Інтернет-видання Бессарабії

Сміттєзвалище в Орлівці на території городища «Картал»: питання його перенесення влада вирішила поставити на паузу. Чи згодні з цим активісти?

08 Серпня 2023 17:55
Микола Григораш
Сміттєзвалище в Орлівці на території городища «Картал»: питання його перенесення влада вирішила поставити на паузу. Чи згодні з цим активісти?

Як уже повідомляло наше інтернет-видання, в Орлівці Ренійської громади місцеві активісти порушили проблему незаконного сміттєзвалища, яке знаходиться на території археологічної пам’ятки національного значення «Городище «Картал» з вимогою перенести її в інше місце, а сам пам’ятник історії облагородити та зробити туристичною пам’яткою. За словами керівника ГО «Агентство місцевого розвитку «Орлівка-Картал» Анатолія Абгаш, питання ліквідації даного сміттєзвалища в найкоротші терміни було узгоджено з головою Ренійської ОТГ Ігорем Плєховим та старостою села Михайлом Киронаки. Проте реалізувати ці наміри практично виявилося справою складнішим, ніж, можливо, бачилося спочатку.

Нещодавно в Орлівці, у приміщенні Будинку культури, відбулися збори мешканців, на яких головним було питання перенесення цього звалища. Людей було не так багато, але, зважаючи на все, прийшли самі небайдужі. У роботі зборів взяв участь і голова Ренійської громади. Ігор Плєхов повідомив, що перенести звалище в інше місце досить проблематично і єдиний вихід – упорядкувати існуюче, зазначивши, що це звалище має хоч якісь документи. Потім, звертаючись до А. Абгаш, мер сказав: «Анатолію, ви кажете, що це історична пам’ятка. Але куди ми перенесемо звалище? Тільки ми почнемо її кудись зрушувати, ми одразу потрапимо на екологію, щоб ви розуміли. Сьогодні оформити це досить проблематично. Сміттєзвалище треба пропрацювати, досипати. Є техніка, засипаємо зверху землею та засадимо дерева. Ось ви, як ініціативна група, візьмете це у свої руки, зберете підприємців, купіть дерева, ми допоможемо – і вперед!»

Анатолій Абгаш, зі свого боку, звертаючись до мера, сказав: «Наші аргументи на сьогодні знають усі, бо ми їх висвітлювали, де тільки можливо. І вам надсилали листа… Перший аргумент – це те, що та територія є археологічною пам’яткою і, в принципі, туди апріорі не можна вивозити сміття».

Тим часом проблема полягає ще й у тому, що більшість місцевих жителів не хочуть укладати договори з комунальними службами на вивіз сміття. На цей час на весь населений пункт укладено лише 120 договорів. Решта населення вивозить сміття самостійно.

«У нас же комунальна служба вивозить сміття, – продовжував І. Плєхов. – Ну, давайте ми поспілкуємося з людьми, щоб вони уклали договори на вивіз сміття. Сьогодні простіше відпрацювати питання, щоб люди не виносили сміття туди, нехай комунальна служба вивозить сміття… Бо потім комунальній службі вивозити з усіх закутків сміття – проблема!.. У нас п’ять поліцейських громади. Давайте зробимо тиждень відпрацювання…».

Що ж до питання перенесення стихійного звалища, глава Ренійської ОТГ пропонує поки що поставити його на паузу. «Сміттєзвалищем ми ніби робимо паузу, приженемо ще раз техніку, облагородимо. Подивимося, де вона вже заповнена, там засиплемо землею і садитимемо дерева. І плюс робота із абонентами. Це найголовніше. Бо дешевше комунальній службі вивозити, аніж збирати навколо села все це».

Вже після зборів Анатолій Абгаш підсумував розмову, що відбулася на ньому: «Я почув думки людей. Ми побачили позицію місцевої влади. Моя особиста думка не змінилася як така. Просто я розумію, що це досить болісно для тих, кому зручно туди возити сміття, і бояться люди – справді складна проблема з транспортом трасою і, може, хтось і боїться. Але я думаю, що треба буде знайти якусь альтернативу. Може не там, а в інше місце. Але, в принципі, сміттєзвалище на тому місці воно не вітається, і я думаю, що воно категорично повинно буде звідти забратися, але ми не створюватимемо конфлікту зараз серйозного між жителями. Навпаки, підемо шляхом найменшого опору, спокійненько знаходимо місце».

А ось що сказав з цієї проблеми представник ГО «АМРОК» Микола Ампава: «Ми зіткнулися із ситуацією, яка консолідувала більшість жителів села Орлівка. Це сміттєзвалище, яке знаходиться на території археологічної пам’ятки «Городище «Картал», і яке на сьогоднішній день перетворилося на екологічну катастрофу, опоганює історичну пам’ятку. Справа в тому, що місцеве комунальне підприємство збирає та вивозить сміття саме на це сміттєзвалище, куди взагалі не можна цього робити, згідно з усіма правилами та законами як екології, так і захисту культурної спадщини».

Після зборів журналіст інтернет-видання «Махала» попросив прокоментувати ситуацію навколо цього сміттєзвалища сільського старосту Орлівки Михайла Кіронакі.

«Я десь поділяю їхню думку, це не найвдаліше місце для сміттєзвалища, але є нюанси, які неможливо ігнорувати. По-перше, це звалище там уже 40 років. По-друге, воно на даний момент не узаконено. Техпаспорт цього звалища є, який зараз прострочений, оскільки він був дійсний до 2016 року. Це я суджу з ксерокопії, яку вдалося знайти, а оригінал я не знайшов. Наші активісти пропонують перенести це сміттєзвалище в інше місце, а саме в кар’єр – місце біля цегельного заводу, звідки брали глину під час будівництва поромної переправи та на зміцнення дамби вздовж Дунаю, і внаслідок цього там утворився котлован. Але якщо почати вивозити сміття туди, це буде таке саме незаконне звалище, як і нинішнє. Чи є сенс це робити? Думаю, ні».

Староста зазначив, що в основному всі орловчани проти перенесення, тому що цей кар’єр далеко і людям незручно вивозитиме сміття туди. Їм зручно вивозити сміття саме на старе місце, тим більше зараз, коли зараз траса М-15 забита фурами, треба виїхати на неї, щоб потрапити на цей кар’єр.

«Таким чином, питання щодо сміттєзвалища поки що поставлене, як кажуть, на паузу. Думаю, питання з його узаконенням можна буде вирішити, коли матимемо генеральний план Ренійської ОТГ, якого поки що немає, але він має бути готовим у 2024 році. Щодо укладення договорів з жителями села на вивіз сміття, не всі бажають їх укладати, особливо ті, хто близько живе до городища – їм зручніше самим вивозити його туди», – сказав Михайло Киронаки.

Поділитись
Зараз читають