Дев’ять років тому жителі селища Катлабуг вирішили об’єднатися, щоб створити пам’ятник першим переселенцям з Балкан, які заснували село в 1815 році. Мета проєкту – залишити у спадок майбутнім поколінням пам’ять про засновників. Журналістка інтернет-видання “Махала” звернулася за подробицями подій минулого до голови організаційного комітету Степана Смокова.
У 2014 році місцеві активісти села Катлабуг (колишнє Шікірлі-Китай) вирішили увіковічнити пам’ять предків, які заснували село, а для реалізації задуму створили організаційний комітет «Суворово – 200 років», до якого входило понад 20 активістів. Головою оргкомітету був Степан Васильович Смоков. Найактивнішими його членами стали Іван Дмитрович Басов, Георгій Іванович Рашков, Іван Степанович Русєв, Ірина Василівна Далаковата Марина Петрівна Мінова.
«Перша хвиля переселенців прибула сюди у 1815 році. Це були 109 болгарських сімей, які заснували село Шікірлі-Китай на місці колишньої татарської колонії», — розповідає Степан Смоков.
Сама ідея встановлення пам’ятника з’явилася під час підготовки до 200-річчя села. На одному з засідань виконавчого комітету селищної ради вирішили організувати урочисте святкування. Водночас до селища звернувся уродженець Катлабуга, який тоді жив у Кишиневі, Микола Дмитрович Русєв, із проханням допомогти йому з матеріалами для завершення книги про історію села. Хоч книга і не була готова до святкування, але саме ця ініціатива стала поштовхом до ідеї створення пам’ятника. Монумент вирішили встановити в центрі села біля Будинку культури.
Процес створення пам’ятника об’єднав усю громаду. На початку розглядали різні варіанти дизайну — від простого каменя до складних композицій. Ідеї для дизайну активісти села розробляли самостійно, запозичуючи їх в мережі Інтернет. Пам’ятник мав відповідати історичному контексту та фінансовим можливостям мешканців селища. Усе було зроблено зусиллями небайдужих жителів, які прагнули створити символ, що відображав би ключові моменти історії села та спадщину переселенців.
«Ми хотіли, щоб пам’ятник відображав важливі моменти з історії переселенців. Він мав бути змістовним, але реалістичним у фінансовому плані», — згадує Степан Васильович.
Монумент створювали на кошти меценатів. Загалом участь у фінансуванні взяли понад 70 меценатів, серед яких найвагоміший вклад зробили підприємці Іван Стефанов, Дмитро Далаков, Сергій Капарулін та Павло Кіров.
Основу пам’ятника облицювали червоним гранітом, що додає йому урочистості та монументальності. А з чотирьох боків монумент прикрашений зображеннями перших переселенців, які заснували селище.
Насильство на Балканах. Події, які змусили болгар залишити свої домівки.
Переїзд через Дунай. Кибитки, запряжені биками, долають важкий шлях.
Заснування села. Момент освячення землі біля озера Катлабуг.
Основні ремесла переселенців. Тваринництво і виноробство, які стали основою їхньої життєдіяльності.
Верхівка пам’ятника була прикрашена важливим елементом – зображенням Богоматері Касперської з немовлям, а також Святих Костянтина та Олени, на честь яких у селі зведена церква.
Книга Миколи Русєва, присвячена історії селища Катлабуг, вийшла вже після відкриття пам’ятника, тому події святкування 200-річчя села і відкриття пам’ятника стали її частиною. Окрім цього, автор згадав усіх благодійників, які підтримали цей проєкт.
У день святкування 200-річчя Катлабуга відбулося урочисте відкриття пам’ятника. Подія зібрала численних гостей, в тому числі з Болгарії. Головною родзинкою стало театралізоване дійство «Вигнання болгар із Балкан», яке відбувалося на площі перед пам’ятником. У виставі, в якій брали участь місцеві жителі, відтворили сцени вигнання болгар турками. Глядачі побачили, як переселенці залишали рідні домівки та вирушали у важкий шлях, а після прибуття до озера Катлабуг вирішили оселитися тут назавжди.
На лицьовій плиті пам’ятника викарбувано рядки з вірша бессарабського поета Ніко Стоянова: “Напуснал свидните Балкани не за да търси лек живот, а българин да се остане и да опазе своя род.”
Нижче зазначено: «На първите балканските переселенци, основатели през 1815 година българското село Шикирли-Китай – благодарните потомци с. Суворово 2015 г.»
Ця подія стала символом єдності громади. Усі меценати на знак вдячності отримали від імені депутатів обласної та районної ради пам’ятні подарунки з рук голови селищної ради та голови оргкомітету «Суворово – 200 років». А керівництву селища вручили пам’ятний лист із проханням щороку проводити День села саме у вересні.
Фото надані Степаном Смоковим.