Інтернет-видання Бессарабії

Чому у Випасному немає води? «Бородата» історія з Білгород-Дністровського району

12 Червня 2023 14:49
Володимир Воротнюк
Чому у Випасному немає води? «Бородата» історія з Білгород-Дністровського району

День сьогоднішній. Велике, заможне, красиве село Випасне, що  у Білгород-Дністровському районі, вже декілька днів перебуває без води. Люди у розпачі. Їм незрозуміло що діється, куди пропала питна вода в селі?

Гнів і розпач випаснян трансформувався у звернення до районної військової адміністрації, що цілком природно, адже у воєнний час найголовніше завдання місцевої влади – забезпечення життєдіяльності ввіреної їм громади. І якщо вони з цим завданням не можуть впоратися, необхідні швидкі та ефективні рішення.

Історія… історії

Вся ця метушня з водою розпочалася ще у 2008-2010 рр. Село Випасне, та прилежне до нього Сухолужжя – достатньо великі населені пункти. Тут живуть працелюбні, та загалом, порівняно, заможні люди. Люди з самого рання до пізнього часу, не покладаючи рук, працюють на землі, яка їх віками годує. Зрозуміло, що питання водопостачання тут на першому місці.

Відомий випаснянський підприємець Віталій Ярошенко вирішив цю проблему подолати раз і назавжди. У 2009 році він укладає договір з Випаснянською сільською радою на оренду артезіанських свердловин. І все начебто нічого б, але вже через деякий час люди зрозуміли, що водичка у їхніх кранах мало не золота. У 2015 році куб води підскочив до 15 грн, а вартість послуг до 30 грн. Пояснення полягали в тому, що подорожчало дизельне пальне, та й долар теж «підскочив». Отаке.

Мешканці майже 1800 дворів сіл, які користувались послугами нового хазяїна води, обурились. Згодом люди вийшли на дорогу, що веде до міста і перекрили її. Слід додати, що, як на гріх, напередодні травневих свят 2015 р. село Випасне провело три доби без води. 

Архівне фото з мітингу, 2015 рік.

І тут запрацювала влада. До селян приїхало керівництво районної ради, районної державної адміністрації. Чиновників зустріло майже 2 тисячі  розлючених людей. Окрім представників районної влади на місце прибули співробітники Білгород-Дністровської міліції, прокуратури, представники СБУ, рятувальники й інші. Районна комісія оголосила надзвичайну ситуацію у Випасному і зобов’язала приватне підприємство протягом години відновити подачу води. У разі невиконання, цим повинні були зайнятися сільський голова і рятувальники. 

Протидія

Але й Ярошенко виявився міцним горішком. Від свого не відступав. Тоді сільська рада провела позачергову сесію, на якій встановила тариф на воду у розмірі 10 гривень за куб. Після цього «водяного» бунту сільський голова Петро Кравченко і жителі села серйозно задумалися про те, щоб передати водопровідні мережі в комунальну власність с. Випасне. На сесії сільської ради створили робочу групу, яка уклала договір на розробку проєктної документації водопровідних мереж, оскільки на сьогоднішній день такі документи відсутні.

Ще згодом у село прибув представник проєктної організації для проведення замірів діаметра труб на водонапірних баштах, ключі від яких знаходяться у В. Ярошенка. За словами сільського голови Петра Кравченка і депутата сільської ради Михайла Дрогомощенко, про приїзд проєктувальників поставили до відома підприємця і його робітників. Однак ніхто з них так і не з’явився. Щоб провести заплановані сільською радою роботи, щоб уникнути порушення законодавства в присутності правоохоронних органів, замки видалили для доступу до водопровідних труб. Як і належить, склали акт, повісили нові замки про що, знову ж поставили до відома працівника даного підприємця. Ключі від водонапірних башт передали в сільську раду, але за ними ніхто з представників Віталія Ярошенко так і не прийшов. В даний момент в правоохоронних органах знаходиться заява Віталія Ярошенко про те, що на водонапірній башті збиті замки.

Далі драма розгорнулася з присмаком криміналу. 

О другій ночі 16 січня 2016 р. в будинку депутата Випаснянської сільської ради, голови земельної комісії Михайла Дрогомощенко хтось розбив шибку. Хазяїн хати наздогнав зловмисника. Ним виявився… Виталій Ярошенко. Приїхала поліція, сільський голова, місцеві депутати.

Хулігана відправили до відділку поліції. При обшуку біля оселі Дрогомощенків у Віталія Веніаміновича знайшли кухонний ніж (на фото). 

Люди

Згодом все ж таки управління питною водою перейшло у власність сільської ради. 

Пройшли роки. І ось село знов потерпає без води. Слід зазначити, що на сьогодні думки  селян дещо розділились. Одні мешканці Випасного схиляються до того, що при Ярошенко було все ж таки краще з водою, другі стоять на тому, що офіційна влада теж непогано коригувала тарифи і подачу води до споживача. Тільки ось питання: чому тієї клятої води нема в кранах людей? В усякому разі на момент підготовки матеріалу до випуску.

В одному з місцевих пабліків у Фейсбуці розгорнулися такі думки:

Валерія Миндикану: “Давно потрібно вирішити це питання. Дві людини (влада і приватник) не можуть поділити воду!!!! А люди повинні сидіти без води! Особисто в мене води немає вже 1,5 місяці. Я вже забула як це коли вода тече з крана”.

Світлана Ліхоманова: “А що приватне постачання вигідне? Яку хотів ціну, ту і ставив. Може варто дізнатися, в чому проблема? А потім вирішувати. Машину води замовити чотири куби, так коштує шістсот гривень. Приватнику вода золота виходить і це по Випасному. Але ж труби нові тягнули за людські гроші”.

Світлана Карамаврова: “А хто людям поверне гроші? Громада, чому, перш ніж вести суди, не зробили свій водопровід? А потім судьтеся, скільки вам треба, але щоб люди були з водою”.

Ірина Бучко: “А чому він, приватник, має гроші повертати? Усі свідомо погоджувалися на підключення вод. Під дулом автомата ніхто не примушував. А сільрада не подає, ось воду. Тепер її взагалі нема. Ходять будинками і вимагають заплатити їм за воду. Це, значить, правильно на вашу?”

Галина Колесніченка: “У приватника цілодобово була вода (20грн куб). Вас не влаштовує, ви захотіли по 10 грн. А зараз отримуватимемо воду, коли їм заманеться”.

Поділитись
Зараз читають