Український інститут національної памʼяті підготував перелік назв населених пунктів, які містять символіку російської імперської політики відповідно до Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».
У переліку містяться населені пункти Болградського, Ізмаїльського, та Білгород-Дністровського районів. Науковці інституту оприлюднили назви селищ, сіл та міст, які стосуються російської імперської політики та пояснили чому саме, та з якими історичними подіями ототожнюються ці назви.
Так, у Білгород-Дністровському районі під перейменування обов’язково має потрапити село Миколаївка-Новоросійська Успенівської ТГ.
Назва села є похідною від адміністративно-територіальної одиниці Новоросійська губернія (1796-1802), що була створена під час реалізації російської імперської політики на окупованих, анексованих чи в інший спосіб зайнятих територіях нинішньої південної України від Дністра до Дону з Кримом і колишнім Запоріжжям, а також включає елемент ідеологічного імперського конструкту «Новоросії»
В Ізмаїльському районі таких населених пунктів налічується два – смт Суворове Суворовської громади та с. Першотравневе Саф’янівської громади.
Село Першотравневе отримало свою назву на честь Міжнародного дня солідарності трудящих, який було встановлено радянською владою та відзначався першого травня.
Смт Суворове назване на честь О. В. Суворова (1729–1800) – військового діяча Російської імперії, генералісимуса (1799). У 1769–70 роках на чолі окремої бригади придушував шляхетську Барську конфедерацію та козацько-гайдамацьке повстання Коліївщину в Правобережній Україні. За наказом Катерини ІІ у 1778 р. організував депортацію християнського населення з Кримського ханства до Північного Приазов’я. 1794 очолив армію Російської імперії, яка придушила повстання Т .Косцюшка та захопила Варшаву, влаштувавши там різанину. За окупацію Речі Посполитої отримав чин генерал-фельдмаршала, а за Швейцарський похід 1799 чин генералісимуса. Національний герой та чільний представник героїчного пантеону держави-агресора РФ.
Не дивлячись на те, що 26 грудня 2022 року Суворовською селищною радою було підтримано ініціативу перейменування населеного пункту на Бессарабське, у офіційних джерелах його досі іменують як Суворове, а селищна рада продовжує називатися Суворовською.
Найбільше російсько-радянських назв у Болградському районі. Раніше ми повідомляли, що Національна комісія зі стандартів державної мови схвалила перелік населених пунктів Болградського району, які підлягають перейменуванню, але Український інститут національної памʼяті його доповнив.
Так, на доданок до попередніх населених пунктів, «дерусифікувати» потрібно наступні села та селища:
Смт Тарутине Тарутинської громади та село Нове Тарутине Бородинської селищної громади. Свою назву вони отримали на честь російського села Тарутине, звідки почався контрнаступ російських військ проти Наполеона Бонапарта в 1812 р.
Смт Березине Тарутинської громади названо на честь битви російської армії з військами Наполеона Бонапарта на річці Березині в 1812 р.
Село Малоярославець Перший та село Малоярославець Другий Тарутинської громади названі на честь битви біля села Малоярославець Калузької губернії, де відбувалися битви між військами Наполеона Бонапарта і Кутузова в 1812 р.
Зазначимо, цей перелік не є вичерпним і буде доповнюватися.