У Київському Національному музеї народної архітектури та побуту України є хата з села Старокозаче Білгород-Дністровського району. Про це повідомляє Аккерманіка: про Білгород—Аккерман та Буджак.
Хата була збудована на початку ХХ століття. Вона є однією з 300 пам’яток народного будівництва XVI–XX століть. Це традиційні житлові та господарські комплекси, хати, комори, криниці та інші атрибути давнього українського села, які розташовані в музеї просто неба.
Хату описують так на сайті музею: «Споруда представляє житло середини XIX століття, збудоване із саману на глиняному розчині. Дах чотирисхилий, критий очеретом. Житлові приміщення розташовані по обидва боки від сіней. Одна кімната – житлова, що виконувала також функції кухні, а друга – використовувалася як літнє або святкове приміщення. Хата виходила чільною стіною на вулицю. Цей тип хати характерний для козаків Дунайського козацького війська 1828–1868 років.
Внутрішнє обладнання хати традиційне. Піч знаходиться в кутку біля входу, по діагоналі від неї – покуть. Уздовж стін влаштовано нерухомі лави. Стіл, що стоїть на покуті, застелений домотканою скатеркою.
Особливістю інтер’єру хати є оздоблення її тканими рушниками, килимками та традиційним рослинним розписом на канапках, стінках ліжок та печі. Основний орнаментальний мотив – це гілочка з квітами та листям, інколи в оточенні двох пташок, або така ж гілочка у вазоні. Це дерево життя, що символічно поєднувало людину і Всесвіт, захищало родину від злих сил.
Виноробний промисел характерний для Півдня України, тому в сінях стоїть дубовий прес для обробки винограду, датований серединою ХІХ століття».
Щоб побачити, як жили козаки, варто відвідати музей та зазирнути всередину.
Згідно з історичною довідкою, яка розміщена на сайті Старокозацької громади, село Старокозаче засновано у 1827 році усть-дунайськими козаками та задунайськими запорожцями. Спочатку тут мешкало 7 козацьких родин і 25 бурлаків. Зараз село Старокозаче є одним із економічно розвинутих сіл Білгород-Дністровського району. Тут проживає понад 5 тис осіб.
Фото: Ivan Vasyliev, Сарапулов, Ростислав Маленков, Larmarphoto / Wikimedia Commons та з сайту громади.