Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

Історія одного зі старовинних будинків в Болграді: трагічна доля його мешканців

06 Серпня 2023 13:09
Лілія Биковська
Історія одного зі старовинних будинків в Болграді: трагічна доля його мешканців

Проходячи повз будинки в старому місті рідко замислюєшся над тим, яку історію вони зберігають. Вони стоять як мовчазні свідки минулих часів, що огортаються легендами та загадками. Кожен з цих будинків має свою власну унікальну історію, яка може бути і величною, і скромною, але завжди цікавою.

Один з таких будинків знаходиться на вулиці Перемоги, 112 (раніше ця вулиця називалася Бутковського). Історія цього дому стала відома завдяки оприлюдненню особистої справи Ганни Тодорової, уродженки міста Вулканешти, яка багато років прожила в Болграді.

В домі на вулиці Буктовського проживало подружжя Тодорових, землевласників із Болграда. Тодорови, Ганна Іванівна (1888 року народження) з чоловіком Іваном Іллічем (1891 року народження), одружилися в 1913 році. Дітей у них не було.  

До встановлення радянської влади в Бессарабії, сім’я займалася сільським господарством. Вони володіли понад 30 десятинами землі (приблизно 32 гектари), яка дісталася їм у спадок.

Після 28 червня 1940 року, коли фактично радянські війська окупували Бессарабію, вся земля родини Тодорових була націоналізована. Тоді подружжю було далеко за 50. Їх знали, як землевласників, які висловлювали своє невдоволення радянським режимом, який позбавив їх землі, яка була справою їхнього життя, обклавши при цьому високими податками.

Рівно через рік, 28 червня 1941 року, коли червона армія з радянською владою вивозили з Бессарабії награбоване та конфісковане майно, подружжя викликали до поліції. Обох відразу заарештували, а пізніше відправили у заслання в Сибір. З того дня вони нічого не знали один про одного. 

Ганна Іванівна, перебуваючи в 1942 році в Томській в’язниці, була засуджена на 5 років заслання в Новосибірську область. При цьому радянські кати накинули їй ще рік зверху, вважаючи початок терміну не з дня арешту 1941 року, а з 28 червня 1942 року. Доля її чоловіка достеменно не відома.

Дата 28 червня для бессарабської сім’ї стала чорною. У справі Ганни Іванівни вказано лише, що довідка про її реабілітацію нікуди не надсилалася.

Світла пам’ять бессарабцям, які були знищені радянським тоталітарним режимом.

Поділитись
Зараз читають