Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

Секс та чоловіче здоров’я: як стереотипи впливають на якість життя чоловіків

19 Жовтня 2023 13:30
Тетяна Терзі
<strong>Секс та чоловіче здоров’я: як стереотипи впливають на якість життя чоловіків</strong>

У суспільстві роками культивувався і поширювався стереотип, що чоловік має бути сильним, тому проявляти слабкості не повинен. Хлопчиків з дитинства вчать, що треба терпіти біль та не скаржитися. Чоловіків не часто побачиш у коридорах поліклінік – ну якщо зовсім притисне.

Тема чоловічого здоров’я настільки закрита, що й досі можна почути, що здоров’я чоловіка залежить від жінки. Багато хто не знає навіть про існування лікаря-андролога, не кажучи про профілактику чоловічих захворювань. Як результат: рівень важких патологій та смертність серед чоловічого населення набагато вищий, ніж серед жіночого.

За даними Болградської ЦРЛ за 2022 рік, на обліку перебувають з раком передміхурової залози 68 чоловіків, нирок – 54, сечового міхура – 78. Вперше взято на облік з раком передміхурової залози – 8 чоловіків, нирок – 10, сечового міхура – 4.

Про стереотипи, які знижують якість життя, та чоловіче здоров’я ми поспілкувалися з генеральним директором Болградської центральної районної лікарні Віктором Дішлі.

Про лікаря-гінеколога знають усі, навіть чоловіки, а про андролога – ні. Чому так? Ця спеціалізація не затребувана чи є інші причини?

Лікарі-андрологи з’явилися нещодавно. Це дуже вузька спеціальність. Андролог займається профілактикою, діагностикою та лікуванням статевої системи у чоловіків. Таких фахівців немає у районних поліклініках, і навіть в обласних не у всіх є. Вони є переважно у приватних консультативних клініках.

Андрологів не готують спеціально. Немає інтернатури з цієї спеціалізації. Щоб стати таким фахівцем, потрібно спочатку пройти інтернатуру з урології, а потім самостійно вчитися далі. Хоча в Європі це широка та затребувана спеціальність. У нас, особливо в районах, спрацьовує стереотип, що чоловікові соромно йти до такого фахівця. Тому, якщо є проблема, він їде до великого міста, до приватної клініки, де його ніхто не знає, та отримує лікування. Тому про існування андрологів не всі знають.

У районах проблемами чоловічого здоров’я, які стосувалися безпліддя, еректильної дисфункції займалися та займаються урологи.

І досі існує стереотип, що чоловіче здоров’я залежить від жінки, фактично, від регулярності статевих стосунків? Чи це дійсно підтверджується з медичної точки зору?

Чоловіче здоров’я залежить від способу життя чоловіка, насамперед. Малорухливий спосіб життя викликатиме застої в малому колі кровообігу, що призводить до запалень та зниження еректильної функції. Хвороба може розвиватися і на гормональному рівні.

Багато залежить і від того, чи були у чоловіка незахищені статеві контакти. Інфекція може перебувати в передміхуровій залозі роками, і як тільки настає застій, знижується кратність статевих актів, то розвиваються захворювання.

Не можна не враховувати і стреси, які зазнають чоловіки. Тож здоров’я чоловіків залежить насамперед, від них самих.

Наскільки часто трапляються захворювання чоловічої статевої системи?

Трапляються часто. За останні 10-15 років ця проблема помолодшала. Є навіть юнаки, які звертаються з еректильною дизфункцією. А чоловіки, яким за 50-60 років, навпаки, з цією проблемою не звертаються, бо сьогодні є багато препаратів, що стимулюють потенцію. У молодих чоловіків це зумовлено психологічними чинниками. Ось у цьому випадку роль жінки, яка підтримає та вселяє впевненість, дуже велика.

