Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

«Махала» дізналася про старовинні ігри Бессарабії (Відео)

11 Серпня 2023 17:35
Валерій Гайдаржи
«Махала» дізналася про старовинні ігри Бессарабії (Відео)

 Багато ігор, які були популярні в минулому столітті в Бессарабії, на жаль, не дійшли до наших часів, але є ще люди, які пам’ятають деякі з них і навіть знають,  як в них грати. 

Завдяки відомому в наших краях колекціонеру Олександру Полібзі «Махала» дізналася про дві бессарабські ігри – “Аршиці” та “Куран”. 

“Аршиці” – це одна з найпопулярніших ігор в Бессарабії, про неї знають майже в кожному селі,  можливо назва була інша, але правила гри були майже усюди однаковими.

Для того, щоб зіграти в “Арщиці”, треба було спочатку змайструвати гральні кістки. Після того, як їх пофарбували та обробили, треба визначити, скільки очок має кожна сторона. В загальній кількості для мінімальної гри потрібно було 10 гральних кісточок та одна головна. Грати в цю гру могли від двох людей і більше.

Кожному гравцю роздавалося по п’ять кісток, і гра починалась. Найлегша гра починалась з того, що кожний з гравців кидав головну кістку, в кого випаде більше балів, той забирає одну кістку учасника. Переможе той, хто забрав усі кісточки суперника. Взагалі було 5 рівнів гри, перший рівень – найлегший, п’ятий найскладніший, про них більш детально можна дізнатися у відео.

“Куран” був менш популярний, але теж мав попит. Куран –  можна сказати, прадід шашок, тут схожа система гри,  також треба будувати стратегії. 

Робили “Куран” по різному, хтось просто малював його на лавці крейдою, хтось випалював на дощечці. Саме поле гри складається з трьох квадратів, які з’єднані лініями між собою. На перехресті ліній стоять “колодязі”, на яких учасники розміщують “фішки”, зроблені із насіння. Головне, щоб насіння було контрастне та відрізнялося у гравців. У кожного було по 9 насінин.

Після того, як усі “фішки” стали на поле, гравці починають переміщувати їх на пусті “колодязі”. Мета гри – скласти три свої “фішки” в ряд. Якщо вдалось зробити таку комбінацію, то учасник може забрати одну фішку суперника. Грали доти, поки у одного з гравців не закінчаться “фішки”. Більш детально про цю гру можна дізнатись з відео. 

Настільні ігри мають набагато більше користі, ніж може здаватися на перший погляд. Вони є не лише засобом розваги, а й потужним інструментом для розвитку різних навичок, таких як розвиток мислення, моторики пальців та побудови стратегій. 

Поділитись
Зараз читають