Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

Старовинні блюда гагаузів Бессарабії: історія та традиції

03 Вересня 2023 14:01
Софія Чебан
Старовинні блюда гагаузів Бессарабії: історія та традиції

Гагаузький народ Бессарабії має багату гастрономічну спадщину. Традиційні блюда гагаузів пов’язані з господарською діяльністю народів цього регіону.  Найчастіше гагаузи займаються виноробством, вівчарством, землеробством та птахівництвом. Все це знайшло відображення в їх раціоні харчування, де в достатку використовуються бобові, овочі, бринза, баранина та м’ясо птиці. Кулінарні рецепти відрізняються цікавими інгредієнтами та сміливими рішеннями, тому гагаузький стіл завжди різноманітний та багатий.

Kovrik. Pesmet. Gevrek (коврік, песмет, геврек)

Kovrik – бублик, який господині готували на Новий рік і Різдво. Ними обдаровують колядників, які нанизали на довгу палицю та мотузку перекинуту через плече, а також давали монетку колядникам.

Слово кovrik у гагаузькій мові є запозиченням, на це вказує наявність губної /о/ у першому складі. Ймовірно, воно було запозичене з болгарської мови.

Pesmet (Песмет)

Pesmet – одне з традиційних кондитерських виробів. Песмет «відрізняється від звичайного хліба лише своєю формою та величиною.

Sütlаş (Сютляч)

Так називалася густа пшенична каша, виготовлена на молоці. Пізніше гагаузи замість пшеничного круп стали використовувати рис, який варили з чорносливом. Аналогічна страва відома багатьом народам Передньої Азії.

Ця страва вважається однією зі страв, які гагаузи готують на свято Хедерлез.  Центральним моментом свята є принесення в жертву молодого ягняти та приготування з нього спеціальної страви “курбан”. Спеціально для обрядової трапези цього дня пекли обрядовий хліб. Коли курбан та обрядовий хліб були готові, їх несли до церкви освятити. Після закінчення обідні на церковному дворі влаштовували колективну святкову трапезу. Вона включала курбан, обрядовий хліб, часник, прісне овече молоко і різні вироби з нього: кисле молоко (yurt), молочна рисова каша (sütleş) і бринза (piinir).

Bahur (Бахур)

З відвареної свинячої голови та м’ясних обрізків гагаузи готували сальтисон. Фаршем з нарізаного м’яса та голови, приправленим гострим червоним перцем, часником і спеціями, начиняли очищений і добре промитий свинячий шлунок або дванадцятипалу кишку. Потім їх варили в бульйоні, притискали пресом і ставили в холодне місце. На стіл подавали у вигляді холодної закуски. Зберігали у підвалі чи димарі, де бахур коптився. Але найчастіше укладали в діжку та заливали жиром.

З часом технологія приготування цієї страви трохи змінилася, зокрема, фарш роблять уже зі зварених інгредієнтів, які змішують, приправляють і ставлять під прес. Змінилася також назва страви на saltison (сальтисон).

За інформацією книги «Гастрономічна лексика у гагаузький мові» Віктора Кушніра. Фото та відео з Фейсбук сторінки «Головне управління культури Гагаузії»

Поділитись
Зараз читають