Екологічний стан найбільшого природного озера в Україні протягом останніх десятиліть викликає занепокоєння як науковців, так і мешканців району. Кожного літа рівень води падає до критичної відмітки, внаслідок чого погіршуються показники якості води. Щоб запобігти висиханню озера Болградська РДА звернулась до Державного агентства водних ресурсів України з проханням внести до плану управління заходи з його збереження. Про це повідомили у пресслужбі райдержадміністрації.
Нещодавно відбулася зустріч керівництва Болградського району з депутатом Одеської обласної ради Веніаміном Унгуряном, під час якої обговорили пропозиції до плану управління заходами зі збереження найбільшого природного озера в Україні озера Ялпуг.
Це озеро забезпечує водою Болград та прилеглі до нього населені пункти. Зазвичай воно наповнюється водою з Дунаю, однак останні роки існують певні проблеми з водообміном.
Через критичну ситуацію у Болграді постійно працюють міжвідомчі комісії, що узгоджують режими роботи водосховищ комплексного призначення та водогосподарських систем у басейні річок Причорномор’я та суббасейні нижнього Дунаю на весняно-літні періоди, та розглядають питання критично низького рівня води озера Ялпуг у літні періоди.
Влітку мінералізація води в озері сягає 1,3-1,5 г/дм3, а її рівень падає до критичних 1.4 м, що створює серйозні проблеми для постачання питної води мешканцям.
Зазначається, що зараз неможливо штучно наповнити Ялпуг з Дунаю, адже наповнення озера площею 150 квадратних кілометрів (разом з озером Кугурлуй – понад 230 км² – прим. авт.) – це дуже важке, дороге і, отже, економічно недоцільне завдання.
Оздоровлення озера має відбуватися за рахунок постійного водообміну з річки Дунай, однак з цим є проблеми. Тож наразі підіймається питання будівництва водогону від насосної станції Болградського МУВГ, розташованої в с. Криничне Болградського району до очисних споруд КП «Горводоканал» Болградської міської ради, розташованої у м. Болград, протяжністю 15 км. Це дозволить подавати воду у разі зниження рівня води в літні періоди та забезпечити населені пункти стабільним водопостачанням.
З питанням допомогти у реалізації цього плану РДА звернулася до держави.