Травень – період, коли відбувається перехід з опалювального сезону до літнього, це новий етап для постачальників комунальних послуг, а також змін в соціальному напрямку. Чи варто українцям чекати в новому місяці кардинальних змін?
У травні тариф на електроенергію для побутових споживачів залишиться без змін. Тож українці й надалі сплачуватимуть 1,44 та 1,68 гривні за кіловат-годину в залежності від обсягу спожитих кіловатів.
Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, планує переглянути вартість кіловат-годин у травні, отож є вірогідність того, що тарифи на електроенергію зростуть влітку. Голова відомства Костянтин Ущаповський зазначав, що підвищення тарифів на електроенергію пов’язане із витратами на відновлення енергетичної інфраструктури.
“Розглядається декілька варіантів встановлення нових тарифів на електроенергію. Серед варіантів є такі: 2,40 гривень та 2,80 гривень за кіловат-годину. Головним тут є завдання забезпечити захист вразливих категорій споживачів, розробивши відповідні програми соціального захисту”, – повідомив Ущаповський.
Тарифи у травні на водопостачання та водовідведення залишаться також без змін. Спочатку НКРЕКП повідомила, що планує підвищення у два етапи, у квітні тариф мав зрости на 12,3 %, а влітку ще на 14,1 % в червні, однак квітневе підвищення так і не відбулось.
У березні Кабмін продовжив дію Положення про спеціальні обов’язки на ринку природного газу до 30 квітня. Тому вартість газу для побутових споживачів у квітні становила від 7,70 до 9,99 грн з огляду на область.
30 квітня дія цього Положення завершилася, проте мораторій на підняття тарифів, накладений у травні 2022 року, не скасували.
Газопостачальна компанія “Нафтогаз України”, яка продає газ 98% населення, вже оголосила новий річний тариф на газ. У компанії опублікували новий тарифний план “фіксований”, який діятиме з 1 травня 2023 року по 30 квітня 2024 року. Як зазначається в повідомленні на сайті компанії, ціна тарифу не змінилася і становить 7,96 грн за куб.м. Підключення до тарифу відбувається автоматично.
Опалювальний сезон, під час якого населення, що отримувало допомогу від держави, закінчився у квітні. В середньому розмір допомоги для сплати комунальних послуг складав 1 600 гривень. Однак тепер виплата буде меншою. Крім того, за заборгованість більше ніж 680 гривень за комунальні платежі можуть позбавити субсидії.
Обмеження виплат стосуватиметься також й тих, хто може витрачати на комунальні платежі без урахування опалення близько 20% свого доходу, не оплачує послуги більше ніж три місяці, а також тих, хто здійснив покупку на суму від 50 тисяч гривень.
У квітні відбулося перерахування соціальних виплат пенсіонерам, що працюють. Однак кошти в цьому місяці перераховані ще не будуть. Виплати надійдуть разом за декілька місяців у червні. Зазначимо, що перерахунок пенсійних виплат стосувався працюючих пенсіонерів, котрі мають не менше 35 років стажу та виплату щонайменше 7 000 гривень, а також тих, хто станом на 1 березня отримав право на перерахунок та з моменту призначення пенсії або попереднього перерахунку минуло два роки.
Окрім того, як і у квітні, в липні пенсійні виплати переглянуть українцям, які мають великий стаж, проте мали низьку зарплату, і ще в СРСР їм призначити низьку пенсію, до якої доплату додавала держава. Таким пенсіонерам проіндексують виплати на 19,7%.
Цьогоріч ветерани війни та жертви нацистських переслідувань не отримують допомогу у травні. Рішенням депутатів внесення змін до закону про виплати перенесено на 24 серпня.
Населення, яке виїхало з зони бойових дій та тимчасово окупованих територій, можуть у травні розраховувати на соціальні виплати від держави як ВПО. А саме: на виплати в розмірі 2 тисяч гривень на особу та по 3 тисячі гривень на дітей та осіб з інвалідністю.
Окрім того, 21 квітня уряд ухвалив рішення, згідно з яким з українців не стягуватимуть борги за комунальні платежі після 24 лютого 2022 року на тимчасово окупованих територіях або тих, де ведуться бойові дії.