Місто Південне (раніше Южне) розташоване в Одеській області, на узбережжі Чорного моря. Під час повномасштабного вторгнення воно стало мішенню для ракетних і дронових атак. Тому в Південнівському ліцеї №2 створили клас безпеки з муляжами снарядів і мін.
Раніше у закладі проводили лише теоретичні заняття про те, як діяти в небезпечній ситуації, та з 2023 року вчителі вчать понад 300 учнів, як відрізняти касетний снаряд від міни, а на манекенах тренують робити штучне дихання та накладати турнікет. Як це відбувається, вони розповіли для ШоТам.
«Щодня ми чуємо повітряну тривогу та вибухи. Часто росіяни влучають по цивільній інфраструктурі та по портах. На жаль, через це гинуть люди, тому потрібно навчати молодше покоління, як діяти», — розповідає вчителька Південнівського ліцею №2 Алла Байтас.
Перший клас безпеки відкрили в листопаді 2022 року в Сичавській гімназії. Ініціатором його створення став місцевий відділ освіти.
«Ми швидко зреагували, адже зрозуміли, що з початком воєнних дій такі класи повинні бути в громаді. Клас безпеки в опорному закладі — Південнівському ліцеї №2 — відкрили у вересні 2023 року», — каже заступниця начальника відділу управління освіти Південнівської міської ради Майя Тітовська.
За кошти місцевого бюджету тут зробили ремонт і купили необхідне обладнання.
На заняттях вчителі розповідають, що робити під час сигналу повітряної тривоги чи коли побачили вибухонебезпечні предмети та як надати домедичну допомогу, якщо хтось травмувався. Навчають дітей в ігровій формі. Алла Байтас пояснює:
«На стіні є наш герой — пес Патрон, який дітям дуже подобається й завжди підіймає настрій».
Учениця четвертого класу Олеся Запорожська розповідає, що саме з уроків у класі безпеки вона запам’ятала: якщо побачив міну, треба попередити дорослих і не підходити, бо це може бути небезпечно.
«Ми вчили три золоті правила: не підходь, не чіпай, 101 набирай».
У класі є муляжі, на яких, наприклад, можна показати дітям, як робити штучне дихання, а на стендах і макетах — багато предметів, які можна роздивитися, потримати в руках і навіть ними погратися.
«Вхід до цього кабінету вільний. Кожен учитель може провести тут урок безпеки. Також на базі нашої школи є гурток позашкільної освіти, де діти з різних шкіл міста теж навчаються», — каже директорка ліцею Олена Комарова.
Громада співпрацює з Проєктом USAID «ГОВЕРЛА» вже два роки. Завдяки цьому представники місцевої влади пройшли тренінги, на яких навчалися, як правильно закладати в бюджеті кошти на безпекові рішення.
За цей час громада отримала й технічну допомогу: генератори, спорядження для пожежників, бензопили, дробарку, освітлювальну вежу.
«Однак головне, з чим вони нам допомагають — це розібратися, як надавати послуги для жителів громади прозоріше та краще. Ми залучили їх до ухвалення рішень, і це показує, що кожна думка жителя є важливою», — стверджує заступниця начальника управління економіки Південнівської міської ради Олена Камалова-Кутинець.
За словами Майї Тітовської, в громаді планують створити дорадчі органи, а також молодіжну та громадську ради. І, звісно, нові класи безпеки:
«Ми плануємо створити класи безпеки в кожній школі — залишилося ще чотири. На сесії будемо затверджувати програму на 2025-2027 роки».
Автор Юлія Варчук