Проблема водопостачання мешканців Болградського району останнім часом все більше загострилася. В приватній бесіді з журналістами видання «Махала» мешканці села Оксамитне заявили, що навіть готові вийти і перекрити дорогу Болград-Ізмаїл. Але чи вирішить це проблему?
Які варіанти пропонує влада? Це питання журналісти видання «Махала» задали голові Болградської районної військової адміністрації Михайлу Шарафаненко.
Він відзначив, що проблема складна і не сьогоднішнього дня. Вирішити її під час воєнного стану та ще й швидко – просто неможливо. В районі є громади, які мають воду тільки завдяки свердловинам. Найбільше свердловин в Тарутинській та Бородінській громадах. І ця вода також потребує доочистки.
«Ми намагаємося забезпечити громади безперебійними приладами живлення, працюємо з інвесторами щодо встановлення бюветів і фільтрувальних систем. Найскладніша ситуація в Арцизькій громаді. Арциз в цьому напрямку працює щодо реконструкції очисних споруд і шукає можливість щодо додаткових артезіанських свердловин. Там потрібні дуже добрі очисні споруди, які можуть привести воду до нормального питного стану», – повідомив Михайло Шарафаненко.
За інформацією голови РВА, зараз влада працює над розробкою Програми Стратегічного розвитку району.
«Ми збираємо інформацію з усіх громад в одну програму, щоб її можна було викладати на платформи і представити інвесторам чи європейським донорам. Що стосується Болградської громади, проблему вирішило б будівництво водогону з села Криничне до Болграда. Там пісок на дні озера, більші глибини для водозабору. Якщо побудувати там додатково і водозабір, і споруди з очистки, то питну воду отримали б Болград та села Криничне, Тополине, Оксамитне. Болград зробив проєкт нового водогону з урахуванням існуючих очисних споруд, але там теж треба робити реконструкцію, щоб уникнути хлору», – розповів Михайло Шарафаненко.
Болградська громада намагалася провести реконструкцію своїх очисних споруд. Влітку 2023 року комунальне підприємство «Горводоканал» Болградської міської ради виходило з пропозицією на сайт державних закупівель Prozorro. На реконструкцію передбачалася сума понад 156 млн грн. Але аукціон не відбувся, бо не було учасників.
Проєктно-кошторисна документація на реконструкцію очисних споруд в Болграді коштувала громаді 1,5 млн грн.
Будівництво нового водогону в селах Оксамитне і Тополине Болградської громади коштувало б громаді понад 130 млн грн. Але цих коштів в громаді немає. За проєктно-кошторисну документацію громада заплатила майже 1 млн грн.
Поки ці два масштабні проєкти залишаються не реалізованими. І в умовах війни найти для них кошти буде дуже проблематично. Це підтвердив і Михайло Шарафаненко.
«Хотілося б, щоб у нас вистачало на це коштів, щоб нас почули і допомогли, але ми розуміємо, що це довгострокові проєкти. І хоча вони дуже потрібні, зараз ми їх не вирішимо, тому треба пристосовуватися до того, що маємо. Чекаємо на нашу Перемогу і допомогу з боку іноземних інвесторів», – підсумував голова РВА.
Нагадаємо, населенні пункти Болградського та Ізмаїльського району мали б отримати якісну питну воду, але цьому завадила війна.
В листопаді 2021 року на півдні Одещини розпочали роботи з будівництва Болградського групового водопроводу, який мав забезпечити питною водою населені пункти Болградського та Ізмаїльського районів – села Калчева, Банівка, Каракурт, Василівка, Голиця, Приозерне, Суворове, Нова Покровка, Старі Трояни, Кирнички, Муравлівка, Першотравневе, Кислиці та місто Болград.
Питну воду мали отримати близько 35 тисяч людей. На перший етап робіт з державного бюджету у рамках державної програми «Питна вода України» було виділено 38,7 млн грн. Загалом у державному бюджеті на 2021 рік було передбачено 95 млн грн. Замовником робіт виступало державне підприємство “Одеська об’єднана дирекція будівництва водогосподарських об’єктів”. Будівництво водогону планувалося завершити у 2025 році, причому передбачалося співфінансування з місцевих бюджетів усіх рівнів.