Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

Овочева продукція з Новосільського Ізмаїльського району: чи доступна вона по всій Україні і як на це вплинула війна?

25 Червня 2023 17:00
Микола Григораш
Овочева продукція з Новосільського Ізмаїльського району: чи доступна вона по всій Україні і як на це вплинула війна?

Новосільське по праву називають «овочевою столицею» Ренійської громади. Ось уже багато років у цьому селі населення вирощує різні овочеві культури, які реалізуються на ринках та в супермаркетах Ізмаїла, Одеси, Києва, Харкова, Миколаєва та інших міст України.

Теплиці у цьому селі, найбільшому в громаді, можна зустріти практично в кожному домогосподарстві: хтось вирощує овочі для себе, а для когось це справжній бізнес, який годує сім’ю. Як на нього вплинув військовий стан? Чи не постраждала реалізація ранніх овочів? Про це ми запитали місцеву жительку Оксану Константинеску, яка, окрім того, що сама займається теплицями, а їх у неї п’ять, взяла на себе роль менеджера з оптових продажів продукції своїх односельців.

Оксана Константинеску (друга праворуч) з родиною.

Як війна вплинула на реалізацію продукції в цьому році?

Торік машини оптовиків із великих міст приїжджали до Новосільського за ранніми овочами щодня, а цього року вони доїжджають лише до села Маяки та стоять там. А до нас приїжджають та завантажуються товаром як їхні представники, так і посередники, які скуповують продукцію за однією ціною та перепродують її тим же великим оптовикам у Маяках за іншою. Для нас, виробників, значення не має, хто саме купує овочі – головне, що їх купують. Тож з реалізацією у нас проблем немає. Ціна, щоправда, щоразу різна, вона часто не окупає ті витрати, які ми несемо під час вирощування ранньої вітамінної продукції: плівка, добрива, засоби захисту – все дорого!

На вирощуванні яких овочів спеціалізуються новосільці? Чи є у власників тепличних господарств якісь пріоритети?

 Особливих пріоритетів немає. Ми вирощуємо різні овочі, щоб максимально задовольнити попит покупців. Зауважу, що до вирощування овочів підключилися і сусідні села нашої громади: Плавні, Орлівка, Нагірне. Можна сказати, порожніх городів ні в кого немає: засадили все, що можна засадити… До тих, що вже є, додаються й інші села Ізмаїльського району, жителі яких теж хочуть займатися овочами. Болградський район теж підключився, хоча раніше цим мало займалися. Тобто обсяги продукції є і наступного року вони, напевно, зростуть.

У чому полягає ваша роль менеджера чи, іншими словами, координатора із закупівель?

Це моє хобі, не основна робота. Просто мене знають усі покупці та дзвонять, і я допомагаю їм закупитись овочами, бо знаю, хто що вирощує. Створила свою групу в соцмережах, де публікую номери телефонів оптовиків та повідомляю, кому якась продукція потрібна, а виробники вже самі до них телефонують і домовляються. Даю також інформацію, за якими цінами оптовики беруть ті чи інші овочі, щоб наші власники теплиць могли орієнтуватися та вибрати найбільш підходящі для себе варіанти реалізації. Тобто допомагаю чим можу.

З яких міст оптовики вам дзвонять найчастіше?

Найбільше з Одеси. Також виходять на зв’язок закупники з Миколаєва, Дніпра, Києва, Білгорода-Дністровського, Житомира. І всі вони приганяють транспорт тільки до села Маяки, який, зважаючи на все, стає своєрідним великим хабом, де будуть знаходитися оптові покупці. Причому вони мають вибір: незважаючи на те, що Новосільське давно і успішно займається вирощуванням практично всіх овочів, не тільки ранніх. На цьому ж спеціалізуються і села на околицях Одеси. Однак, незважаючи на те, що ми знаходимося на іншому кінці області, за нашою продукцією все одно приїжджають, тому що оптовиків влаштовують наші ціни і якість.

Які були оптові ціни цього року на продукцію новосільців?

Були великі перепади. Спочатку капуста була по 65 грн. за кілограм, потім буквально за день впала до 25 грн. Потім піднялася до 35-40 грн, і такі стрибки цін були на всі ранні овочі. На даний момент капуста коштує 25-30 грн. Але сезон ранніх овочів проходить швидко, тому ми вже посадили все на осінь: і баклажани, і капусту – білокачанну, і кольорову, і пекінську, а також столовий буряк, помідори, огірки. Звісно, буде у нас продукція і влітку. Якщо говорити в цілому, новосільці постачають ринок свіжими овочами починаючи з весни і до зими.

Поділитись
Зараз читають