Інтернет-видання Бессарабії

В Болграді, попри війну, працює самодіяльна театральна студія

22 Березня 2023 14:37
Тетяна Терзі
В Болграді, попри війну, працює самодіяльна театральна студія

День  24 лютого зупинив увесь розвиток культури в Україні. Але лише на деякий час. Потроху культура у всіх її сферах, і в тій частині України, де не ведуться бойові дії, включаючи Болградську громаду, почала шукати шляхи для продовження роботи. Як це відбувається на прикладі Болградської театральної студії «ОнгЪл», яка в березні відзначила 5-річний ювілей.

Воєнний стан  скасовує театр?

Коли почалася війна, актори студії перебували на канікулах і планували повернутися до репетицій та постановок лише у березні, але воєнний стан у зв’язку з агресією Росії продовжив канікули до кінця травня 2022 року.

У травні актори зібралися на невелику планерку, на якій вирішили підготувати до Дня незалежності України  патріотичну виставу українською мовою, щоб підтримати бойовий дух населення громади, а також спробувати зібрати гроші на підтримку ЗСУ. Про це бажання актори сповістили відділ культури, молоді та спорту Болградської міськради та отримали підтримку.

Студія обрала за основу для спектаклю п’єсу класика українського театру Михайла Куліша.

«Я вважаю, що театр має жити саме в цей час. Тому що ми робимо свою справу з честю, не втрачаючи любов до своєї Батьківщини. Саме зараз постановки та вистави так потрібні людям», – каже Лілія Стрелова, актриса студії.

Перенесення прем’єри через ймовірність ракетного обстрілу

Вистава була готова, прем’єра запланована на 24 серпня, у День незалежності України. З метою безпеки вирішено було грати виставу просто неба з невеликою кількістю глядачів. Але ворог якраз до головного державного свята країни посилив обстріли країни. І обласна військова адміністрація заборонила проведення масових заходів. Прем’єру довелося перенести на тиждень. Проте запал акторів не зник, і 4 вересня прем’єра відбулася на радість глядачам.

Болградські театрали присвятили свою виставу Захисникам України – війнам ЗСУ та разом із волонтерами збирали гроші. Тоді вдалося зібрати трохи понад три тисячі гривень. Волонтери, об’єднавши гроші, купили дрон для військовослужбовців.

“ОнгЪл” представив Україну на міжнародному театральному фестивалі у Болгарії

З 16 по 19 вересня «ОнгЪл» вирушив на фестиваль комедії до Тополовграда в Болгарії. Там артисти двічі зіграли виставу, заспівали пісню українською мовою та підняли прапори України та Болграда на головній сцені фестивалю.

Відправити на фестиваль трупу було не складно, річ у тому, що вони працювали і були готові. Ми відчули підтримку болгарської сторони. Нас тепло зустріли. Ми були стримані у своїх емоціях, але на нас були атрибути, символи нашої держави. Ми несли Прапор нашої країни», – розповідає Жанна Сусліна, начальник відділу культури, молоді, туризму та спорту Болградської міської ради.

З фестивалю артисти привезли грамоти та дипломи за участь та внесок у розвиток фестивалю, а також грошовий приз.

Артисти згадують, що їх вистава та прапор України вразили місцеву публіку, яка виказувала свою підтримку українським артистам.

Дозвілля для мешканців громади та прикордонників

Студія ще кілька разів зіграла виставу “Маленька українська комедія” у Болградській громаді. Першого жовтня села Оксамитне та Тополине відзначали День утворення населених пунктів. На цьому святі театрали презентували свою виставу для місцевого населення.

Також виставу грали спеціально для бійців прикордонного загону «Болград» та волонтерів міста.

Весь цей шлях надихнув артистів на постановку новорічної вистави. На початку 2023 року на сцені «Центру культури та дозвілля» пройшла масштабна музична вистава «Різдвяна історія з привидами». Артисти змогли об’єднати кілька колективів та зібрати майже повну залу глядачів. Знов збирали гроші для ЗСУ.

***

19 березня театральній студії виповнилося п’ять років, але артисти вирішили не робити свята для себе, а зосередитися на постановці нових вистав українською мовою та українських драматургів. Зараз в студії вже два режисери, які паралельно працюють у різних жанрах. Одна з режисерок студії – це Наталія Волошина, вимушена переселенка з Миколаєва. 

Щойно дозволяє ситуація та умови безпеки культура громади одразу виходить до людей зі спектаклями піснями чи заходами. Коли це неможливо, то йде інша форма роботи через соціальні мережі та Інтернет.

Одне залишається незмінним, ворог не зможе перемогти українську культуру та український народ.

Серафим Савченко

Поділитись
Зараз читають