Нещодавно у місті Болград за ініціативи журналістів газети «Дружба» та інтернет-видання «Махала» у рамках проєкту «Притулок для тварин в Болграді: від обговорення до дій» відбувся «круглий стіл» з представниками влади й громадськості. Одна з проблем, яку озвучили присутні зооволонтери, це вилов тварин за допомогою сачків, що є не гуманним способом і зараз в цивілізованих країнах вже не використовується. Але в Болграді продовжують ловити собак саме цим способом. Тож, учасники «круглого столу» дійшли висновку, що треба змінити спосіб відлову тварин в місті на більш гуманний, а саме: за допомогою дротиків для дистанційної ін’єкції, що тимчасово знерухомлюють тварин.
Журналістами інтернет-видання «Махала» сформулювали та відправили два запити, один з них до начальника Болградської районної державної лікарні ветеринарної медицини Марії Іванівни Назарової, а другий до міської ради, але рада перенаправила наш запит в КП “Горводоканал”, яке безпосередньо займається відловом тварин. У відповідь на наш запит, “Горводоканал” повідомив наступне: «Закупівлю дротиків та трубки для дистанційного введення ліків, вважаємо недоцільним», без будь-яких пояснень причин відмови.
Використання дротиків для дистанційної ін’єкції при відлові собак вважається більш гуманним та цивілізованим способом порівняно з традиційним виловом за допомогою сачків, оскільки дозволяє знерухомлювати тварин безпосередньо з відстані, уникаючи фізичного контакту, який може викликати стрес та паніку у них. Дротики для дистанційної ін’єкції також дозволяють здійснювати відлов без прямого контакту, мінімізуючи травми тварин.
“Я був би не проти використовувати дротики для відлову, адже це значно спростило б процес, а також зробило б його більш безпечнішим, як для нас, так і для тварин”, – розповів нашому виданню Іван Греков, працівник служби з відлову собак “Горводоканалу”.
Зазначимо, що в більшості випадків під час відлову собаки можуть проявити агресію, особливо побачивши великий сачок. Це створює дискомфорт не тільки тваринам, але й спостерігачам процесу, зокрема дітям, які у момент відлову, зазвичай йдуть до школи. Журналіст нашого видання особисто зіткнувся із ситуацією, коли на його очах співробітники «Горводоканалу» відловлювали собаку. Цей процес не повинен відбуватися на очах у громадян, особливо дітей, оскільки може зашкодити їх психіці, бо під час відлову собаки починають кричати та агресувати через страх.
Начальник Болградської районної державної лікарні ветеринарної медицини Марія Іванівна Назарова на наш запит відповіла, що вилов собак за допомогою дротиків можливий. Для цього можуть використовуватися наступні препарати:
1. Седативні, мають заспокійливу дію: седазин, ксилазин, кастран. Після ін’єкції цими препаратами собака знерухомлюється через 10-15 хвилин. Упродовж цього терміну їй вдається втекти з відривом від 100 метрів і більше. Так як швидкість людини набагато нижча за швидкість собаки – відстежити і зловити її буде вкрай складно. Тому на відкритій території ефективність седативних препаратів низька, на закритій – висока.
2. Ксилакетамінова суміш (кетамін + ксилазин) – використовується як засіб для наркозу, після ін’єкції якого, собака знерухомлюється через 2-5 хвилин. Ефективність його застосування для швидкого знерухомлення – середня.
Звісно, існують ризики використання всіх вищезгаданих препаратів. Якщо тварина ослаблена та має порушення з боку серцевої та дихальної системи, то вона може загинути під час відлову. Також, при неправильному підрахунку дози препарату, собака може бути не знерухомлена, що може створити додаткові труднощі та ризики для співробітників відлову. З цього випливає, що стрілець бігає за собакою тривалий час, безперервно стріляючи на бігу і, звичайно, не щоразу потрапляючи в ціль, яка пересувається виключно в зоні відстрілу. Коли тварина знерухомлюється, стрілець проводить ретельний огляд, він переконується в тому, що тварина дійсно непридатна для подальшого руху. Наступним етапом є використання спеціальних засобів для захоплення та транспортування тварини. Спеціалісти використовують петлі та мережі, щоб безпечно забрати тварину. Петлі або мережі зазвичай розташовують навколо шиї або інших частин тіла тварини, забезпечуючи контроль над її рухами.
Марія Назарова повідомила нам, що з початку 2023 року було відловлено та доставлено до пункту перетримки 275 собак. З цієї кількості: 19 тварин піддано стерилізації, 37 – кастрації, а 44 собаки отримали лікування та пізніше були повернуті в їх природне середовище. Загалом 175 собак було піддано евтаназії відповідно до встановлених процедур та стандартів.
Відповідно до цього кожна процедура має свою вартість, наприклад кастрація однієї собаки обходиться тимчасовому пункту утримання в 347 гривень, тоді як стерилізація коштує 459 гривень. Усього для пункту Болградською міською радою в місцевому бюджеті у 2023 році передбачено 156 702 гривень, які направляються на корм тваринам, а також на ліки для операцій, проте не на облаштування самого пункту утримання. Всередині нього дуже холодно, сонячне проміння не надходить всередину через те, що ворота щільно закривають зовні.
Тож, важливо розглядати не лише витрати на операції, але й інвестувати в інфраструктуру та умови утримання, забезпечуючи безпеку та гарні умови тимчасового перебування тварин. Це включає в себе покращення теплоізоляції приміщення, вдосконалення вентиляції та доступу до природного світла, а також забезпечення дотримання відповідних санітарних та гігієнічних стандартів.
Коштів на придбання трубки і дротиків для гуманного відлову тварин в бюджеті не передбачено. Тож очікувати, що ситуація з відловом собак зміниться найближчим часом не варто.
Працівник з відлову тварин Іван Греков розповів, що на відлов тварин вони виїжджають згідно заяв мешканців громади, які люди пишуть в “Горводоканал”. Зазвичай вони не ловлять тварин з нашийниками, бо це скоріш за все господарські тварини. Але якщо все ж таки тварина, яка має господарів, потрапила в тимчасовий притулок, то її можна звідти забрати. Треба звернутися в КП “Горводоканала” до ловців тварин. Вони віддадуть собаку господарю. Але зробити це потрібно до п’ятниці. Бо в цей день собак везуть до ветеринарної лікарні і там вже лікар приймає рішення, що робити з собакою згідно її стану здоров’я.
Публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю районної газети «Дружба» і інтернет-видання «Махала» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу