Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

Що треба встигнути зробити влітку в Бессарабії: Топ-10 порад від “Махали”

11 Липня 2024 13:13
Тетяна Терзі
Що треба встигнути зробити влітку в Бессарабії: Топ-10 порад від “Махали”

Бессарабія – красивий та колоритний край. Хто тут не бував – навряд чи здогадується про його красоти. Але й ті, хто живе на півдні Одещини, не завжди звертають увагу на мальовничу природу, національний колорит та традиції, тому ми вирішили це виправити і запропонувати вам Топ-10 порад: що треба встигнути зробити влітку в Бессарабії.

Відвідати історичні міста – Кілію та Білгород-Дністровський

Кілія – найстаріше місто України. За легендою місто засноване у IV ст. до н. е. Олександром Македонським. Перші письмові згадки про місто належать до XIV сторіччя. Історики припускають, що місто-фортецю заклали в XI столітті візантійці та назвали Лікостом (Вовча паща). Але факт залишається фактом – Кілія найстаріша в Україні.

Кілія. Фото з Вікіпедії, автор SalloAlex

Раніше вважалося, що найстарішим містом є Білгород-Дністровський, який раніше називався Аккерман. А ще раніше – Тіра. Започатковане в IV столітті до н. е. Місто має багату історію. В Аккермані обов’язково відвідайте фортецю. Це головна пам’ятка міста і варта уваги.

Білгород-Дністровський. Фото з Вікіпедії, автор Alexey M.

Послухати шум хвиль на узбережжі Чорного моря

Південь Одещини славиться різноманітними курортами. Тут можна знайти місце для відпочинку на любий смак та гаманець. Слід врахувати, що на розвиток бізнесу негативно вплинув локдаун під час ковіду та повномасштабне вторгнення Росії в Україну. Але цього року пляжі офіційно відкрили в селищі Приморське Кілійської громади Ізмаїльського району. Якщо хтось забажає купатися в інших місяцях – це ваша відповідальність, бо під час шторму на берег часто викидає російські морські міни.

Приморське Кілійської громади

Сходити позасмагати на Придунайські озера

Найбільше озеро України, яке входить до системи Придунайських озер, це Ялпуг, знаходиться в Болградському та Ізмаїльському районах. На березі Ялпуга є бази відпочинку, всі вони розташовані в Ізмаїльському районі. Влітку через спеку озеро значно міліє. В Болграді, який знаходиться на березі озера Ялпуг, можна відвідати міський пляж поряд з міським парком. Але офіційно пляжу там немає. Тут є зонти від сонця і спортивна площадка. Крім Ялпуга на півдні є менші озера – Кугурлуй, Кагул, Китай, Катлабуг. Хто любить порибалити та відпочити від міської метушні, то знайте тут тишу та спокій.

Озеро Ялпуг, фото видання Махала.

Відвідати українську Венецію

Так називають унікальне місто на півдні Одещини, у якому замість доріг – канали, а замість машин – човни. Краще це зробити на початку літа, коли рівень води ще досить високий. Але все залежить від погоди. Тут багато баз відпочинку, які розміщені ближче до Дунаю. Тут можна скуштувати юшку, смажену рибу і навіть жаб’ячі лапки, а запити місцевим вином «Новак».

Вилкове, фото з соціальних мереж.

Скуштувати південні фрукти

Багато сонця та тепла дають можливість фруктам набрати цукор, вони вразять ароматом та  смаковими якостями. Їх неможливо порівняти з фруктами із супермаркету. Фруктові дерева ростуть просто на вулиці. Можна скуштувати вишні, сливи, жерделі, яблука та груші. І ніхто вас за це не буде лаяти, бо фруктів стільки, що вистачає всім. Останніми роками на півдні Одещини почали вирощувати екзотичні фрукти – хурму, гранат, ківі. А інжир став однією із візитівок півдня.

Зібрати лікарські рослини

Бессарабія – екологічно чиста місцевість. Тут немає промислових підприємств з брудними викидами, тому можна сміливо йти збирати лікарські рослини на березі озера Ялпуг, особливо на протилежний бік від Болграда. Колись тут, між селами Виноградівка та Владичень, були природні заказники, де зберігали та захищали рослини, внесені в Червону книгу. Тому будьте обережні, якщо зустрінете таку – не зривайте. А от ромашку, шавлію, м’яту  – можна збирати, їх тут багато. Також в червні цвіте липа. Не забудьте про неї – дуже корисна. Так, гуляючи, ви зробите дві справи – відновите на природі свої енергетичні батарейки, зарядившися від природи позитивом, та зберете рослини на чай, який взимку принесе користь вашому організму.

Околиця міста Болград, фото видання Махала

Зробити заготівлі на зиму, які залишать згадку про літо

Якщо ви хочете вразити своїх друзів, які не були в Бессарабії, то подаруйте їм баночку варення з пелюстків троянди. Такого не знайдеш в магазині. Пелюстки збирають на початку літа. У кожної господині є свій рецепт приготування варення. Ми поділимося з вами своїм рецептом.

Пелюстки троянди – 100 грамів.

Цукор – 300 грамів.

Вода – 500 грамів.

Лимон – 1 штука.

Пелюстки перетерти з 100 грамами цукру у кашицю. З води та цукру зварити сироп. У киплячий сироп додати пелюстки, варити 10-15 хв., в кінці додати сік лимону. Якщо бажаєте поєднання аромату лимона та троянди, то додайте ще й цедру. Взимку, відкривши баночку, ви отримаєте не тільки аромат літа, а ще й чудову начинку для пирогів.

Ще один місцевий делікатес – це сарма з виноградного листя, яке також треба встигнути зібрати на початку літа, поки воно молоде. Листя заготовляють різними способами. Його замачують в соляному розчині. Або згортають по 10 штук і розміщують у скляну банку. В банку ємністю 1 літр може поміститися 100 штук виноградного листя. Взимку у вас будуть смачні сармічки, які нагадають про літо. Як готувати сарма, дивіться рецепт у нашому відео.

Поїсти солодкі помідори з молодою овечою бринзою

Це один з літніх делікатесів. Солодкі помідори з овечою бринзою –  одна з харчових візитівок Бессарабії. Легка та корисна їжа цінується як за смакові якості, так і за поживність. Читачі видання радять додати ще домашній хліб зі спеціями та молодий часничок. Смакота. А ще в Бессарабії полюбляють їсти у спеку солодкий кавун з солоною бринзою. Таке незвичне поєднання вам обов’язково сподобається – спробуйте.

Зробити класні фотки в лаванді

В Болградському районі, біля села Василівка, є лавандове поле. Коли лаванда починає квітнути, можна зробити красиву фотосесію, бо тут облаштовані тематичні фотозони – старовинне авто лавандового кольору, гойдалки, двері в нікуди тощо. Тут же можна придбати вироби з лаванди. Сюди їдуть зробити красиві фотки туристи з різних районів півдня Одещини і навіть українські зірки. Але фотосесія платна. Зайти на поле можна, придбавши квиток. Але якщо ви не маєте такої можливості, є інші варіанти. Зараз лаванда стала частою гостею в домівках місцевих мешканців. Вони не тільки милуються її красою, але й висушують, складають в красиві торбинки і розміщують у шафі. А нещодавно лаванда з’явилася в центрі міста Рені. Буде не так ефектно як на лавандовому полі, але все одно красиво. Хто перший відкрив лаванду для Болградського району, можна дізнатися тут.

Помилуватися горами та зустріти захід сонця

Ближче до кордону з Румунією, в Ренійській громаді, в ясну погоду можна помилуватися південними Карпатами. Найкраще це зробити в селі Орлівка. Саме тут знаходиться  пам’ятка археології національного значення  – городище «Картал» або Кам’яна гора, як говорять місцеві мешканці. Підніміться на гору і побачите неймовірну красу: на фоні  гір територія омивається з трьох сторін водами річок Дунай, Кагул та їх притоками, з іншого боку підступає озеро Картал. Про великий потенціал цієї території читайте в нашому репортажі.

Околиця села Орлівка, фото видання Махала.

На головному фото місто Болград. Фото видання Махала.

Поділитись
Зараз читають