Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

ЧИ ПІДУТЬ ДІТИ БОЛГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДО ШКОЛИ 1 ВЕРЕСНЯ?

26 Липня 2022 15:45
Тетяна Терзі
ЧИ ПІДУТЬ ДІТИ БОЛГРАДСЬКОГО РАЙОНУ  ДО ШКОЛИ 1 ВЕРЕСНЯ?

Наприкінці липня це питання стає дедалі актуальнішим.  Але наскільки готові до цього навчальні заклади, чи встигнуть обладнати бомбосховища до початку нового року? Ми постаралися знайти відповіді на ці запитання.

Петиція не подіяла?

Питання чи підуть діти до школи цього року було порушене ще на початку червня Марією Горшеневою, яка розмістила на сайті Президента України петицію з вимогою заборонити в Україні очне навчання в усіх закладах освіти до кінця військового стану та на період бойових действий.

Документ набрав більше  25 тисяч голосів. Володимир Зеленський відреагував на петицію, але остаточної відповіді не дав.

Він наголосив, що суб’єкт освітньої діяльності має право “самостійно, незалежно та відповідально приймати рішення з академічних, організаційних, фінансових, кадрових та інших питань” залежно від ситуації”.

У свою чергу, голова парламенту вже наступного дня після робочого візиту до одного з ліцеїв Чернігівської області написав у своєму Телеграм-каналі, що органи місцевого самоврядування мають до 1 вересня завершити підготовку шкіл та захисних споруд у них для забезпечення очного навчання.

За словами прем’єра Шмигаля, батьки зацікавлені у тому, щоб їхні діти розпочали освітній рік офлайн. А в тих закладах, де це категорично неможливо, застосовуватиметься змішана система навчання. Він уточнив, що у всіх навчальних закладах до 1 вересня мають бути підготовлені бомбосховища.

“Правильно облаштовані укриття з примусовою вентиляцією, обігрівом, відповідними можливостями проводити навчання за потребою – це ті речі, які ми вимагаємо від громад та керівників обласних військових адміністрацій”, – зазначив прем’єр.

 Доречі, у Болградському районі теж запустили опитування батьків з метою дізнатися їхню думку щодо формату навчання, але, забігаючи вперед, зазначимо, що вона, як і петиція, вирішальною не буде.

Думки розділилися: що далі?

На початку цього тижня на сайті Болградської райдержадміністрації були опубліковані підсумки моніторингу батьківської думки щодо форми навчання з 1 вересня, який проводився шляхом анкетування. Усього було опитано 10 670 учасників у всіх громадах району.

З них більшість – 56%, або 6004 особи підтримують дистанційну форму навчання, 33% батьків підтримують очну форму навчання, 9% підтримують змішану форму навчання, 13% не висловили свою точку зору.

Найбільше (83-85%) за дистанційну форму навчання висловилися батьки в Арцизькій, Болградській та Тарутинській громадах.

За очну форму навчання найбільший відсоток батьків проголосували у Городненській, Криничненській, Кубейській та Теплицькій громадах – від 52 до 55%.

Зазначається, що результати батьківського опитування були направлені до Департаменту освіти та науки Одеської обласної військової адміністрації для ухвалення рішення про форму навчання.

У Болградському районі проводиться підготовка навчальних закладів до очного формату навчання у 2022-2023 навчальному році. При Болградській РВА працює комісія, яка оглядає готовність укриттів та приведення їх у відповідність у навчальних закладах району та складає акти.

Як зазначила, начальник відділу освіти, охорони здоров’я, культури та спорту Болградської районної військової адміністрації Тетяна Ведь, укриття у будь-якому випадку мають бути обладнані при закладах освіти, якщо не до 1 вересня, то до 1 січня.

“Таке завдання було поставлене перед керівництвом громад Болградського району начальником Одеської обласної військової адміністрації Максимом Марченком. Як тільки всі акти надійдуть до нас, ми зможемо дати остаточну відповідь по кожному навчальному закладу. Але підписати їх комісія зможе лише після висновків Державної служби надзвичайних ситуацій. Вже після цього рішення про формат навчання прийматиме голова Одеської ОВА ”, – розповіла нашому виданню Тетяна Ведь.

Готові не всі, або частково готові

За попередніми даними комісії Болградської РВА, не всі заклади освіти зможуть підготувати укриття до 1 вересня, тому що в багатьох з них навіть немає підвальних приміщень, а значить, необхідні чималі фінанси. Як, наприклад, у селах Городнє, Владичень, Залізничне, Каракурт та у всіх населених пунктах Бородінської громади.

Так, із п’яти закладів Павлівської громади у чотирьох частково придатні укриття, тобто там триває ремонт та облаштування. Аналогічна ситуація в Теплицькій, Тарутинській, Арцизькій, Василівській, Болградській, Кубейській, Тарутинської громадах, де при деяких закладах є укриття, але їхня площа не може вмістити всіх учнів та персонал. Отже, швидше за все, навчання в таких закладах матиме формат змішаного.

Натомість, за словами Тетяни Ведь, є шанси працювати в очному режимі у навчальних закладах сіл Дмитрівка та Нові Трояни Городненської громади.

У Болграді частково придатне підвальне приміщення у другій школі, замовлено проектно-кошторисну документацію для облаштування підвалу в опорному навчальному закладі – Болградський НВК. Третю школу не розглядають взагалі.

Готові проплатити проектно-кошторисну документацію на облаштування укриттів у шкільних та позашкільних закладах в Криничненській громаді.

“Взагалі, якщо почитати всі вимоги ДСНС, то мало яке укриття у Болградському районі на всі 100% відповідає нормам. Тож усе залежатиме від висновків цієї служби”, – наголосила Тетяна Ведь.

Ми зателефонували голові Городненської громади Миколою Богоєву, і ось яку думку він висловив з цього приводу:

“Звичайно, ми намагатимемося зробити все від нас залежне для забезпечення навчальних закладів упорядкованими укриттями. Але є інші питання. Наприклад, хто відповідатиме за дитину на випадок сигналу сирени, коли вона буде на середині шляху до школи чи зі школи. Куди вона має бігти в такому разі – назад до школи чи додому?”.

Схоже це питання хвилює і тих батьків, хто висловився за дистанційне навчання.

Передбачається, що вже в серпні на нього дадуть остаточну вичерпну, відповідь.

Алла Каріза

Фото Болградської РВА і з архіву редакції.

Поділитись
Зараз читають