Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

Яка ситуація з аптеками в Болградському районі?

17 Березня 2024 17:35
Валерій Гайдаржи
Яка ситуація з аптеками в Болградському районі?

На території Болградського району мешканці сіл неодноразово помічали машину з написом “Аптека на колесах”, але багато хто не зміг скористатися її послугами, бо немає інформації про графік курсування, та й про самі аптеки у людей мало інформації. Тому мешканці Болградського району звернулись до журналістів видання “Махала”, аби ми зʼясували цю важливу інформацію.

До відома, у 2023 році Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 809, яка дозволяє створювати мобільні аптечні пункти.  “Аптеки на колесах” можуть функціонувати в сільській місцевості, де відсутні аптечні пункти, а на період воєнного стану також на прифронтових територіях або в зонах надзвичайних ситуацій, що суттєво покращує доступ людей до потрібних ліків. З початку 2024 року вже декілька областей доєднались до цієї програми.

Журналісти видання зустрілись з головним лікарем Болградського районного Центру первинної медико-санітарної допомоги» Ігорем Веліксарем, який розповів про наявність і діяльність аптек в Болградському районі (у його старих межах). 

Яка ситуація з наявністю аптек в районі?

На сьогодні Болградський районний Центр ПМСД обслуговує п’ять громад  Болградського району (Болградська, Кубейська, Городненська, Василівська та Криничненська). В цих громадах аптеки працюють в селах Олександрівка, Городнє, Нові Трояни, Кубей. Є аптечні пункти на території амбулаторій загальної практики сімейної медицини в селах Василівка, Калчева, Виноградне, Дмитрівка, Виноградівка та Криничне. На жаль, є села, де аптек поки що немає. Це Голиця, Каракурт, Залізничне, Оріхівка, Табаки та Владичень. Але на їх відкриття більше впливають економічні чинники. 

Аптечний пункт в селі Виноградівка. Фото: Болградська міська рада

Чи планується відкриття нових аптек?

Ми не визначаємо кількість нових аптек. Підприємці, хто має ліцензію з роздрібної торгівлі лікарськими засобами, самостійно приймають рішення з їх створення, ми можемо лише співпрацювати з ними. 

Наприклад, нещодавно відкрилася аптека на території первинного медичного закладу в селі Виноградівка, тому що аптека була закрита. Але знайшлися люди, які захотіли продовжити роботу в цьому напрямку, і ми виділили площу, на якій ця діяльність тепер здійснюється. Час від часу ми ведемо перемовини з підприємцями, озвучуємо їм місця, де ще немає аптек. 

Аптечний пункт в селі Виноградівка. Фото: Болградська міська рада

Чи маєте ви інформацію щодо створення та функціонування мобільних аптек?

Ця програма почала діяти нещодавно, тому ліцензіати з роздрібної торгівлі лікарськими засобами тільки починають цим цікавитись. Я дізнався інформацію по 

Болградському району, дзвонив в інші медзаклади в Арциз і Татарбунари, однак поки що такою інформацією я не володію. Так само ми проінформували наших підприємців, які мають відповідні ліцензії про прийняття такої програми, але поки що інтересу з їхнього боку не спостерігається. Все впирається в те, що мобільні аптеки на колесах повинні мати для цього спеціальне обладнання та ліцензійні дозволи.

До відома. Як зазначено в постанові КМУ від 4 серпня 2023 року № 809, маршрут мобільного аптечного пункту для провадження господарської діяльності з роздрібної торгівлі лікарськими засобами затверджується ліцензіатом, але ліцензіат зобов’язаний подати Держлікслужбі та органу місцевого самоврядування повідомлення про маршрут мобільного аптечного пункту до початку провадження діяльності. На жаль, переглянувши офіційні сайти місцевого самоврядування, сайт МОЗ, Ліцензійний реєстр МОЗ України, сайт Державної служби України з лікарських засобів, інформації з приводу функціонування мобільних аптек в Одеській області знайти нам також не вдалось.

Як забезпечуються ліками онкохворі?

Усі препарати видаються за потреби, є низка знеболювальних препаратів для пацієнтів, які виписуються за електронним рецептом та видаються в аптеках. На жаль, у Болградському районі аптек, які готові реалізовувати такі препарати, немає, оскільки це пов’язано з особливими умовами зберігання. Найближча аптека знаходиться в місті Ізмаїл. Але якщо людина, наприклад, потребує препарату “Морфін”, то вона може його отримати в нашому центрі ЗПСМ. Проблем з його видачею у 2023 році, і на сьогодні, немає. Але є деякі умови видачі, оскільки видаємо його тільки тим, у кого підписана декларація з сімейними лікарями.

Як забезпечуються ліками хворі на цукровий діабет? 

Є дві категорії хворих: яким потрібен інсулін і ті, хто приймає таблетки. В Болградському районі є лікар-ендокринолог, який має на обліку людей, які потребують інсулін, тому їм виписують електронний рецепт, і вони згідно з рецептом отримують медикаменти в аптеках. Також, якщо в нас є гуманітарна допомога, а вона в нас є, ми безоплатно надаємо ліки за медичними показаннями. Хочу підкреслити, що у 2023 році Болградський районний Центр ПМСД отримав гуманітарну допомогу медичних препаратів на суму 12 494 917, 91 гривень.  

Поділитись
Зараз читають