У Новотроянівському ліцеї Городненської громади з 2005 року діє військово-патріотичний клуб (ВПК) “Кордон”. Назва не випадкова, бо село знаходиться на кордоні з Молдовою. Тут розміщується прикордонна застава. Охоронці кордону надають клубу підтримку, проводять практичні заняття. Аналогів такої тривалої та плідної співпраці немає в Болградському районі. Про діяльність клубу сьогодні дізнавалася Махала.
Прикордонники відвідують клуб раз або два на місяць і проводять навчання: з навичок медичної допомоги, запускання дронів, допомагають у повному і неповному розбиранні автомата Калашникова, проводять екскурсію учнів на заставу. Також вони є в складі журі на конкурсі “Нумо, хлопці”, який щорічно проводять в ліцеї для старшокласників напередодні Дня Збройних сил України.
До складу клубу, за бажанням, входять хлопці 10-11 класів, які виявляють цікавість до військової справи, є активними учасниками конкурсу «Нумо, хлопці» та турніру зі стрільби. Вони ведуть здоровий спосіб життя, дбають про авторитет клубу та готові повʼязати своє подальше життя з армією.
“Нас вчать військовим навичкам, а також застосовувати силу лише в потрібних цілях. Ми вважаємо, що військовий вишкіл мають пройти всі. У наш час молодь повинна вміти захистити свою країну, сім’ю та честь“, — розповідає Михайло Кожухар, учень 11 класу, голова ВПК «Кордон».
Цього року до клубу набрали перший взвод дівчат.
Організатором клубу був Дмитро Георгійович Кіров, який раніше очолював Новотроянівську школу. Вже 14 років роботу клубу керує Василь Петрович Ніколаєв, заступник директора з НВР, учитель предмета “Захист України”.
Він навчає учнів стріляти з малокаліберної гвинтівки по мішенях, навичкам військового вишколу, орієнтування на місцевості, вдосконалює стройову підготовку.
«Хлопці зобов’язані знати символи держави, виконувати державний гімн, знати тексти “Військова присяга” та “Бойовий прапор військової частини”. Я вчу їх володіти прийомами рукопашного бою зі зброєю та без неї. Треную з ними одягання за певний час загально-військовий захисний комплект», – розповідає Василь Петрович.
Учасники клубу знають військові звання, знаки розрізнення, статути ЗСУ, правила несення вартової служби. Вони володіють навичками медичної допомоги й тактичної медицини в умовах воєнного стану. Кожен учасник клубу має особистий дерев’яний макет автомата, протигаз та емблему “Кордон”.
«Я випустив 14 випусків ВПК “Кордон”, це приблизно 170 юнаків. Всіх об’єднує велике бажання бути учасником цього клубу. Практика показує, що згодом багато випускників пов’язують своє життя з армією, військово-морським флотом. Це надихає займатися цією справою надалі. З гордістю можу сказати, що дійсно наш клуб має високі результати”, – наголошує Василь Петрович.
Важливою умовою успішності занять з курсу “Захист України” є висока дисципліна, організованість, відповідальність учнів клубу.
«Ми прагнемо до цілі, не відволікаючись і попри труднощі, несемо відповідальність за свої вчинки та будуємо своє життя й майбутнє керуючись законами добра і справедливості», – розповідає Євген Ніколаєв, учень 11 класу, голова штабу ВПК «Кордон».
Керівництво школи надає кабінет для занять, допомагає в оформленні музею, макетів, бойової техніки.
“Це наша гордість, і я вдячна Василю Петровичу за те, що він стільки років, стільки сил віддає цій роботі. Йому вдається зацікавити учнів. Вони хочуть бути учасниками цього клубу, це стимулює їх займатися спортом, вести здоровий спосіб життя. Результати звісно вражають, діти із задоволенням займаються в клубі”, – наголошує директорка Новотроянівського ліцею Валентина Михайлівна Константинова.
Найбільше клуб підтримують його випускники, які допомагають матеріально в придбанні необхідного інвентарю.
“Завжди запам’ятовується підсумкове заняття – солдатський обід, який готують учасники клубу. Один із найсмачніших обідів приготували Віктор Горбан і Сергій Карабецький, випускники 2022 року. Це був борщ і смажена картопля з м’ясом та ковбасою”, – згадує Василь Ніколаєв.
З моменту існування ВПК “Кордон” 87 випускників школи отримали звання кращих. Вони показали високий рівень навичок з військової підготовки протягом двох років та мають оцінку “дванадцять” за рік, знають тексти “Військової присяги” та “Бойовий Прапор військової частини”, а також беруть активну участь у заходах воєнно-патріотичного спрямування школи. Найвища відзнака – фотографування біля прапора ВПК “Кордон”. Ці фото розміщують на стенді у військовому комплексі.
Сьогодні 20 випускників ліцею захищають Україну від російського вторгнення та нагороджені державними медалями й орденами.
Автор Ганна Мандажи