Чиста питна вода є основою здорового та комфортного життя громади. У сільській місцевості, зокрема в Арцизькій громаді Болградського району, колодязі залишаються основним джерелом водопостачання для багатьох домогосподарств. Однак стан цих водних ресурсів дедалі більше викликає занепокоєння через забруднення. Недостатній догляд за колодязями та вплив людської діяльності погіршують якість води. Ця проблема не лише екологічна, а й соціальна, адже забруднена вода становить серйозну загрозу для здоров’я населення. Тож чому важливо говорити про цю проблему, і що можна зробити для її вирішення – розбиралася журналістка видання «Махала».
Колодязна вода здебільшого надходить із підземних водоносних горизонтів, тому їхній стан безпосередньо визначає якість питної води в колодязях. Однак останніми роками в Арцизькій громаді спостерігається значне скорочення кількості колодязів із водою, придатною для споживання. Все частіше колодязна вода переходить у технічний стан, що обумовлено як природними факторами, так і людською діяльністю. Однією з причин є використання добрив та пестицидів у сільському господарстві, що призводить до проникнення нітратів, фосфатів та інших хімічних речовин у водоносні шари.
Поширеною причиною також є невпорядкована каналізація. Погано спроєктовані або неправильно обслуговувані септичні системи стають джерелом забруднення підводних джерел патогенами та іншими речовинами.
Останніми роками в Бессарабії, зокрема і в Арцизькій громаді, спостерігається значне підвищення температур і зміна кліматичних умов, що впливає на зниження рівня підземних вод та спричиняє їхнє засолення і накопичення забруднювачів.
Ще однією проблемою є погано обладнані або старі колодязі. Відсутність належної ізоляції дозволяє поверхневій воді з домішками проникати у питну воду. Крім того, ще одним джерелом забруднення, стають несанкціоновані сміттєзвалища: дощова вода вимиває токсичні речовини, які просочуються в підземні водоносні шари.
«Вирубка лісосмуг теж значною мірою впливає на забруднення підземних вод, адже вони відіграють ключову роль у фільтрації дощових і талих вод. Без лісосмуг дощі та паводки змивають із поверхні ґрунту забруднювачі, такі як пестициди, нітрати та інші хімікати, які безперешкодно потрапляють у підземні води. Окрім того, відсутність дерев сприяє ерозії ґрунту, що збільшує ризик замулення водних джерел і знижує їхню якість», – розповідає Олена Думбрава, хімік-біолог за фахом та жителька села Кам’янське.
Для запобігання забрудненню важливо контролювати використання добрив і пестицидів, правильно обслуговувати септичні системи, забезпечувати санітарну зону навколо колодязя та обладнувати його якісною ізоляцією. А регулярний моніторинг якості води допоможе вчасно виявляти забруднення.
Як наслідок, забруднення колодязної води досить негативно впливає на стан здоров’я людини, що робить цю проблему особливо гострою. Щоб з’ясувати, які саме наслідки спричиняє систематичне вживання води низької якості та чому якість питної води має вирішальне значення для збереження здоров’я, ми звернулися за коментарем до лікаря сімейної медицини Єфросинії Іванівни Узун, завідувачки Задунаївської амбулаторії сімейної медицини Арцизької міської ради.
«Вода – це життя. Вживання якісної води визначає, наскільки якісним буде наше життя. Її недостатність призводить до збоїв у роботі всіх систем організму: серцево-судинної, сечовидільної, обмінної, травної тощо. При використанні неякісної води шкіра втрачає свої захисні властивості, забиваються пори, змивається природний захисний шар. Результат – подразнення шкіри, висипання, лупа. У травній і сечовидільній системах неорганічні сполуки взаємодіють із тваринними білками, осідаючи на стінках кишківніка, у нирках, жовчних протоках. Це стає причиною сечокам’яної та жовчокам’яної хвороб і накопичення дрібних солей у суглобах», – пояснює Єфросинія Іванівна.
Колодязі в Кам’янському мають давню історію й завжди були важливим джерелом питної води. Це пояснюється наявністю підземного водоносного шару з чистою та якісною водою. Особливості місцевості також відігравали важливу роль: глинистий і піщаний ґрунт сприяв природному очищенню води, а розташування села на скелі надавало воді особливої смакової насиченості. Підземні джерела Кам’янського були надзвичайно багаті, і тому колодязі тут майже ніколи не пересихали.
