Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

Про порушення яких прав заявляють мешканці Болградського району: інтерв’ю з представником Омбудсмана

28 Липня 2023 13:02
Тетяна Терзі
Про порушення яких прав заявляють мешканці Болградського району: інтерв’ю з представником Омбудсмана

Болградський район відвідала представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Одеській області Марія Попова. Вона провела прийом громадян, після чого зустрілася с представниками видання «Дружба-Махала» і відповіла на питання журналістів.

Марія Федорівна, чим займається регіональне представництво Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Одеській області?

Ви знаєте, що відповідно до статті 101 Конституції України парламентський контроль за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина здійснює Уповноважений Верховної Ради України з прав людини.  На початку свого мандату Омбудсман України Дмитро Лубінець визначив низку пріоритетів на 2022-2023 рік. Це перш за все фокусування на питаннях, пов’язаних з викликами війни: захист прав постраждалих внаслідок збройного агресії, захист прав у секторі оборони та прав ветеранів і військовослужбовців, полонених та членів їх родин, дітей. Це і моніторинг додержання рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів; реалізація національного превентивного механізму додержання соціальних та економічних прав; право на справедливий судовий розгляд та процесуальні права; додержання інформаційних прав.

Якщо говорити про діяльність Регіонального офісу Уповноваженого ВР України з прав людини в Одеській області хочу зазначити, що на  Представника, двох головних спеціаліста та трьох регіональних координаторів  покладено здійснення парламентського контролю за дотриманням прав людини та громадянина шляхом проведення моніторингових візитів до організацій і установ усіх форм власності, у тому числі суб’єктів владних повноважень, розгляд звернень громадян,  складання протоколів у разі виявлення підстав для притягнення до адміністративної відповідальності. Крім того, відповідно до чинного законодавства Представник та співробітники на постійної основі здійснюють прийоми громадян (в тому числі і виїзні), організовують та проводять просвітницькі заходи, конференції, семінари, круглі столі.

Варто зазначити, що під час воєнного стану права людини постраждали дуже сильно. І, на жаль, є випадки, коли  права людини порушуються безпідставно. Останнім часом на електронну пошту Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Дмитра Лубінця  та в його регіональне представництво надходить багато звернень із Одеської області, в тому числі і з Болградського району.

Тому ви сьогодні в Болградський районі?

В Болграді ми маємо декілька завдань – це виїзний  прийом громадян, робоча зустріч з керівництвом району, а також моніторинг деяких  установ щодо дотримання прав громадян в умовах воєнного стану.

Візит розпочався із зустрічі з керівництвом Болградської районної військової адміністрації і її структурних підрозділів, з представниками Болградської громади. Під час зустрічі обговорили питання захисту прав внутрішньо переміщених осіб на території району, облаштування захисних споруд в  навчальних та медичних закладах, а також діяльність щодо  захисту прав дітей.

Скільки звернень надійшло під час прийому і з яким проблемами зверталися мешканці Болградського району?

На прийом записалось 9 заявників, були  в тому числі  і колективні звернення. Люди скаржаться на ненадання  публічної інформації на запити, або надання її в неповному обсязі. Є такі звернення із двох громад, де люди потребують інформацію щодо заробітної  плати керівництва громади, тобто люди хочуть знати, скільки фактично отримують керівники, а заявнику надають розмір окладів. Таким чином,  заявник отримує не повну відповідь. Хоча це не є закритою інформацією навіть під час воєнного стану.

Також, сьогодні була на прийомі громадянка зі скаргою на те, що в неї взагалі не приймають звернення, тобто порушують ії гарантоване Конституцією України право на звернення.

На жаль, багато керівників користуються і прикриваються воєнним станом, хоча питання, з якими до них звертаються взагалі ніякого відношення до воєнного стану не мають.

На особистому прийомі були і колективні звернення.

До нас звернулися родичі  військовополонених з острова Зміїний, які і досі перебувають у полоні. Проінформувала родичів, що обміном військовополонених займається Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими. До нього входять Уповноважений ВР України  Дмитро Лубінець та його представник за відповідним напрямом Олександр Кононенко, які беруть активну участь у процесі обміну. З 82 захисників о. Зміїний 60 вже повернуті до України. Непроста робота щодо обміну продовжується з єдиною метою – повернути кожного.

Ще одне колективне звернення стосувалося порушення прав військовослужбовців. В Болграді група воїнів АТО, учасники бойових дій, в тому числі воїни, які продовжують стояти на захисті України та її суверенітету, не можуть отримати земельні ділянки в порядку безоплатної приватизації. Це грубе порушення їхніх прав. Під час спілкування виявилося, що з цього питання є рішення суду, яке не виконується відповідним органом. Рекомендувала групі заявників звернутися до виконавчої служби, а також нагадала що завжди можуть звернутися за захистом порушених прав до Омбудсмана України Дмитра Лубінця та в його регіональне представництво в Одесі.

Ще один кричущий факт. Звернулася багатодітна мати чотирьох дітей, молодша дитина з інвалідністю. Жінка не може отримати гуманітарну допомогу, зверталася в соціальні служби, але їй відмовили, бо вона живе в Болграді, але прописана в селі іншої громади. На такі факти будемо реагувати і допомагати через благодійні фонди, з якими ми співпрацюємо. Адже сьогодні не можна залишити людину, яка опинилася в складних життєвих обставинах, без допомоги тим паче, якщо мова йде про дітей.

Дякую за відповіді.

Нагадаємо, звернутися до представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Одеській області Марії Попової можна за адресою:

65012 м.Одеса, вул. Канатна, 83, каб. 102, 103, 107.

Тел. +38048 7220522  +38048 7220722

+380973460828

+380668236488

popovam@ombudsman.gov.ua

Поділитись
Зараз читають