25 листопада в Україні вшановують пам’ять жертв Голодоморів. Голодомору 1933 року виповлюється 90 років. Голодомор 1932-33 років оминув південь Одещини, проте у 1946-47 роках населення півдня відчуло на собі його наслідки і жахіття. Причини голоду криються в антигуманній радянській системі, яка таким чином ломала волю людей і заганяла в радгоспи.
Голодомору на півдні Одещини присвячена стаття старшого наукового співробітника Інституту історії України НАНУ Олега Бажана «В епіцентрі лиха: Одещина в голодні 1946-1947 роки крізь архівних документів». Про це повідомляє “Махала”. В пам’ять про жертв Голодомору приведемо декілька цитат з цієї статті, які дуже показово розкривають злочин проти людей і штучну природу голоду. В той час Болградський район входив до складу Ізмаїльської області.
Особливу цінність мають архівні матеріали. Їх цитуємо мовою оригіналу.
«Зовсім не рахуючись із конкретними умовами і можливостями, союзний уряд установив для України завищений план хлібозаготовок – 340 млн пудів зерна, а влітку ще й збільшив його до 362 млн. пудів».
«Репресіям підлягали так звані «розкрадачі зерна», які згідно зі статтею 131 Конституції СРСР 1936 р. кваліфікувалися як «вороги народу». Тільки в листопаді 1946 р. за збирання колосків, кинутих після жнив у полі, на лаву підсудних потрапило 2,3 тис. селян».
«Інформуючи М.Хрущова про ситуацію в Ізмаїльській області, секретар обкому КП(б)У С. Тарасов 5 лютого 1947 р. писав: «Продовольче становище залишається, як і раніше, важким. Ми організовуємо громадське харчування, виготовлення кінської ковбаси, продаж комерційного хліба на селі… Більшість селян не мають можливості купувати комерційний хліб, гарячу їжу та кінську ковбасу через нестачу грошей. Таких селян в області є понад 100 тисяч чол., а видану продовольчу позику вони вже з’їли… За даними облздороввідділу вже зараз в області померло від виснаження 1418 осіб. Крім того, у нас в області мають місце дуже важкі випадки. В Болградському районі мають місце 2 випадки, в Саратському – 3 випадки та в Ренійському – 1 випадок людоїдства».
«Особливо непокоїв керівництво області сплеск кримінальної злочинності в регіоні. За оперативними даними органів Управління МВС Ізмаїльської області суспільно небезпечні дії в Болградському районі в ІV кварталі порівняно з ІІІ кварталом 1946 р. зросли на 137,5%, Кілійському – на 136%, Лиманському – на 200%, Тузловському – на 172%, Ренійському – втричі, Татарбунарському – у 2,5 рази, Саратському – удвічі, по місту Білгород-Дністровському – удвічі. Крадіжки продовольства, збройні пограбування, убивства змусили керівництво Управління МВС по Ізмаїльській області залучити до цілодобової патрульної служби увесь склад МВС, прикордонних військ, бригад сприяння міліції, а також забезпечити сторожову охорону на важливих об’єктах гладкоствольними рушницями та боєприпасами».
Інформація заступника завідувача відділом ЦК КП(б)У по західним областям Бекасова заступнику секретаря ЦК КП (б)У А. Стоянцеву про стан з продовольством в Ізмаїльській області
«На протяжении января и первой декады февраля обнаружено 7 случаев людоїдства / в Болградском районе – 2, Ренийском – 1, Саратском – 2, Тузловском -1, Старо-Козацком -1/».
«Обследование ряда районов, по нашому указанию, проведенное ответсвенными работниками в феврале месяце показало, что во многих селах, особенно Болградском, Ново-Ивановском, Бородинском, Старо-Казайком и др. районах, крестьянское население съев ссуду зерна на протяжении сентября-ноября 1946 года и не имея других продуктов /овощи, крупа/ уже в декабре начало испытывать нужду в продовльствии и вести полуголодную жизнь, используя для питания все возможности вплоть до кожи животных, которую резали на кусочки и варили в качестве мяса».
«В селе Юрьевка Бородинского района в момент обследования 2-3 февраля с/года в семье крестьянки Догунда лежал умерший ребенок 5 лет, двое опухшие, сама мать также лежала опухшая, отец и третий ребенок умерли в январе. В сентябре эта семья получила ссуду в размере 17 пудов зерна, однако вследствие отсутсвия приварка эта суда была съедена в течение сентября-декабря».
«В селе Благодатное этого же района проверено 59 семей. Из 169 человек больны дистрофией 131 человек, а всего по сельсовету из 558 человек больны 254 человека, и умерло в январе в городе 33 человека».
«С целью смягчения остроты положения вследствие нехватки продовльствия в селах области в январе с/года было окрыто до 200 столовых, которые один раз отпускают обед, состоящий из супа и 100 грамм хлеба в общей сложности до 350- 400 каллорий, однако, уже в конце января вияснилось, что у большого количества крестьян из бедняцкой части села нехватает денег на покупку этого обеда и по существу они голодают потому, что обеды идут по линии коммерческой торговли и стоят до четырех рублей».
«В январе 1947 года насчитывалось 13 214 человек больных дистрофией и главным образом в Ново-Ивановском, Болградском, Старокозацком и Бородинском районах. В феврале, в результате активного выявления насчитывалось 18 632 человека дистрофиков».
Повністю прочитати статтю можна за посиланням.
Фото “Енціклопедія сучасної України”, розділ “Голод, Голодомор 1932-1933”