Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

ІСТОРІЯ ЩЕДРИКА: ЯК УКРАЇНСЬКА ПІСНЯ ПІДКОРИЛА СВІТ (ВІДЕО)

01 Січня 2022 11:53
Тетяна Терзі
ІСТОРІЯ ЩЕДРИКА: ЯК УКРАЇНСЬКА ПІСНЯ ПІДКОРИЛА СВІТ (ВІДЕО)

З приходом різдвяних та новорічних свят скрізь в Україні звучить відома всім мелодія Щедрика. Лунає  вона також  в Америці та Європі, але там вона відома, як Carol of the Bells. Але і досі не всі знають, що автором Щедрика є український композитор Миколи Леонтович.

Лентович присвятив обробці Щедрика близько 20 років, переписуючи її 5 разів, намагаючись домогтися гармонійного поєднання народного багатоголосся і класичного звучання музичних інструментів.


У радянський час влада, замість оцінити геній композитора,  знищила його, як і інших українських митців. Втім, шедевральна колядка стала відомою у світі.


За основу композитор взяв текст відомої народної пісні, яка, за словами істориків, була придумана ще за часів язичництва. «Прилетіла ластівочка» – звучить на початку щедрівки. Хіба це можливо взимку? Це пояснюють тим, що раніше предки святкували початок нового року навесні, коли птахи і поверталися з вирію.

Вперше Щедрик в 1916 році виконав хор Київського університету, де працював Микола Леонтович. Пісню публіка сприйняла дуже тепло, а слава маєстро розійшлася далеко за межі України.

Через 5 років «Щедрик» був вперше виконаний в Америці – хором імені Олександра Кошиця на концерті в нью-йоркському Карнегі-Холі. І з тих пір мелодія Carol of the Bells – невідїемна частина символу Нового року та Різдва по всьому світові.

Цікаво, що авторство англійського тексту пісні в варіанті Carol of the Bells також належить українцеві – композитору і аранжировщику Петру Вільговскому.


Наш українській Щедрик став рекордно популярним. Його використовують у анімаційних та художніх фільмах різних жанрів його переспівують нікому невідомі музиканти і зіркові виконавці.

Ми пропонуємо вам подивитися не звичне для нас виконання улюбленої новорічної мелодії і насолодитися єю. Бо хто б не виконував нашого Щедрика – ця пісня чудова.

А ОС І СЛОВА ПІСНІ

Щедрик, щедрик, щедрівочка,
Прилетіла ластівочка,
Стала собі щебетати,
Господаря викликати:
«Вийди, вийди, господарю,
Подивися на кошару, –
Там овечки покотились,
А ягнички народились.
В тебе товар весь хороший,
Будеш мати мірку грошей,
Хоч не гроші, то полова,
В тебе жінка чорноброва.»
Щедрик, щедрик, щедрівочка,
Прилетіла ластівочка.

Зі святом вас, дорогі друзі. З Новим роком!

Поділитись
Зараз читають