Інтернет-видання Бессарабії

Чому прапор України викликав дискусії у соцмережах Болгарії: за лаштунками наймасштабнішого фестивалю

18 Липня 2023 18:00
Тетяна Терзі
Чому прапор України викликав дискусії у соцмережах Болгарії: за лаштунками наймасштабнішого фестивалю

Три самодіяльні колективи Болградської громади повернулися з наймасштабнішого фестивалю Республіки Болгарія «Рожен 2023 – фестиваль народної творчості та тваринництва». Вони гідно презентували Українську Бессарабію, їх тепло зустріли. 

Усі колективи за п’ятьма номінаціями були відзначені грамотами за участь, але, як виявилося, перебування бессарабських артистів у Болгарії викликало широкі дискусії у соціальних мережах. В усьому виною стало фото гостей з Болграда з прапором України, яке організатори заходу розмістили на офіційній сторінці фестивалю у Фейсбуці. Після негативних відгуків фото видалили, а потім все ж таки повернули назад. Що сталося? Про це інтернет-видання “Махала” поспілкувалося з начальником відділу культури, туризму, молоді та спорту Болградської міської ради Жанною Сусліною.

Жанно Миколаївно, як колективи потрапили на цей фестиваль?

Фестиваль – наймасштабніший у Р.Болгарія. Брати участь у ньому мріють усі колективи Болгарії. Одночасно працюють протягом трьох днів чотири сцени. Для участі колективи подають заявки. Усі заявки, які подав наш Центр культури та дозвілля, були схвалені організаторами. У програмі був болгарський репертуар, у тому числі бессарабські пісні. Ми вже певний час працюємо над відновленням бессарабських пісень, записуємо їх у старожилів. Цим займається колектив «Жарава» під керівництвом Ольги Іванової. Загалом на фестиваль поїхали три колективи, загальна кількість учасників – 50 осіб. Україну в Болгарії також представляли народний ансамбль болгарського танцю «Бессарабія» під керівництвом Петара Димитрова, вокальний ансамбль «Жарава», вокалістка Валентина Беліоглова, вокальне тріо «Бессарабські солов’ї», народний фольклорний ансамбль «Радість».

Хто профінансував цю подорож?

Проїзд рекомендованим автобусом був сплачений з бюджету Болградської міської ради, більшу частину за проживання та харчування сплатила Виконавча агенція болгар за кордоном у м.Софія та були особисті кошти учасників колективів.

Як наші колективи прийняли у Болгарії?

Дуже добре. Перед виїздомнам надали програму фестивалю. Ми виступали першого дня на першій сцені, що вважається почесним. Не було жодного негативу. Негатив з’явився у соціальних мережах пізніше. І то наші учасники про нього спочатку навіть і не підозрювали, бо не мали можливості вийти в інтернет.

Фото, яке викликало резонанс в інтернет-суспільстві.

Що сталося на фестивалі, що викликало такий резонанс?

Виїжджаючи за межі району, а тим більше за кордон, ми завжди беремо із собою наш державний прапор і намагаємось бути присутніми на різних майданчиках, заявляти про себе, робимо фотосесії з прапором, бо ми представляємо Україну. Так було й цього разу. Ми – вільна нація, народ і має право на існування як у країні, так і за її межами. І маємо право фотографуватися із прапором тієї країни, яку ми представляємо.

Деякі засоби масової інформації Болгарії потім написали, що наша делегація увічнила себе на цьому фестивалі із прапором України. Так, ми горді цим. З цього року у нас навіть з’явилася традиція – після закінчення міжнародного заходу усі учасники роблять фото з прапором та розписуються на прапорі, вказуючи, де ми побували. Ці прапори ми збираємо та зберігаємо у нашому Центрі, вони нам дуже дорогі.

Не знаю, як фото нашої делегації з українським прапором потрапило до організаторів фестивалю, але вони виставили його на своїй офіційній сторінці, як звіт про те, як пройшов перший день. Ніхто не очікував, що фото потрапить у топ обговорюваних. Під ним виявилося багато коментарів різного характеру, були і негативні, і на підтримку наших колективів та нашої країни.

Коли вже пізно ввечері вкотре я відкрила сторінку організаторів, то нашого фото я там не побачила. Організатори його прибрали. Мене це обурило та спонукало написати пост в «Фейсбук» на підтримку нашої делегації та відзначити у ньому організаторів. Потім цей пост цитували багато ЗМІ Болгарії.

Публікація Жанни Сусліної, скриншот.

Що ви написали?

Я написала, що ми не загрожуємо організатором фестивалю, що не потрібно було прибирати наше фото з прапором України. Ми перебуваємо в Болгарії з культурною програмою. Після мого посту організатори повернули наше фото на сторінку.

У чому полягав негатив у коментарях?

Чому ми опинилися на цьому фестивалі та ще й з українським прапором. Не всі розуміли, що ми бессарабські болгари, тож питали, чому ми виступаємо на болгарському фестивалі з болгарським репертуаром, але під українським прапором. Там напередодні було відкрито найвищий флагшток у Європі з державним прапором Болгарії – 111 метрів. Тому деякі вважали, що там має бути лише болгарський прапор.

Жанно Миколаївно, з вашого боку написати такий пост – це вчинок.

Це моя позиція, яку я вважала за свій обов’язок висловити. У мене багато підписників у Болгарії, я хотіла, щоб вони про це дізналися. Ми були й залишаємося носіями болгарської культури та громадянами України.

Це нормально, що хтось підтримує, а в когось інша думка щодо України. Один із підписників написав, що ми здобули маленьку перемогу. А велика перемога, як відомо, складається із маленьких.

Поділитись
Зараз читають