Між національно-природним парком «Тузлівські лимани» та Лиманською громадою розпочався новий виток протистояння.
Голова Лиманської громади Василь Резніченко повідомив, що 21 квітня в місті Одеса відбулося обговорення питання розширення території парку. Планується, що до складу парку увійде пісчана коса від 0 км до 50 км.
Голова громади звинуватив керівництво нацпарку в маніпуляціях, що вони нібито бездоказово оголосили, що від наслідків війни в акваторії Чорного моря загинуло 50 тисяч морських тварин, хоча насправді офіційно відомо про 36 тварин. І загалом Василь Резніченко не соромився у висловлюванні на адресу екологів.
«Багато років поспіль ці псевдоекологи влаштовують локальні війни з місцевим населенням, довели обмеження до тотальних заборон, контролюють рибалок, селян, обілечують туристів навіть за вхід на курортну зону. А тепер планують поширити свої повноваження на ще більші території, і замахнулись вже на акваторію Чорного моря аж до острова Зміїний. І планують віджати у громад цінні піщані території, які до війни приносили кошти в місцеві бюджети», – заявив на своїй сторінці в Фейсбуці Резніченко.
Голову підтримали місцеві підприємці, які мають бази відпочинку в курортних селах Лиманської громади. Вони бояться, що після того, як піщана коса стане частиною національно-природного парку, то відпочивальники не будуть мати доступу до моря, або вимушені будуть платити за вхід до заповідної зони. Це, на думку підприємців негативно вплине на їх бізнес, куди вони вклади багато коштів, та й люди не зможуть повною мірою користуватися унікальним природним середовищем коси.
Василь Резніченко навіть закликав людей вийти й перекрити дорогу, якщо рішення все ж таки буде прийняте.
У екологів протилежна думка. І після звинувачень Резніченка вони також публічно висловили свою позицію з приводу розширення зони національного парку.
Співробітник парку, відомий еколог Іван Русєв не залишився у боргу і назвав голову громади йолопом і невігласом при владі, який ображає вчених, веде деструктивну політику проти держави і погрожує перекрити трасу під час війни.
«Наша команда нацпарку на протязі вже семи років щоденно бореться з масштабним браконьєрством та невіглаством місцевої влади навколо парку, яка перетворила навколишні родючі землі в сміттєзвалища, яка зазіхає на нецільове використання та руйнування державних природних ресурсів», – заявив Іван Русєв.
На думку вченого-еколога, це не подобається місцевій владі, бо не вписується в її плани, в тому числі і особисті.
«Ми все робимо відкрито, ґрунтуючись на наукові дані, тенденції світу по збереженню біорізноманіття і вразливих ландшафтів, спираючись на низку міжнародних конвенцій, підписаних та ратифікованих Україною, виконуючи зобов’язання України перед Європейським Союзом щодо збільшення території природно-заповідного фонду як в Одеській області, так і в Україні в цілому та в рамках кримінального провадження прокуратури по ст.441 “Екоцид”, – аргументував дії керівництва нацпарку Іван Русєв.
Він заявив, що сьогодні природа не менше потерпає від збройної агресії ніж люди.
«Я є голос безголосої природи, і я, як і багато моїх колег і друзів в Україні і за кордоном, боротимусь і за природу, і за мою країну Україну до переможного кінця», – наголошує Русєв.
Обидні сторони звертаються до керівників держави, в Генеральну прокуратуру, до профільних комітетів і Міністерств і навіть СБУ.
Нагадаємо, саме на території цієї піщаної коси до війни планувалося побудувати нове курортне місто «Дунайя». Це – цілорічний курорт з гемблінг-зоною (комплекс азартних ігор). Площа – 500 гектарів, набережна – понад 10 кілометрів. На території планувалося будівництво понад 80 готелів (найменший на 150 номерів), з яких найбільший на 1000 номерів. Перші готелі хотіли відкрити 2022-го року, перший мільйон туристів прийняти – 2025 року, а до 2030 року – 6 млн туристів на рік.
Вже тоді екологи та громадськість заявили, що запропонована ініціатива знищить існуючу там екосистему. Попри це в кінці 2021 року навіть встигли створити державне підприємство «Дунайя», але втрутилася війна.