Інтернет-видання Бессарабії

У Котловині відбулася презентація міжнародного альманаху «Бессарабський гердан-2023», до якого увійшли твори місцевих авторів

30 Березня 2025 15:03
Микола Григораш
У Котловині відбулася презентація міжнародного альманаху «Бессарабський гердан-2023», до якого увійшли твори місцевих авторів

У селі Котловина Ренійської громади відбулася презентація міжнародного літературного альманаху «Бессарабський гердан-2023», який видається в Молдові болгарським культурним фондом «Български дух» (м. Тараклія). До збірки увійшли твори 75 самодіяльних авторів із 8 держав, написаних 5 мовами. Україна представлена ​​39 авторами, серед яких 13 котловинців. Нинішній альманах – шостий, він мав вийти ще 2023 року, але з різних причин його шлях до читача виявився довгим.

Презентація відбулася у музейному комплексі Котловинського ліцею, яка перетворилася на теплий вечір зустрічі любителів поезії. У дружній атмосфері автори говорили про значення поетичного слова під час повномасштабної війни та, звичайно ж, читали свої твори.

В авторському виконанні прозвучали вірші Жанни Котляренко, Лілії Арабаджи, Віри Кобзаренко, Марини Лозанової, Ніни Дейнека. Наталія Салабаш прочитала вірш свого сина Дмитра, а Людмила Ангельчева – онуки Уляни Гульванської, яка ще й заспівала улюблену українську народну пісню. Катерина Яманди прочитала вірш Марії Котляренко, Галина Булгар та Олександра Чернєва – байки Василя Узунова, якого називають «котловинським Езопом», а шанувальниця поезії Марія Хаджиогло – вірші улюблених авторів.

На жаль, багато авторів, чиї твори увійшли до альманаху, з різних причин не могли бути присутніми, це Ганна Дейнека, Каріна Замфір, Людмила Базаджи, Ганна Казани, Яна Арабаджи, Марія Котляренко.

Свої привітання учасникам презентації передала керівниця літературного клубу «Джерела» Ренійської громади Лілія Олейнік, а директорка Котловинського ліцею Прасковія Долапчи підготувала для них справжній сюрприз – відеопривітання від голови болгарського товариства Молдови «Български дух» Олега Косих, громадського діяча з Тараклії, поетеси Надії Танової та уродженки Котловини та головного спонсора Марії Константинової. Слова подяки були висловлені всім, хто допоміг альманаху дійти до читача – Олегу Косих, Івану Діньову, Марії Константинової, Дмитру Борімечкову, Івану Греку, добровільним помічникам Іллі Каразамфір, сім’ям Базаджи, Чернєвих, Терзі, Іванових та багатьом іншим.

Ніна Дейнека та Прасковія Долапчі під час відеозвернення Олега Косих

«Ми планували невеликий за часом захід, але атмосфера зустрічі видалася настільки теплою та щирою, що вона тривала півтори години. Усі автори отримали на згадку по екземпляру альманаху «Бессарабський гердан» с автографами колективу видавництва, а сільська бібліотека Котловини та Котловинський ліцей отримали для кабінету історії книгу доктора історичних наук Івана Греку про масову еміграцію болгар та гагаузів до Бразилії», – розповіла журналісту «Махали» керівник музейного комплексу Котловинського ліцею Ніна Дейнека. 

«Ми, працівники Будинку культури, стали почесними гостями та учасниками презентації альманаху «Бессарабський гердан-2023», на який зібралися не лише самодіяльні автори, а й усі шанувальники мистецтва, і яке пройшло у теплій атмосфері, сповненій щирих емоцій та натхнення. Щирі слова подяки організаторам цього чудового заходу та всім, хто причетний до цієї доброї справи, дуже важливої ​​для розвитку культурного середовища», – зазначила, у свою чергу, художній керівник Котловинського філіалу КУ «Центр культури та дозвілля» Ренійської міської ради Жанна Котляренко.

Випуск таких альманахів, як «Бессарабський гердан» було б неможливо без спонсорів – небайдужих людей, які вважають, що добрі справи можна здійснювати самовіддано. Серед них уродженка Котловини Марія Константинова, яка давно живе в Тараклії і не вперше бере найактивнішу участь у його виданні, а також в організації його доставки в Україну.

«Коли я дізналася, що всі екземпляри вже доставлені, дуже зраділа. Такий важкий шлях пройшли ці книжки, поки дісталися авторів, наших земляків, талановитих поетів. Ми постаралися, щоб на всіх вистачило екземплярів і щоб мотивувати всіх інших талановитих людей нашого краю – моєї малої батьківщини. Бог їм у допомогу всім! І користуючись нагодою, хочу сказати слова подяки Олегу Косих, голові товариства «Болгарський дух» у Молдові, тележурналісту та економічному аналітику. Він родом із Тараклії, я і моя сім’я з ним дуже добре знайомі, коли він приїжджає, то обов’язково заходить у гості, і ось він вирішив допомогти моїм талановитим землякам, бо сам є дуже талановитою і доброю людиною», – розповіла журналісту «Махали» Марія Константинова.

Фото надані Жанною Котляренко.

Поділитись
Зараз читають