Сьогодні, через низку факторів, зокрема впливу людської діяльності, якість води значно погіршилася. У минулому на території Кам’янського налічувалися сотні колодязів — як громадських, так і приватних. У більшості з них вода була придатною для споживання, але сьогодні все змінилося. Ми вирушили на пошуки колодязів, у яких ще збереглася смачна та придатна для споживання вода. У процесі ми поспілкувалися з місцевими жителями, щоб дізнатися їхню думку щодо якості цієї води та їхнього бачення того, як зберегти питну колодязну воду для майбутніх поколінь. Першим пунктом нашої подорожі став Кам’янський старостинський округ Арцизької міської ради, де ми зустрілися зі старостою села Анатолієм Бушуляном.
«Більшість колодязів у Кам’янському були збудовані ще в ХІХ–ХХ століттях. На території нашого старостинського округу немає жодного колодязя, який перебував би на балансі Арцизької міської ради. Усі вони знаходяться або в приватних домоволодіннях, або в суспільній власності. Хочу зазначити, що ще кілька десятиліть тому у більшості колодязів вода була придатною для споживання. Сьогодні ж залишилося лише близько десятка, з яких люди використовують воду як питну: два на вулиці Тінистій, один на Виноградній, три на Миру, ще два – на вулиці Шевченка, один на Бориса Топора і ще один по вулиці Центральній. Порівняно з тим, скільки їх було раніше, залишився мізер», – розповідає староста Кам’янського старостинського округу Анатолій Павлович Бушулян.
Анатолій Павлович також зазначає, що раніше було багато активістів, які власними силами проводили важку роботу з очищення джерел від намулу, в якому накопичуються бактерії та утворюється патогенна мікрофлора. Але в останні два десятиліття таку роботу вже ніхто не проводить.
«На засіданнях Арцизької міської ради та виконавчого комітету систематично ухвалюються рішення, які передбачають систему штрафів за вивіз сміття у невстановленому місці. Ми активно боремося зі стихійними звалищами, які спричиняють забруднення ґрунтових вод. Однак відслідковувати ці процеси оперативно доволі складно. Ми складаємо акти про такі правопорушення, викликаємо порушників на засідання виконкому та накладаємо на них штрафи. Розумію, що це питання потребує більшого контролю з нашого боку, тому надалі будемо докладати ще більших зусиль. Наразі в громаді реалізується проєкт із забезпечення населення якісною питною водою за підтримки німецьких партнерів. Думаю, що відкриття бювету поліпшить ситуацію в цьому напрямку. Але водночас я розумію, що колодязі, які розташовані на території села Кам’янське теж потребують уваги з боку суспільства: їх треба чистити, дезінфікувати, систематично перевіряти якість води», – зазначив староста Кам’янського.
Після зустрічі зі старостою села ми вирушили до Вадима Сандульського, на подвір’ї якого знаходиться унікальний колодязь. Майже 100 років тому з цього колодязя промисловець Феодосій Морареску качав воду для виготовлення квасу та лимонаду на своєму підприємстві. Сьогодні ж Вадим Володимирович власними силами оновив колодязь: встановив новий дерев’яний наклад і герметичну кришку, щоб захистити воду від зовнішніх забруднень.
«У нашому селі ніколи не було проблем із нестачею питної води. Ми завжди могли використовувати її вдосталь для всіх своїх потреб. А от у сусідньому Холмському, яке завозило воду з нашого села, питна вода була справжнім скарбом, і її використовували лише для пиття. Тому я часто зауважував, що в Кам’янському люди не дуже цінують воду, адже її тут було завжди вдосталь. Але тепер часи змінилися, і кількість колодязів із питною водою значно скоротилася. Декілька років тому я відправляв воду зі свого колодязя на аналіз, і вона відповідала всім нормам. Однак останні три-чотири роки я цього не робив. Ми використовуємо родиною воду для домашнього господарства, споживаємо її, поливаємо нею. Розумію, що настав час очистити джерела від багаторічного намулу, щоб покращити їхню потужність. Це моя мета на найближче майбутнє. Вода з цього колодязя має чудові смакові якості — це підтверджують не лише мої рідні, а й багато інших людей, які її куштували», — розповідає Вадим Сандульський.
