Інтернет-видання Бессарабії

Мешканці Тарутинської громади не хочуть перейменовувати селища Тарутине та Березине. Їх у цьому рішенні підтримують німці

15 Грудня 2023 14:02
Ганна Ковальова
Мешканці Тарутинської громади не хочуть перейменовувати селища Тарутине та Березине. Їх у цьому рішенні підтримують німці

В Тарутинській громаді відбулися громадські обговорення з питань перейменування селищ Тарутине та Березине. Про це повідомили в пресслужбі громади.

В Тарутинській селищній раді розпорядженням селищного голови Сави Чернєва від 27.11.2023 №177-ОД створена робоча група з питань перейменування населених пунктів по Тарутинській ОТГ, до складу якої увійшли посадові особи селищної ради, старости, представники громадськості, депутати, викладачі історії. Першим кроком стало проведення громадських обговорень.

На заході присутні висловили думку та свої обґрунтування щодо збереження назв населених пунктів. Ініціативна група на чолі з Віктором Ганганом підготувала та направила до Українського інституту національної памʼяті аргументоване прохання виключити з Переліку населених пунктів, назви яких містять російську імперську символіку, населені пункти Тарутинської громади.

В пресслужбі громади зазначили, що пропозицій з надання нових назв селищ Березине та Тарутине від мешканців цих населених пунктів під час обговорення не надходило. Також пропозиції не надходили на адресу Тарутинської селищної ради ні в письмовій, ні в електронній, ні в усній формі.

“Члени ініціативної групи, до якої належу і я, твердо переконані, що необхідно докласти всіх зусиль для того, щоб зберегти нинішні назви Тарутине, Березино та інших населених пунктів. Ми впевнені, що навіть у тексті Закону є підстави, які не дозволяють відносити ці назви до символів російської імперської політики. Тому ми добиватимемося від Українського інституту національної пам’яті вилучення назв наших населених пунктів із Переліку назв, що містять символіку російської імперської політики”, – зазначив Віктор Ганган на своїй сторінці у Фейсбуці.

Він повідомив, що у цьому прагненні ініціативну групу підтримують нащадки тих людей, які були засновниками і Тарутине, і Березино, і Малоярославців, та багатьох інших німецьких колоній у Буджаку. Це члени Товариства бессарабських німців у Німеччині. 12 грудня вони передали в Тарутинську громаду два офіційні листи з роз’ясненням своєї позиції з питань перейменування. Одне адресовано Тарутинському селищному голові Саві Чернєву, друге – народному депутату України Антону Кіссе. Тексти обох документах ідентичні.

Переклад листа:

Шановний пане мер Чернєв!

Суспільство Бессарабських німців у Німеччині підтримує вашу думку про перейменування селища Тарутине. Ми схвалюємо ваш намір не перейменовувати поселення Тарутине, Березине, Малоярославець Перший, Малоярославець Другий та зберегти поточні назви. Ми підтримуємо ваш запит про виключення цих імен зі списку російських імперських топонімів.

Ми, Бессарабські німці Німеччини, є нащадками німецьких фермерів, які заснували ці села на початку ХІХ століття. Наші пращури разом із поселенцями інших народів займалися землеробством у тоді ще не оброблюваному регіоні. Тарутине, Березине, Малоярославець – місця народження наших батьків та бабусь з дідусями, які ми досі називаємо нашими рідними селами. Ми із задоволенням відвідуємо ці місця та підтримуємо дружбу з їхніми нинішніми жителями.

Ми б вітали збереження поточних імен цих місць, які мають довгу історичну традицію. Ми розглядали це як визнання культурного внеску наших предків, засновників сіл.

Імена німецьких поселень у Бессарабії були обрані після поразок Наполеона у війнах проти Німеччини та Росії. Наші пращури погодилися з цими іменами, тому що їм довелося покинути свою німецьку батьківщину через наполеонівські війни. Історична боротьба проти імператора Наполеона пов’язує нас з українським народом. Збереження цих назв місць для нас було б знаком поваги до історії з метою створення гуманного майбутнього.

Крім селища Тарутине, інші колишні німецькі населені пункти, які теж були названі після поразок Наполеона, також зазнали перейменування. Ми знаємо про Червоне та Бородіно, і вітали б збереження і їхніх історичних топонімів. Арциз поки що не чіпають, хоча він належить до того ж ряду.

Ще раніше було перейменовано інші колишні німецькі села, які також названі на честь наполеонівських поразок. Серед іншого до них належали Лейпциг (сьогодні Серпневе), Париж (сьогодні Роща), Кльостиць (сьогодні Весела Долина). Ми сприйняли їхнє перейменування 1945 року радянською владою як акт свавілля, який мав на меті стерти з пам’яті німецьких засновників цих сіл. Ми сподіваємося на більш збалансований підхід з боку української влади.

Бажаємо вам, шановний пане мере, удачі у вашому прагненні зберегти поточні, історично обґрунтовані імена ваших поселень.

З найкращими побажаннями,

Голова Товариства Брігітте Борнеманн

Заступник Симон Новотні.

Поділитись
Зараз читають