Інтернет-видання Бессарабії

ЯК ВИЖИТИ В УМОВАХ ВІЙНИ БЕЗ СВІТЛА, ГАЗУ І ВОДИ: ПОРАДИ ПЕРЕСЕЛЕНЦІВ І РОЗ’ЯСНЕННЯ ЕКСПЕРТІВ 

13 Лютого 2023 15:19
Ганна Ковальова
ЯК ВИЖИТИ В УМОВАХ ВІЙНИ БЕЗ СВІТЛА, ГАЗУ І ВОДИ: ПОРАДИ ПЕРЕСЕЛЕНЦІВ І РОЗ’ЯСНЕННЯ ЕКСПЕРТІВ 

Повномасштабне вторгнення Росії в Україну докорінно змінило наше життя. Немає нікого, хто не відчув би на собі його наслідки. Які знання з цивільної безпеки допомогли багатьом вижити, до яких лайфхаків вдавалися люди? Читайте поради з виживання і збереження життя від сім’ї з Бахмута і представника Державної служби України з надзвичайних ситуацій (ДСНС). На наші питання відповіла начальник відділу організації наглядово-профілактичної роботи та заходів цивільного захисту Болградського районного управління Головного управління ДСНС України в Одеській області, капітан служби цивільного захисту Оксана Безушенко. 

БЕЗ ЕЛЕКТРИКИ, ГАЗУ І ВОДИ

Анатолій Андрійович і Світлана Анатоліївна Звєрєви переїхали в Болград з Бахмута наприкінці жовтня минулого року, на початку жорстоких боїв на цій території. Але вже в той час в Бахмуті було неспокійно. Росіяни обстрілювали місто постійно. Значна руйнація об’єктів критичної інфраструктури привела до того, що в місті зникли вода, світло, газ. 

Життя в багатоповерхівці перетворилося на справжнє випробування, з яким Анатолій Андрійович і Світлана Андріївна між тим впоралися. Сьогодні вони не тільки розповідають про те, як виходили зі складної ситуації, але й дають поради, спираючись на власний досвід.

ЯК ПРИГОТУВАТИ ЇЖУ

Об’єднання – це сила. Сусіди з багатоповерхівки зрозуміли це давно. Коли будинок залишився без світла й газу, мешканці під’їздів в складчину купили металеву піч-буржуйку. Встановили її біля під’їзду і готували їжу. Для розтоплювання збирали гілки, спилювали сухі дерева, в хід йшли й старі меблі. Дехто навіть варив борщ на декілька родин. Але зазвичай варили щось просте, ситне і на декілька днів – каші, овочі. Це підтримувало сили.

У родини Звєрєвих була газова туристична горілка. Родина пенсіонерів вимушена була економити, бо в сусідній Костянтинівці, куди вони їздили знімати пенсію та купувати продукти, з початком війни ціни дуже зросли на все, в тому числі і на прилади для освітлення і приготування їжі. 

Тому газову горілку вони використовували тільки один раз на день – вранці кип’ятили воду для чаю. На ній можна було приготувати невелику порцію їжі. Але для родини це було невиправдано дорого.

Сьогодні багато українців, які мають електричні плити, в умовах відключення електрики використовують такі ж горілки. Як не наражати себе на небезпеку, використовуючи цей прилад?

ПОРАДА ВІД ПРЕДСТАВНИКА ДСНС: ЯК ВИКОРИСТОВУВАТИ ГАЗОВІ БАЛОНИ І ГОРІЛКИ

Дійсно, люди, які живуть у багатоквартирних будинках і мають лише електроплити, почали купувати компактні туристичні горілки, які працюють на газових балонах. Але при їх використанні треба дотримуватися певних правил:

1.Обов’язково перед кожним використанням треба перевіряти цілісність балона. Відсутність слідів витікання газу можна перевірити, наприклад, за допомогою мильного розчину. 

2.Краще використовувати горілку на відкритому повітрі. Якщо вона використовується у приміщенні, де живуть люди, там обов’язково має бути вентиляція.

