Війна – це постійний стрес, який давить на кожного українця вже рік. Вимкнення світла, новини з фронту, ще й зимовий період. Як в цій реальності зберегти психічне та фізичне здоров’я та чи є між цим зв’язок? Про це ми спитали лікаря сімейної медицини Болградського ЦПМСП із багаторічним стажем Ларису Панайотову.
«Добре, що людина вміє пристосуватися до будь-яких обставин. Ми у звичайному житті звикли до стабільності. Через вимкнення світла, звуки повітряної тривоги в людини руйнуються плани – це викликає стрес. Але відсутність світла, то чисто психологічний фактор, і залежить від кожної конкретної людини», – розпочинає нашу бесіду Лариса Панайотова.
Не треба зациклюватися на самому факті відключенні світла. Інакше це може викликати роздратованість, тривожність, апатію, зниження працездатності. Якщо ці симптоми тривалі та відбиваються на якості життя, то треба звертатися до вузького спеціаліста, який допоможе подолати цей стан.
Лікар радить наступні кроки, які допоможуть подолати стрес:
🖇 Перше, що треба вчинити це усвідомити позитивні сторони відключення світла, і найвагоміше – це спілкування. Люди останнім часом дійсно стали більше проводити часу разом, більше спілкуватися, ходити в гості до родичів та друзів.
🖇По друге, саме через відсутність світла є проблеми з Інтернетом, від цього вже знизилася залежність від Інтернету та гаджетів. А вони навіть у мирний час провокують перенасиченість інформацією і як результат – стрес та тривожність.
🖇По третє. Треба більше проводити часу на свіжому повітрі, тим більше, що випав сніг, це зміна погоди, зміна звичного краєвиду. Нові враження корисно впливають на психічний стан людини.
🖇Четверте. Потрібно робити в домі те, до чого раніше не доходили руки. Виконувати ту роботу, для якої не потрібна електроенергія.
Саме ці прості, на перший погляд, речі позитивно впливають на людину, і нівелюють стрес від відключень електроенергії.
🖇 П’яте. Треба ставити собі невеликі завдання при наявності світла, підзарядити та підготовити джерела світла. В разі його відключення не треба запалювати все що є – тим більше якщо час відключення припав на пізній вечір або ніч. Це той час, коли біологічно людина готується до сну, і не треба збуджувати організм джерелами світла.
🖇 Шосте. Мінімізувати споживання новин. Залишити лише кілька джерел, щоб просто бути в курсі, уникати особливо чутливих відео та світлин.
«Я раджу дотримуватися режиму сну. Наявність тривалого якісного сну – найбільш дієвий засіб боротьби зі стресом. Якщо людина добре виспалася – це вже 50% позитивного настрою на цілий день», – каже лікарка.
Лікарі стверджують, що саме індивідуальні відчуття та власне ставлення можуть спровокувати стрес, але ніяк не наявність чи відсутність світла.
Останні дослідження показують, що нестача вітаміну D є навіть в організмах людей, що живуть на півдні сонячної Бессарабії. Завжди вважалася, що ми отримуємо достатню кількість сонячного світла, саме завдяки йому вітамін синтезується в організмі, але це не так.
«Це тому, що ми мало знаходимося на вулиці. Щоденна норма перебування на сонці взимку повинна складати 15-20 хвилин», – каже Лариса Панайотова.
80% людей мають нестачу вітаміну D, в особливості вагітні, також ті жінки, що годують немовлят, підлітки у період активного росту та літні люди.
Для його поповнення необхідний правильний збалансований раціон. Вітамін D міститься в кисломолочних продуктах, печінці, яйцях. Але якщо людина бажає відкоректувати наявність в організмі вітаміну D, то це доволі складно.
«Щоб поповнити добову норму вітаміну D, людині потрібно випити 40 чашок молока або з’їсти 10 яєць – звісно, це неможливо. В ідеалі потрібно здати аналіз крові, він покаже рівень вітамінів. Кращий спосіб корегування – це додаткові препарати, які вам призначить лікар. Саме він призначить дозу та період застосування препаратів», – радить лікарка.
До речі, цей вітамін пов’язаний із нервовою системою, його нестача може спровокувати поганий настрій, сон та депресію, а також хвороби шкіри, хвороби серцево-судинної системи, здатність протистояти вірусним та бактеріальним інфекціям, розвиток цукрового діабету. Від цього дійсно страждає якість життя.
До вітаміну D обов’язково потрібно додавати кальцій. Нестача цього мінералу шкодить як дітям, так і літнім людям.
«Психічний стан, особливо постійний стрес, дійсно можуть впливати на фізичне здоров’я, але при дбайливому ставленні до себе та оточення ці негативні чинники можна мінімізувати», – додала наприкінці бесіди Лариса Леонідівна.
Серафим Савченко