Він також зазначає, що взимку рівень води у колодязі стабільний, але влітку під час засухи він суттєво знижується. На думку пана Вадима, це пов’язано з пересиханням місцевої річки Ташлик, що, у свою чергу, є наслідком людської діяльності, зокрема через штучні заглиблення у річковому руслі.
Вадим Володимирович, який працює вчителем фізичної культури та тренером, наголошує на важливості якісної питної води для здоров’я людини.
«Я розумію, що на якість води сьогодні впливають різні чинники, зокрема використання неякісних добрив у сільському господарстві. Вважаю, що відповідні служби мають посилити контроль у цьому напрямку. Одним із рішень є фільтрація, заморозка, або кип’ятіння води перед вживанням, що допомагає боротися з надлишковою мінералізацією. Але це більше залежить від культури людей та їхнього ставлення до свого здоров’я. Проблема питної води сьогодні є глобальною, і якщо не вжити термінових заходів, вона може зовсім зникнути», — поділився своїми думками Вадим Сандульський.
Кілька років тому жителі вулиці Миру власними силами облаштували колодязь із питною водою, яким користуються вже довгими десятиліттями. Ініціатором цієї справи став Володимир Іванович Погорельник, який зумів об’єднати сусідів, а також людей з інших вулиць, які регулярно приходили сюди за водою. Завдяки спільним зусиллям над колодязем звели дах, встановили герметичну кришку, а територію навколо впорядкували.
«Колись давно до нас із місцевої лікарні приходили медпрацівники, брали зразки води на аналізи, хлорували її. Але з того часу минуло багато років, і зараз цим уже ніхто не займається. Також не проводилося розчищення джерел від намулу. Але ми продовжуємо користуватися цією водою — для нас вона дуже добра, бо має прекрасні смакові властивості. Загалом за останні роки якість води значно погіршилася – це факт. Цей колодязь забезпечує водою багатьох мешканців не лише Кам’янського, а й Холмського, які регулярно ним користуються. Я вже давно розмірковую над тим, як організувати розчищення джерел цього колодязя. Розумію, що це обов’язково потрібно зробити в майбутньому, аби запобігти псуванню води та зберегти її придатність для потреб людей», — розповідає Володимир Іванович.
Ще одним популярним місцем, де жителі з різних куточків Кам’янського регулярно набирають воду для споживання, є околиця вулиці Тінистої, біля господарства Василя Нагматуловича Кличева. На відстані 10-15 метрів тут розташовані одразу два колодязі із питною водою.
«Жителі Кам’янського досить активно користуються водою з цих колодязів. Завдяки потужності місцевих джерел, навіть якщо воду повністю викачати, вона швидко відновлюється, забезпечуючи стабільний запас. Ми використовуємо цю воду для всіх господарських потреб: поливаємо город влітку, п’ємо, готуємо – її смакові властивості чудові. Один колодязь розташований біля нас, а інший – навпроти нашої сусідки Марини Урсакій. Ми разом доглядаємо за технічним станом обох колодязів і регулярно очищуємо територію навколо них. Після дощів сюди часто змиває багато сміття з гори, яке люди викидають у невстановлених місцях, тому санітарний стан навколо колодязів для нас – першочергова справа. Моя дружина разом з Мариною кожного року роблять косметичні ремонти, щоб вони виглядали охайно. За потреби ми змінюємо ланцюги та відра, на них є кришки. Над одним з колодязів встановлено дах. Як бачите, тут навіть є кухлі, щоб будь-хто міг напитися води. Її якість настільки висока, що навіть мами віддають перевагу цій воді для приготування сумішей для немовлят. На аналізи воду ми не здавали, хоча це не завадило б зробити для себе», – розповідає Василь Нагматулович.
Разом з однодумцями пан Василь якось спробував організувати чищення колодязів. Для цього встановили все необхідне обладнання, але спочатку потрібно було повністю відкачати воду. Оскільки місцеві джерела надзвичайно потужні й вода швидко відновлювалася, від цієї ідеї довелося відмовитися з міркувань безпеки.
На думку Василя Кличева, для збереження чистої питної води за колодязями потрібно ретельно доглядати. Важливо герметично закривати їх, щоб запобігти потраплянню всередину домашніх тварин чи дощової води, особливо під час косих злив. Однак вирішення таких проблем, як надмірне використання хімічних добрив у сільському господарстві чи створення несанкціонованих сміттєзвалищ, які сприяють забрудненню ґрунтових вод, є значно складнішим завданням. На його думку, це залежить виключно від рівня культури самих людей, які мають усвідомлювати руйнівний вплив цих дій на довкілля.
