Болгарська мова та культура і надалі вивчатимуться в школах України, а українські студенти болгарського походження і надалі матимуть право на першочерговий вступ до вищих навчальних закладів Болгарії. Це передбачено Угодою, яку підписали міністри освіти і науки Болгарії та України Галін Цоков і Оксен Лісовий. Про це повідомляє інтернет-видання “Махала” з посиланням на Міністерство освіти та науки Болгарії.
Підписання документа відбулося в онлайн-режимі. Незабаром Угоду, підписану міністром Цоковим, буде надіслано до України, а Угоду з підписом Лісового – до Болгарії, щоб обидва міністри поставили ще один підпис і документ набув чинності.
«Акт підписання Протоколу про співробітництво та обміни в галузі освіти і науки є значним кроком для наших двох країн», – сказав міністр Цоков. Він зазначив, що для Болгарії надзвичайно важливим є продовження обміну та навчання в університетах студентів болгарського походження з України. «За останні роки ми з Послом України в Болгарії Олесею Ілащук багато зробили для того, щоб інші українські студенти, які не мають болгарського походження, могли навчатися в наших університетах», – сказав міністр під час підписання Протоколу, яке відбулося в онлайн-режимі. Загалом цього навчального року в болгарських університетах навчаються 2 126 студентів та 31 аспірант з України. Підписана Угода діятиме на 2024/2025, 2025/2026, 2026/2027 і 2027/2028 навчальні роки.
«Цей протокол дозволяє нам продовжувати діяльність з вивчення болгарської мови та культури в болгарських громадах в Україні, а також направляти лекторів та вчителів для викладання в цих громадах», – додав міністр Цоков і подякував українським колегам за небайдужість до українських болгар та наголосив, що його Міністерство і надалі сприятиме тому, щоб українські діти в Болгарії були успішно інтегровані в нашу систему освіти.
Міністр Лісовий також подякував за плідну співпрацю та запропонував розвивати її шляхом обміну досвідом у сфері науки. Планується організувати зустріч болгарських та українських університетів, щоб намітити заходи для співпраці в галузі науки в таких сферах, як високі технології та штучний інтелект, а також для різних європейських програм, таких як «Горизонт» та «Еразмус+».