У Кубейському історико-краєзнавчому музеї імені Дмитра Касапа зберігається давній артефакт. Про це виданню “Махала” розповів хоронитель музею Михайло Сакали.
Стародавній артефакт у дар музею передав любитель старовини, мешканець села Кубей Сергій Чеглатонєв. Він давно збирає та дбайливо зберігає стародавні реліквії. Його колекція говорить про давню історію земель півдня Одещини.
«Сергія Миколайовича можна бачити в полі, особливо після дощу, на старенькому велосипеді, що бачив види. Його девіз: “Шукати і подовгу”. Ця кропітка праця іноді завершується успіхом. У полі, після дощу, можна знайти деякі речові докази тривалого перебування ногайців, аборигенів нашого краю, предмети побуту та старі поховання їхніх предків», – розповів Михайло Сакали.
В один із таких днів любитель старовини знайшов незвичайну річ – залізний наконечник стріли.
«Він міг би багато розповісти про свого власника, але він вміє зберігати таємницю і лише мимоволі хвилює нашу уяву, коли ми дбайливо торкаємося до нього. Видається табун напівдиких коней, що нестримно мчить на нове пасовище. Супроводжує цих тварин ногайський юнак, що скаче на хвацькому коні, зі списом у руках, сагайдаком стріл і бойовим луком за спиною. Звузивши очі, він з нетерпінням вдивляється в далечінь, звідки ось-ось має прискакати на коні його юна кохана. І вони разом попрямують до джерела з холодною джерельною водою», – уявляє Михайло Сакали.
Він розповів, що це джерело збереглося до наших днів і впадає у річку Карасулак. Знаходиться поблизу махали Чітак у селі Кубей. Це відома у народі чешма Діда Михайла. За переказами, побудував її 1952 року Чеглатонєв Михайло Михайлович (1892-1963 р.р.), залишивши про себе добру пам’ять.
Наконечник стріли, що належить до ногайського періоду історії, можна побачити у вітрині зали №6 Кубейського історико-краєзнавчого музею.