3.Головне – не можна допускати нагрівання балонів і потрапляння на них сонячних променів. В жодному разі не треба встановлювати горілку на електричну варильну поверхню. Є ризик, що ви забули вимкнути поверхню після відключення світла, а після відновлення електрики вона нагріється, нагріє газовий балон – і він вибухне. 

ЯКЩО НЕМАЄ ВОДИ

Без води людина не може прожити навіть декілька днів. Коли не було обстрілів, родина Звєрєвих ходила на околицю міста до колонки, де можна було набрати технічну воду. Але з кожним днем обстріли посилювалися і ходити по місту ставало небезпечно, тому робили запас води під час дощу, збирали її з жолобів. Воду вона відфільтрувала, потім відстоювала декілька днів. Знезаражували її кип’ятінням. Іншого способу у них не було.

ПОРАДА ВІД ПРЕДСТАВНИКА ДСНС: ЯК ЗНЕЗАРАЖУВАТИ ВОДУ

Спираючись на рекомендації МОЗ України, Оксана Безушенко дала декілька важливих порад, які знадобляться людині в надзвичайних ситуаціях. 

Перед очищенням воду треба оцінити за кольором та запахом.

Треба набрати 1/3 пляшки та інтенсивно її потрусити. Якщо на поверхні є піна, то така вода непридатна для споживання. Також вода не повинна бути забарвленою, не повинна мати неприємного запаху (хімічного, бензинового, трупного тощо). 

Є декілька способів знезараження:

1.Кип’ятіння. Простий і всім відомий спосіб. Але кип’ятити треба мінімум 10 хвилин. Чим довше – тим більше патогенів загине. Зберігати таку воду треба в закритій тарі. І якщо є можливість її додатково профільтрувати звичайним побутовим фільтром, то буде добре.

2. Спеціальні таблетки з активним хлором. Їх можна купити в спеціалізованих магазинах, будівельних супермаркетах, а останнім часом навіть у звичайних аптеках. Треба вивчити інструкцію. Кількість пігулок залежить від кількості води. Більше – не значить краще. Через годину воду, знезаражену таким способом, можна вживати. До речі, вона може довго зберігатися.

3. Активоване вугілля. Не найбільш надійний спосіб. Його можна використовувати, лише якщо вода має незначні забруднення, тому будьте обережні. На 1 л води треба 5 таблеток. Таку воду треба відстояти 8 годин, а потім процідити, щоб позбутися пилу активованого вугілля.

4. Марганцівка. Також не дуже надійний спосіб. На 1 л води треба декілька кристаликів марганцівки – розчин має бути блідо-рожевого кольору. Таку воду треба відстояти мінімум півгодини, поки не випаде розчин, а потім процідити, а краще – пропустити через побутовий фільтр для води.

5. Спиртовий розчин йоду. Це вже в крайніх випадках, коли нічого іншого немає. На 1 л води треба додати 3-4 краплі, відстояти годину, процідити – краще через побутовий фільтр. Дійсно, така вода матиме характерний присмак йоду. Крім цього, надмірне вживання йоду може зашкодити здоров’ю. Але коли мова йде про зневоднення і рятування життя, то цей спосіб не можна відкидати.

ХОЛОД ЯК ВОРОГ

З приходом осені у родини Звєрєвих з’явився ще один ворог – холод. Обігріти квартиру можливості не було. Тому використовували всі відомі способи утеплення: ущільнювали вікна і двері, одягали на себе декілька шарів одягу. Коли мало рухалися, то закутувалися у ковдру. 

Вони дуже берегли вікна, бо розуміли, що якщо вибуховою хвилею винесе шибки або розіб’є скло – жити, а тим більше зігрітися в такій кімнаті буде неможливо.

Як і багато інших мешканців Бахмута, вони використовували таку хитрість, щоб зберегти вікна: треба було зняти вікно з засуву, а на підвіконня, під раму, покласти пляшку з водою. Під час обстрілу вибухова хвиля відкривала вікно, а не вибивала його. Приміщення родини Звєрєвих це спасало декілька разів.