Жителька Кам’янського Олена Думбрава дуже занепокоєна станом питної води у колодязях, яку споживає населення. Вона має своє бачення щодо вирішення цієї проблеми.
«Я переконана, що ми всі можемо зберегти якісну питну воду, якщо активно висаджуватимемо рослини. Кожна людина здатна посадити хоча б кілька дерев. Надзвичайно важливо терміново відновлювати лісопосадки, — підкреслює Олена Якимівна. — Крім того, необхідно приділяти більше уваги догляду за колодязями. Механічне очищення колодязів має проводитися щонайменше раз на п’ять років».
Ми звернулися з усним запитом до директора КП «Комфорт-16» Арцизької міської ради Романа Віталійовича Тодорова та першої заступниці міського голови Тетяни Дмитрівни Бахчеван. Згідно з офіційною довідкою, наданою директором КП «Комфорт-16» Романом Тодоровим, на балансі підприємства обліковуються 9 громадських колодязів із питною водою, розташованих за межами сіл: Главані (2 колодязі), Задунаївка (2 колодязі), Холмське (2 колодязі), Делень (2 колодязі), Новоселівка (1 колодязь).
«Силами комунального підприємства здійснюються ремонти колодязів, проводилися облаштування, а саме: встановлення дахів, зробили вимощення біля колодязів, які цього потребували, аби колодязі не несли загрози життя та здоров’я населення. Також працівники періодично здійснюють обслуговування цих колодязів, проводять хлорування води для знищення шкідливих мікроорганізмів. У разі зниження якості води, ми оперативно інформуємо мешканців шляхом встановлення відповідних табличок», — зазначив директор КП «Комфорт-16» Арцизької міської ради Роман Тодоров в усному коментарі.
У 2024 році Арцизька громада отримала в подарунок від німецьких партнерів 11 комплексних систем для покращення якості питної води в усіх населених пунктах. Як повідомила перша заступниця голови Арцизької міськради Тетяна Дмитрівна Бахчеван, влада громади з усією відповідальністю ставиться до забезпечення населення якісною питною водою.
«Коли голова Сергій Афанасійович Парпуланський висував свою кандидатуру, одним із головних пріоритетів у його програмі було забезпечення громади якісною питною водою. Навіть зараз, у такий складний для країни час, реалізація цього пункту стала можливою завдяки укладанню побратимства з німецькими містами Метцінген, Деттінген і Бад-Урах. Наші німецькі партнери подарували громаді системи очищення води, які вже встановлені у всіх населених пунктах громади, а саме в селах: Новоселівка, Прямобалка, Віноградівка, Плоцьк, Кам’янське, Надеждівка та 2 бювети в місті Арциз. У більшості сіл громади та в місті Арциз вже діють бювети, які були придбані за кошти міської ради, а в інших – відкриття очікується найближчим часом. Таким чином місцева влада до кінця цього року планує закрити питання постачання якісної питної води в усіх населених пунктах громади. Слід зазначити, що в умовах війни пріоритетом залишається допомога Збройним Силам України, тому допомога від німецьких друзів важлива як ніколи. До нас постійно звертаються військовослужбовці, і ми докладаємо максимум зусиль, щоб допомогти їм», – зазначила Тетяна Дмитрівна.
Комплексні системи очищення води встановлені в Арцизькій громаді Болградського району за наступними адресами:
с. Виноградівка, вулиця Миру, буд. 107
с. Главані, вулиця Центральна, буд. 45а.
с. Задунаївка, вулиця Мира, буд. 81д.
с. Делень, вулиця Торгова, буд. 1
с. Кам’янське, вулиця Миру, буд. 2
с. Надеждівка, вулиця Центральна, буд.1б
с. Новоселівка, вулиця Шевченка, буд. 59а
с. Новоіванівка, вулиця Миру, буд.133
с. Прямобалка, вулиця Покровська, буд. 51а,
с. Плоцьк, вулиця Дружби, буд. 44а
с. Холмське, вулиця Соборна, буд. 61.
Арцизька громада приділяє увагу забезпеченню населення якісною питною водою, проводить регулярний моніторинг джерел водопостачання, інформує мешканців про стан води та вживає заходів для її покращення.