З першого квітня в Україні рецептурні ліки можна придбати за електронним рецептом. Чи на всі ліки він потрібен та як його отримати? Чи діятиме паперовий варіант? Чи вже працює система в Болградській громаді? Ми не тільки дали відповіді на ці питання, а й розвіяли найбільш поширювані фейки стосовно цієї теми.
Експертну оцінку найрозповсюдженішим фейкам у мережі щодо електронних рецептів далазавідувачка амбулаторії загальної практики сімейної медицини села Табаки Болградської громади Інна Хаджиогло.
Фейк 1. Зараз на всі ліки буде потрібен електронний рецепт
Переважна більшість ліків буде видаватися за рецептурним бланком, це електрона форма, а також залишається паперова версія рекомендацій лікаря. Але залишається певна категорія ліків, яка не потребує наявності рецепта.
Фейк 2. За відсутності світла буде неможливо отримати рецепт на ліки
В переважній більшості амбулаторій є генератори, у нас в тому числі. Також проведена додаткова лінія Інтернету, для того, щоб ми могли працювати, коли немає електропостачання. Це питання вирішується, крім того, залишається можливість виписати паперовий варіант рецепта.
Фейк 3. Це непотрібні зміни під час війни
Питання введення електронних рецептів давно на часі. Ці зміни певний час розглядалися в Міністерстві охорони та здоров’я, тривали обговорення, підготовка спеціалістів до нововведень, тому перешкоджань не бачу.
Фейк 4. Внутрішньо переміщені особи не зможуть отримати ліки, оскільки втратили доступ до своїх сімейних лікарів
ВПО склали декларації з лікарями за місцем проживанням, де їм зручно. Система охорони здоров’я передбачає, що людина не прив’язана до місця реєстрації, вона може змінювати лікаря. Також і навпаки, якщо пацієнт не має бажання розірвати декларацію зі своїм сімейним лікарем, але проживає в іншому місті, то на період дії воєнного стану може звернутися до іншого спеціаліста.
Фейк 5. Тепер важко буде отримати рецепт, оскільки у лікаря є запис вперед
Якщо виникає така ситуація, при критичному стані пацієнта, сімейні лікарі докладатимуть зусилля для того, щоб прийняти пацієнта без черги, аби вчасно надати медичну допомогу та виписати потрібний рецепт. А у випадках, якщо пацієнт має хронічні захворювання та приймає ліки довгостроково, то питання оформлення рецепта можна вирішити у телефонному режимі.
Фейк 6. Тепер лікарі будуть призначати лише коштовні ліки
Зв’язку з заробітною платою лікарів та переліком препаратів у рецепті немає. Лікар вказує діючу речовину, а торговельна назва не вказується в рецептурному бланку, вже в аптеці пацієнт обирає доступний препарат з наявності.
Фейк 7. Тепер буде неможливо придбати ліки проти тиску, серцево-судинних захворювань, алергії, знеболювальні засоби без рецепта.
Почнемо з того, що люди, з цими категоріями захворювань, отримують препарати за програмою “Доступні ліки” безоплатно або з доплатою. Більшість пацієнтів знають як з цим працювати. Тепер список цих препаратів розширився та потрібно буде оформляти на них документ, тобто рецептурний бланк. Зазначу, що це є плюсом для пацієнта, бо ліки мають побічні ефекти та самолікування може нашкодити. Нова програма дозволить частіше комунікувати з лікарем, проходити медичний огляд. Такі зміни дозволять вчасно виявляти захворювання і пацієнт матиме шанс на своєчасну медичну допомогу. Отже, варто розуміти, що зміни вводяться саме задля безпеки населення.
Чи працює система видачі електронних рецептів в Болграді?
Оскільки введення електронних рецептів відбулося тільки з початку квітня, в місцевих аптеках триває період переформатування роботи. Наразі фармацевти співпрацюють з сімейними лікарями, щодо оформлення електронного рецепта з точки зору фармакології.
“Є певні інструкції роботи з електронними рецептами, наразі спільно з лікарями ми втілюємо у реальність нововведення: як правильно вказати дозування, діючу речовину препарату тощо. Поки система не запрограмована на те, щоб блокувати продаж препарату, який має бути тільки за рецептом, але фармацевти ретельно перевіряють цей факт, пояснюємо пацієнтам кроки, які дозволять придбати рецептурний препарат”, – розповідає завідувачка аптеки в місті Болград Ганна Хаджиогло.
Вона також зазначає, що розширення списку продажу рецептурних ліків має знизити випадки самолікування та дозволить налагодити зв’язок між пацієнтом, лікарем та фармацевтами.
“До нас часто звертаються порадити препарати з власного досвіду, або ж пацієнти самі зловживають придбанням ліків, що надалі шкодить їх здоров’ю. Тому це необхідна зміна, яка дисциплінує людей”, – вважає фармацевт.