ПОРАДА ВІД ПРЕДСТАВНИКА ДСНС: ЯК ЗБЕРЕГТИ ТЕПЛО

Використовуючи рекомендації Мінінтеграції, Оксана Безушенко дала декілька важливих порад про те, як зберегти тепло в оселі. Бо навіть на територіях, де немає активних військових дій, люди стикаються з цією проблемою через вимкнення електропостачання.

1. Зашторте вікно. Через скло взимку втрачається приблизно 8-15% тепла.

2. Заклейте щілини у вікнах, використовуючи звичайний скотч, паперові смужки, поролон або старі речі, утепліть вхідні двері. 

3. Щільно закривайте міжкімнатні двері, а вентиляційні отвори у квартирі обладнайте спеціальними дверцятами або регульованими ґратками. Це дозволить зменшити витік теплого повітря з приміщень. Повністю закупорювати вентиляційні отвори небезпечно.

Втім, дійсно важко зберегти тепло в кімнаті, якщо вибухова хвиля відкриває вікна. Тому важливо тепло одягатися і контролювати свій стан, щоб не переохолодитися. 

Ось декілька порад для цього:

1.Багатошаровість в одязі. Повітряна подушка між шарами утримує тепло – чим більше шарів, тим краще. Мінімум три шари.

2. Одяг не повинен бути вузьким і сковувати рухи. Те ж стосується і взуття.

3. Краще вдягати рукавички, ніж перчатки.

4.Тримайте ноги в теплі. Замерзнуть ноги – замерзне все тіло. Бажано одягати декілька пар шкарпеток, і щоб нога у взутті відчувала себе вільно.

5.Їжа повинна бути калорійною і бажано гарячою, або хоча б теплою.

6.Перед виходом на вулицю треба поїсти, загалом голодний замерзає швидше.

7.Краще пити чай, ніж каву. Чай краще зігріває. 

8.Ніякого алкоголю. Він дає оманливе відчуття тепла. Судини тимчасово розширюються, стає жарко, але потім організм дуже швидко охолоджується.

ПОРАДА ВІД ПРЕДСТАВНИКА ДСНС: ЯК УБЕРЕГТИСЯ ВІД ВИБУХОВОЇ ХВИЛІ

За словами експерта, порада родини Звєрєвих про захист вікон від вибухової хвилі – важлива. Але як уберегти себе, якщо на момент вибуху знаходився в приміщенні? Бо саме уламки скла можуть завдати важких і навіть смертельних поранень.

На прикладі обстрілів у м.Арциз Болградського району, коли ракета впала між будинками і повністю зруйнувала два будинки, а декілька отримали значні пошкодження, стає зрозумілим, що люди, які перебували у приміщеннях, не дотримувались елементарних правил. Тому люди отримали важкі поранення уламками скла.

Головне правило – під час повітряної тривоги перебувати в укриттях. Але якщо з якихось причин людина залишилася дома, треба зробити наступне:

1.Заклеїти вікно звичайним скотчем. У такому разі вікно потріскає, як павутиння, але не розсиплеться на шматки і не поранить людей.

2.На карниз додатково повісити щільну ковдру, вона прийме на себе частину удару. З вулиці можна заставити вікна дерев’яним щитом, якщо це перший поверх.

3.І порада родини Звєрєвих дуже цінна – відкриті вікна мінімізують удар.

Сподіваємось, що ці поради стануть вам у нагоді і допоможуть зберегти себе, бо попереду у нас багато роботи: після Перемоги треба країну відновлювати.

Тетяна Терзі

Ця публікація була створена інтернет-виданням «Махала» в межах кампанії «Безпека (Ци)Вільних». Кампанія «Безпека (Ци)Вільних» реалізується ГО «Інтерньюз-Україна» та стала можливою завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цієї публікації не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.

Поділитись
Зараз читають