Курдоглова Михайла Миколайовича пам’ятають в Болградському районі як лікаря, який завжди опікувався здоров’ям мешканців, багато уваги приділяв профілактиці захворювань. Але мало хто знав про його хобі. Сьогодні ми хочемо згадати цю небайдужу людину.
Михайло Миколайович народився 17 вересня 1948 року в селі Городнє. Після закінчення восьмого класу вступив до Одеського базового медичного коледжу за фахом санітарний фельдшер. З 1967 по 1970 рік служив у підрозділах Військово-морського флоту, був фельдшером.
Після армії його направили працювати фельдшером до села Олександрівка Болградського району. В 1971 році поступив у Дніпровський державний медичний інститут на санітарно-гігієнічний факультет. В 1977 році повернувся до міста Болград та влаштувався лікарем у санітарно-гігієнічне відділення Болградської санепідемстанції. В 1988 році був назначений головним державним санітарним лікарем Болградського району. Все своє наступне життя присвятив цій сфері.
За спогадами рідних, Михайло Миколайович жив своєю роботою і працював до останнього дня. Так сталося, що 24 січня 2018 року по дорозі в Одесу, коли відвозив річні звіти, він відчув себе зле. Прямо з дороги його відвезли до лікарні, але врятувати не змогли. Так Болградщина втратила справжнього професіонала, громадського лідера і просто гарну людину. Його пам’ятають і досі, але мало хто знає, що після нього залишилася велика колекція старовинних речей. Виявилося, що він захоплювався етнографією. І це також стало справою його життя.
В домі Курдоглових утворився справжній музей із кількох кімнат, де можна побачити різні предмети побуту людей минулого століття. Родина зберігає цей скарб, як пам’ять.
Ми захотіли дізнатися більше про Михайла Миколайовича та його захоплення, тож зв’язалися з його родичами. На наші питання відповіла Наталя Курдоглова.
Що надихнуло Михайла Миколайовича збирати ці експонати?
Як він сам розповідав, якось дивився передачу по телевізору за участю на той час президента Ющенка, у передачі показували будинок президента, і йшлося про там про те, що Ющенко збирає старовинні українські експонати. Його це дуже вразило. Він також зажадав збирати старовинні експонати по Бессарабії. Так, у 2007 році, Михайло Миколайович почав цим займатися.
Як він знаходив ці експонати?
Здебільшого люди знали, що в нього є таке захоплення, тому дарували йому їх, але бували й експонати, які він купував. Він збирав усе, що пов’язано з культурною спадщиною Бессарабії. За 11 років в його будинку більш як три кімнати стали виконувати функції музею.
Що сьогодні з експонатами?
Ми їх зберігаємо, вони так само перебувають вдома. Майже так само і розміщені в будинку, як він їх розташовував. Ми доглядаємо за ними, зберігаємо. Наразі ми хочемо зберегти ці експонати для онуків, правнуків, щоб вони бачили і знали, чим їхній дідусь захоплювався.
Чи плануєте створити музей?
Що стосується музею, поки що планів немає. Але за життя Михайло Миколайович займався музейною справою. До нього приходили різні люди з району, з Болгарії навіть приїжджали. Він проводив для них екскурсії, розповідав цікаві факти про Бессарабію. Можливо, в майбутньому, якщо з’явиться можливість створити музей, то ми це зробимо, але не зараз.
Дякуємо сім’ї Михайла Миколайовича за інтерв’ю. Його робота дуже цінна для нашого району, сподіваємось що відкриття музею імені Курдоглова все ж таки буде, і в недалекому майбутньому всі охочі можуть його відвідати.
Фото з сімейного архіву Курдоглових