають