Болгари Бессарабії – народ, який пам’ятає свої традиції та старовинні свята. З особливим дбайливим ставленням до рідного та національного вони збирають по крихтах кожний етап та деталь свята, традиції або обряду. Одним з важливих свят для болгар Бессарабії є “Лазарки”.
За болгарською народною традицією, Лазаровден чи Лазариця, Лазарова субота є днем, який знаменує перетворення підростаючих дівчат на наречених. На це весняне свято з нетерпінням чекають всі місцеві мешканці.
Журналісти інтернет-видання “Махала” відвідали село Криничне Болградського району та дізналися про особливості свята “Лазарки” у цьому селі. Розповіли нам про Лазареву суботу місцеві жительки, берегині болгарських традицій Тетяна Дукова та Іванка Демірова.
“Лазарувати йдуть діти з 7 до 16 років, вони співають пісні та несуть до родин радість та добро. Обряд “Лазарки” символізує, що дівчинка, яка ходить лазарувати, у майбутньому стане для когось дружиною. Господарі, до яких завітали лазарки, повинні дати дівчатам у дар яйця та борошно, з яких потім вони разом з мамою або бабусею приготують паски на Великдень”, – розповіла виданню Іванка Демірова.
В кожному селі проведення свята відрізняється, але головні атрибути залишаються незмінними. Особливістю села Криничне є те, що свято “Лазарки” відмічають два дні. Спочатку лазарувати йдуть дівчата з 7 до 12 років. На другий день збираються лазарки з 12 до 16 років.
“Коли я почала збирати інформацію про свято “Лазарки”, то зрозуміла, що ми останнє покоління, яке щось пам’ятає та має можливість поспілкуватися зі старожилами села, зібрати по крихтах і відродити майже забуті болгарські обряди. Мені пощастило поспілкуватися зі старшим поколінням нашого села, які розказали про обряди та віддали деякі старовинні елементи вбрання наших предків. Також мені вдалось відродити понад 50 старовинних болгарських пісень. Деяких людей вже немає в живих, але ми обов’язково передамо цей скарб майбутньому поколінню”, – поділилася з журналістами Тетяна Дукова.
Більше про свято “Лазарки” розповіли у відео.