Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

ДЕНЬ ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРАЇНИ: ІСТОРІЯ СВЯТА ТА П’ЯТЬ ЦІКАВИХ ФАКТІВ ПРО УКРАЇНСЬКЕ ВІЙСЬКО

06 Грудня 2021 09:24
Тетяна Терзі
ДЕНЬ ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРАЇНИ: ІСТОРІЯ СВЯТА ТА П’ЯТЬ ЦІКАВИХ ФАКТІВ ПРО УКРАЇНСЬКЕ ВІЙСЬКО

Сьогодні всі військові, які служили чи служать в українській армії, відзначають професійне свято. Саме на армію, згідно з Конституцією України, покладаються завдання з оборони країни, захисту її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.

ІСТОРІЯ ЗАСНУВАННЯ СВЯТА

Відзначення Дня Збройних сил України започаткували в 1993 році. Його було засновано в день ухвалення Закону “Про Збройні сили України”, 6 грудня 1991-го. В документі прописаний механізм створення армії з військових підрозділів, які залишилися в Україні після розпаду СРСР.

День Збройних сил святкують всі роди військ: сухопутні війська, повітряні і військово-морські сили, а також десантно-штурмові війська і сили спеціальних операцій. Це свято не є офіційним вихідним днем.

ЯК ЗМІНИЛАСЬ УКРАЇНСЬКА АРМІЯ ЗА ЧАСІВ НЕЗАЛЕЖНОСТІ

Після розпаду Радянського Союзу Україна успадкувала одне з найпотужніших військових угрупувань в Європі, оснащене ядерною зброєю та відносно сучасними зразками озброєння та військової техніки. На час проголошення Україною незалежності чисельність військ в країні сягала майже мільйона (980 тисяч осіб).

Приблизно за 20 років кількість військових та престиж української армії занепав. Переломним моментом в історії сучасної української армії стали події 2013-2014 років: Революція Гідності, окупація Криму та частини Донбасу. І попри незадовільну ситуацію в армії, українським військовим вдалося відстояти незалежність батьківщини й захистити власний народ.

Наразі наша армія відновила свою боєздатність, а Україна відмовилася від позаблокового статусу і оголосила про свої наміри вступити в НАТО. На сьогодні, відповідно до рейтингу Global Firepower Index-2020, Збройні сили України за своєю боєздатністю займають 27 мысце серед 137 країн світу. Серед країн Європи Україна перебуває на 9 місці з 50.

ТОП-5 ЦІКАВИХ ФАКТІВ ПРО УКРАЇНСЬКЕ ВІЙСЬКО

Останніми роками українська армія значно збільшила свою міць і посіла гідне місце серед інших країн. Але не тільки обороноздатністю славиться армія.

  • За кількістю резервістів Україна посідає 9 місце у світі, випереджаючи навіть США.
  • Наймолодший рід військ – Сили спеціальних операцій (ССО). У складі Збройних Сил України ССО з’явилися 5 січня 2016-го.
  • Одна з найновіших посад в ЗСУ – військові капелани. З травня 2017 року в усіх бойових частинах і підрозділах ЗСУ з’явилася ця посада. У бойових бригадах, залежно від їхньої чисельності, працюють від двох до чотирьох таких священників.
  • Українська армія – перша у світовій історії, яка добровільно відмовилася від ядерної зброї. Ядерне роззброєння в Україні тривало з 1991 по 1996 рік. Принцип без’ядерності був затверджений Верховною Радою в Декларації про державний суверенітет 1990 року.
  • Верховна Рада України ухвалила закон щодо запровадження нових військових звань сержантського і старшинського складу, що відповідають стандартам НАТО.
Поділитись
Зараз читають