Село Кубей славиться своїм історичним минулим. В різні роки тут жили різні народи, які залишили після себе неоціненну спадщину. Історичною цікавинкою цього села є катакомби. Журналіст інтернет-видання “Махала” спустився під землю разом з доглядачем місцевого музею Михайлом Петровичем Сакали, аби показати катакомби зсередини.
За словами Михайла Петровича є дві версії походження цих порожнеч. Одна з версій свідчить про те, що їх вирили ногайці, аби зберегти свої багатства від ворогів. Друга версія каже про те, що ці катакомби утворилися в результаті видобування глини переселенцями з Болгарії, які оселилися на цих землях наприкінці XVIIІ – на початку XIX століття.
“Я більше дотримуюся першої версії, бо мені відомо, що всі старі хати зроблені з чорної глини, соломи та води, але ніяк не з жовтої глини. Так, невеликими порціями її добували, використовували для того, щоб мазати підлогу та “перваз” (нижня частина стінки). Однак йдеться про ХІХ століття, а в 1950-60 років були живі ще ті люди, які жили в той час, але ніхто з них не сказав мені, що глину добували таким способом саме для будівництва”,– зауважив Михайло Петрович.
Більше детальніше про кубейські катакомби дивіться у нашому відео.