Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

Молодь села Кубей продовжує зберігати новорічну традицію “Тракі”: про що йдеться

02 Січня 2024 14:23
Валерій Гайдаржи
Молодь села Кубей продовжує зберігати новорічну традицію “Тракі”: про що йдеться

Кожного року 31 грудня в селі Кубей дотримуються новорічної традиції “Тракі”. Цього року молодь села вкотре долучилася до традиції. Про це повідомляє інтернет-видання “Махала”.

В перекладі з гагаузької “трака” – це дзвіночок, який вішають на шию вівцям. Дзвіночок є головним атрибутом новорічного заходу. Також одним із неодмінних атрибутів цієї традиції є місцеві кричалки. Оскільки Бессарабія багатонаціональна, тому кричалки виконують різними мовами, в Кубеї колядки звучать гагаузькою, болгарською та румунською мовами. Вони передаються з покоління в покоління вже багато десятиліть. 

У новорічну ніч молодь збирається групами, дехто переодягається в різних персонажів, та ходить від хати до хати, виконуючи кричалки. Взамін господарі обов’язково дають бублики, ласощі, гроші та залізні монети, щоб в хаті завжди був дзвін монет.

Це одна з небагатьох традицій, яка дійшла до наших днів і досі зберігається в селі. В останні десятиліття почали ходити і дівчата, і діти, але раніше на “Тракі” ходили тільки парубки. Обов’язково хлопці відвідували ті будинки, де живуть дівчата,. Про це навіть згадується в одному з текстів кричалки. Ми вже п’ять років долучаємося до цієї традиції. Нашою фішкою є те, що ми ходимо виключно в традиційному вбранні, що надає особливого колориту. Люди дуже радіють, коли ми до них приходимо, та згадують своїх батьків”, – розповів виданню місцевий збирач традицій Олександр Полібза.

Поділитись
Зараз читають