Чому в суспільстві прийнято закликати жінок хоч раз на рік відвідати гінеколога, але немає таких закликів до чоловіків? Що робиться для того, щоб чоловіки відвідували лікарів?

Дійсно, починаючи з 90-х років минулого століття велася широка кампанія щодо щорічного відвідування жінками гінеколога. Це було пов’язано з великою кількістю пізно виявлених онкопатологій у жінок. На ранніх стадіях онкозахворювання у жінок легко піддаються лікуванню, а на пізніх – практично не лікуються. І про це дівчатам почали говорити майже  зі школи. І це правильно.

У чоловіків проблемами онкології опікується не андролог, а уролог. Після 45 років чоловік повинен хоча б раз на рік здавати кров на ПСА. Це на сьогоднішній день найефективніший пухлинний маркер з виявлення раку простати на ранніх стадіях.

 Онкозахворювання передміхурової залози діагностуються, як правило, після 50 років. Дуже важливо, щоб чоловік знав про цей аналіз та регулярно його робив. Насправді, про це знають не всі. Тим більше не всі його роблять. Навіть маючи ознаки захворювання, чоловіки часто затягують відвідування лікаря. Це посилює проблему. Про це теж треба говорити зі школи. І ще про те, що цього не можна  соромитися, а тим більше відкладати.

Як жінкам прищеплювали зі школи, що треба ходити до гінеколога, так і хлопчикам треба говорити, що важливо стежити за своїм здоров’ям. Вважаю, що у школах має бути предмет не лише з сексуальної освіти, а й з важливості піклуватися про власне здоров’я. Діти повинні знати, що відвідування лікаря, гінеколога або андролога чи уролога це норма життя.  

Існує ще один стереотип, що за продовження роду відповідальність несе саме жінка, а роль чоловіка занижена. Чи правильно це?

Звичайно, ні. Роль чоловіків не менш важлива. У 10-11 класі усі хлопчики проходять медогляд. Уролог та дитячий хірург проводять огляд статевих органів. Є така, начебто, невинна патологія – варикозне розширення вен насіннєвого канатика (варикоцеле). Але 60-70% безплідних чоловіків – це вчасно не прооперований варикоцеле. Ця патологія не викликає болю, не порушує еректильну функцію. Але в результаті, якщо юнака не прооперувати до 14 максимум 18 років, хвороба призводить до безпліддя. Багато чоловіків не знають про це, тому звинувачують своїх дружин, перекладаючи на них відповідальність. І це тягнеться ще з 80-90-х років минулого століття, коли не було такого поняття, як спермограма. Сьогодні медицина пішла вперед. Але, на жаль, родини й досі зіштовхуються з незворотними наслідками цієї хвороби, яких могло б і не бути.

Досі вважається, що чоловікові соромно цікавитися своїм здоров’ям. І тому часто вони звертаються до лікаря пізно. Ваші поради, що має насторожити чоловіка?

Ніхто так не відчуватиме твій організм, як ти сам. Тому не треба соромитися звертатися до лікаря, якщо щось насторожило. А краще привчити себе до профілактичних оглядів.

За яких симптомів чоловікові потрібно негайно звертатися до лікаря-уролога?

  • Болі та різі при сечовипусканні. Кров у сечі.
  • Виділення незрозумілого характеру із сечівника.
  • Дизуричні розлади – це порушення процесу сечовипускання. Вони можуть проявлятися нетриманням або затримкою сечі, частими позивами до туалету (2-3 рази за ніч маленькими порціями), болем чи печінням в уретрі.
  • Еректильна дисфункція.
  • Безпліддя.
  • Болі у статевих органах.

Хочу наголосити, що всі онкопатології, пов’язані з чоловічим здоров’ям,  добре піддаються лікуванню на ранніх стадіях. Тому так важливо відкинути сором. Якщо знадобиться – пройти лікування та жити довго та щасливо.

Матеріал створений за підтримки Волинського прес-клубу

Поділитись
Зараз читають