Президентка Республіки Молдова Мая Санду здійснила візит в Україну на запрошення Президента України Володимира Зеленського. Про це повідомляє інтернет-видання “Махала” з посиланням на Офіційний сайт Президента України.
Після переговорів у Києві Голови держав виступили зі спільною заявою, в якій відзначили актуальні аспекти двостороннього та міжнародного співробітництва двох країн. Вони наголосили на важливості відносин між Україною та Республікою Молдова, що ґрунтуються на принципах добросусідства, спільних демократичних цінностях і повазі до міжнародного права.
Президенти також закликали до виведення російських військ з усіх тимчасово окупованих територій України та рішуче засудили цілеспрямовані й систематичні атаки Росії на цивільну інфраструктуру України. “Ці атаки також загрожують громадянам Молдови через порушення її суверенного повітряного простору, коли безпілотники опиняються на молдовській землі”, – заявили вони.
Зеленський і Санду зазначили, що повномасштабна агресія Росії проти України та триваючі порушення міжнародних норм ставлять під сумнів роль Росії як посередника і гаранта в різних ситуаціях конфліктів, зокрема в Придністровському конфлікті, а також підтвердили загальну прихильність мирній реінтеграції Республіки Молдова через перемовини та закликали до безумовного виведення російських військ із Придністровського регіону.
Глави держав засудили безпрецедентну підривну діяльність і гібридні атаки Росії проти Молдови, особливо в контексті торішніх президентських виборів і референдуму. “Ці дії демонструють чіткий намір систематично втручатися в демократичні процеси з метою дестабілізації регіону та підриву стабільності в Європі”, – наголосили вони.
Також Зеленський і Санду наголосили на важливості вдосконалення сполучення між Республікою Молдова та Україною, що передбачає розвиток наявної транспортної інфраструктури, спрощення перетину кордону, усунення вузьких місць і створення нових пунктів перетину кордону.
Вони наголосили на важливості використання наявних механізмів співробітництва в рамках міжнародних організацій, а також регіональних форматів, зокрема тристороннього: Україна – Румунія – Республіка Молдова, з метою “сприяння співробітництву між державами у сфері безпеки, енергетики, інфраструктури та інших проєктах”.
Також президенти визнали прогрес, якого досягла як Україна, так і Республіка Молдова на шляху до стратегічної мети – набуття повноправного членства в Європейському Союзі. Обидві держави прихильні впровадженню необхідних для європейської інтеграції реформ і відкриттю всіх переговорних кластерів до кінця 2025 року.
Насамкінець Зеленський і Санду заявили, що Україна і Республіка Молдова налаштовані на подальше поглиблення міждержавних відносин на засадах взаємної довіри та поваги, відкритості та всебічного співробітництва на благо громадян обох держав.