Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

Ми відповідальні за тих, кого приручили: влада і громадськість Болграда обговорили проблеми безпритульних тварин (Відео)

26 Жовтня 2023 16:30
Лілія Биковська
Ми відповідальні за тих, кого приручили: влада і громадськість Болграда обговорили проблеми безпритульних тварин (Відео)

У межах проєкту «Притулок для тварин в Болграді: від обговорювання до дій» журналісти газети «Дружба» та інтернет-видання «Махала» у місті Болград провели «круглий стіл» з представниками влади й громадськості. 

Темою заходу стало висвітлення проблем, пов’язаних з безпритульними тваринами в Болградській громаді та пошук шляхів  їх рішень. У заході взяли участь Болградський міський голова Сергій Димитрієв, начальник Болградської районної ветеринарної лікарні Марія Назарова, лікарка-ветеринарка Христина Поляк, зооволонтери Євгенія Муратова, Оксана Бужилова, Олена Шевчук, Георгій Терзі, Дар’я Райкова, психологиня Світлана Ільчук, активісти і представники Болградської громади.

В неофіційній обстановці всі мали можливість розповісти, з якими проблемами вони зіштовхнулися і разом систематизувати їх.

Безвідповідальність і безкарність власників тварин

Адже саме через людей тварини опиняються на вулиці, стають безпритульними, піддаються насиллю. 

«У нашому районі населення ділиться на дві групи: ті, які допомагають тваринам і ті, хто знищує їх. Більший відсоток складають представники саме другої групи. Вони викидають тварин на вулицю і не несуть відповідальності за свої вчинки. Більшість тварин, які опиняються на вулиці колись були домашніми», – про це розповіла головна редакторка газети Тетяна Терзі. Вона повідомила, що навіть на ґанок редакції приносили коробку з цуценятами, яких співробітники редакції виходили і знайшли для тварин добрі руки. Майже не щодня в соціальних мережах інтернет-видання «Махала» приходиться викладати пости щодо пошуку господарів для викинутих на вулицю тварин.

Господарі тварин дуже часто поводяться безвідповідально, бо відчувають безкарність.

Один з випадків безкарності був зафіксований нещодавно, коли на край нашого міста вивезли цуценят та лишили їх біля смітника. Небайдужі люди зняли це на відео, де видно навіть номерні знаки автомобіля, але далі діло не пішло. Це лише один із багатьох випадків, коли безкарність залишається непоміченою та проігнорованою. Згідно з законодавством України, жорстоке поводження з тваринами є злочином, і за нього передбачені відповідні покарання. Проте, дійсно важливо, щоб закон діяв, а покарання виконувались.  Поки це залишається на низькому рівні. 

Власникам тварин треба ставитися більш відповідально до своїх улюбленців, адже собак дехто годує лише хлібом, який їм давати категорично не можна, залишає тварин без води, тварин б’ють і прив’язують до дерев. Через брак освіти по догляду за тваринами люди відносяться до них, як до істот, в той час, як тварини потребують нашого захисту та піклування. Вони мають право на гідні умови життя: належне харчування, доступ до води, медичний догляд та належне ставлення з боку людини. Це наш обов’язок як людей, які брали цих тварин під свою опіку. 

Відсутності притулку та належних умов для тварин

Це ще одна суттєва проблема, яка потребує уваги влади і громадськості. Ветеринарний лікар Марія Назарова розповіла, що в місті діє пункт тимчасового утримання тварин. Якщо надходить скарга на тварину, бригада з вилову тварин, яка діє при КП «Горводоканал», виїжджає на місце. Собаку ловлять за допомогою спеціального сачка. 

Потім приймається рішення: якщо тваринка стара, агресивна чи невиліковна, вона піддається евтаназії. У випадку, якщо тварина здорова, проводиться стерилізація або кастрація і тварину відпускають назад. За перше півріччя цього року було відловлено 275 тварин, з яких 68 були кастровані (кобелі), а 74 – стерилізовані (суки). Проте, для забезпечення кращих умов перебування тварин у пункті утримання необхідно вжити додаткових заходів. Важливо покращити умови в цьому пункті та виділити більше фінансових ресурсів для належного догляду та лікування тварин. 

Для ефективного розв’язання цих двох проблем потрібно вжити ряд заходів:

  • створення та облаштування притулку для тварин, що надасть їм безпечне тимчасове місце проживання;
  • формування бази даних з фото та відеоматеріалами про тварин, які перебувають у притулку, щоб потенційні власники могли обирати собі улюбленця;
  • постійне звітування про свою роботу в соціальних мережах, а також організація різноманітних заходів та конкурсів, спрямованих на привернення уваги до проблеми безпритульних тварин;
  • створення і поширення інформаційних постів, які популяризують правильну поведінку та догляд за тваринами серед населення;

Згадані вище проблеми безпритульних тварин та відношення до них вимагають уваги та рішучих дій від владних структур та громадськості. Підвищення свідомості про права і потреби тварин є надзвичайно важливим кроком у розв’язанні цих проблем. 

Передусім, зооволонтери мають об’єднатися і спільно розв’язувати питання з притулком для місцевих тварин, а формування громадської організації, яка допомагатиме у вирішенні цього питання, стане суттєвим прогресом. Сьогодні в Болграді є багато зооволонтерів, які працюють розрізнено і намагаються самостійно вирішити проблеми. На заході неодноразово звучав заклик об’єднатися. А наявність громадської організації дасть можливість писати грантові заявки на участь у конкурсах зі створення притулку і підтримки громадських ініціатив з вирішення проблем безпритульних тварин.

Міський голова Сергій Димитрієв зауважив, що є багато прикладів участі громадськості у грантових конкурсах. Влада зі свого боку буде допомагати з реалізації цих проєктів. Але сьогодні дійсно до міської ради надходить багато скарг щодо агресивних собак на вулицях, і влада повинна на них реагувати і вирішувати проблему.

На завершення зустрічі присутні склали покроковий план заходів.

 Він передбачає наступне:

  1. Створити телеграм-групу для зв’язку та подальшої співпраці між усіма зооволонтерами,  активістами та небайдужими мешканцями громади.
  2. Створити громадську організацію, щоб мати можливість отримувати офіційне фінансування та брати участь у грантах.
  3. Надіслати офіційний запит до міської ради щодо зміни процесу відловлювання безпритульних собак, замінивши його на більш гуманний та менш травматичний для тварин і оточуючих, а саме використання дротиків з усипляючим засобом замість виловлення собак за допомогою сачку. 
  4. Провести інформаційну кампанію щодо правильного догляду за тваринами, спрямовану як на дорослих, так і на дітей, створивши цикл публікацій. Вони мають роз’яснити не тільки умови утримання тварин, але й необхідності стерилізації і вакцинації тварин.
  5. Організувати візит до місцевого пункту тимчасового перебування тварин з метою перевірки його стану та умов утримання.
  6. Інформування населення про відповідальність  за жорстоке ставлення до тварин.

Всі присутні відмітили ефективність даної зустрічі, бо план дій складався спільно. Залишилося його лише реалізувати. 

Публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст  є виключною відповідальністю районної газети «Дружба» і інтернет-видання «Махала» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу

Поділитись
Зараз читають